آخرین اخبار از شرکت ملی صنایع مس

0

براساس آخرین اخبار و گزارش‌های منتشر شده قرار است به زودی مدیرعامل جدید شرکت ملی صنایع مس ایران انتخاب شود.

 (ایسنا)، چندی پیش خبر بازداشت مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس به دلیل آنچه در رسانه‌ها تخلفات مالی اعلام شد، منتشر شد. این خبر در حالی منتشر شد که پیش از آن نیز قرار بود طرح تحقیق و تفحص مجلس از شرکت ملی صنایع مس به جریان بیفتد.

انتشار این اخبار این نگرانی را به وجود آورده بود که ارزش سهام شرکت ملی صنایع مس به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های بورسی دچار افت شده و سهامداران زیادی از این بابت متضرر شوند. با این وجود به نظر می‌رسد افزایش قیمت جهانی مس در ثبات و رشد ارزش سهام مس موثر واقع شده است.

در تازه‌ترین رخداد سخنگوی دستگاه قضا در پنجاهمین نشست خبری خود درباره تخلفات شرکت ملی مس گفت: “براساس بررسی‌های انجام شده مشخص شد که آقای پ، معاونش و همدستاتش اقدام به خروج مقدار زیادی پول آن هم به صورت غیرقانونی به خارج از کشور کرده‌اند.”

محسنی اژه‌ای افزود: “اگر دستگاه قضایی در این پرونده ورود پیدا نمی‌کرد چه بسا امکان بازگرداندن مبالغ خارج شده از کشور فراهم نمی‌شد و این سرمایه‌ها تلف می‌شد.”

در همین حال خبرگزاری خانه ملت نیز درباره چگونگی دستگیری مدیرعامل شرکت مس گزارش داد که “شنیده‌ها حاکی از آن است که وی در آخرین روزهای کاری دولت دهم قصد مسافرت به ارمنستان را داشت که در فرودگاه متوجه می‌شود ممنوع الخروج است که ظاهرا علت ممنوع الخروج بودن این مدیر، موضوع جابه جایی وجوه نقدی زیاد بوده است. پوستین دوز به دلیل عدم ارائه نکردن مستندات مناسب در این زمینه هفته گذشته راهی زندان شده است.”

از سوی دیگر پورابراهیمی، نماینده کرمان و راور در مجلس نیز که همواره از منتقدان جدی مدیرعامل شرکت ملی مس و عملکرد وی بوده است، از در دستور کار قرار گرفتن طرح تحقیق و تفحص از شرکت ملی مس در روز یکشنبه هفته آینده در صحن علنی مجلس خبر داد.

وی پیشتر نیز گفته بود: “ظرف یک ماه گذشته خبرها حاکی از این است که با تصویب هیات مدیره شرکت ملی صنایع مس، شرکتی به نام “ای پی” در خارج از کشور تاسیس شده و گزارش وزارت اطلاعات نیز حاکی از آن دارد که بالغ بر هزار میلیارد تومان به حساب شخصی واریز شده و متاسفانه منافع شرکت در حال از بین رفتن است. وزارت اطلاعات و قوه قضائیه به این موضوع ورود کردند که بخشی از این منابع به کشور بازگردانده شده است و تلاش‌های دستگاه‌های امنیتی در رابطه با بازگشت مابقی این پول به کشور ادامه دارد.”

پور ابراهیمی درباره اینکه بعد از دستگیری پوستین دوز چه کسی درحال حاضر سرپرستی شرکت مس را بر عهده دارد؟ نیز گفت: در حال حاضر علی محمد، قائم‌مقام شرکت مس در غیاب پوستین دوز وظایف وی را انجام می دهد تا سرپرست و مدیرعامل جدید این شرکت تعیین شود.

به گزارش ایسنا، در همین حال تازه‌ترین آمار عملکرد شرکت ملی صنایع مس نشان می‌دهد که تولید این شرکت در سه ماهه نخست سال جاری با افت ۳۰ درصدی مواجه شده است. اگرچه فروش و سود خالص ملی مس در همین مدت به ترتیب ۴۳ و ۶۰ درصدی به ۱۱۸۳ و ۵۷۴ میلیارد تومان رسید. صادرات شرکت ملی صنایع مس نیز در این مدت به بیش از ۱۸۴ میلیون دلار رسید. از نظر ریالی هم ارزش صادرات بالغ بر ۵۹۰۰ میلیارد ریال شد.

شرکت ملی صنایع مس در حال حاضر پروژه‌های متعددی را برای افزایش ظرفیت در دست اجرا دارد که برخی از این پروژه‌ها قرار است امسال و برخی دیگر طی سال‌های آینده به بهره‌برداری برسند. از جمله این پروژه‌ها می‌توان به ایجاد ظرفیت مولیبدن سونگون اشاره کرد که بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و به نظر می‌رسد امسال به بهره‌برداری برسد.

افزایش ظرفیت ذوب خاتون آباد، ایجاد ظرفیت پالیشگاه خاتون آباد، ایجاد ظرفیت پالیشگاه سونگون، ایجاد ظرفیت ذوب سونگون، توسعه تغلیظ سونگون و توسعه ذوب سرچشمه از دیگر پروژه‌های در دست اجرای شرکت ملی صنایع مس هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ