سن ازدواج دختران در کشور چند سال است؟

4
معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: رشد جمعیت جوان کشور در گروه سنی زیر ۳۵ سال کم و بر تعداد سالمندان اضافه شده است و سن ازدواج دختران در کشور به مرز ۳۰ سال رسیده است.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: رشد جمعیت جوان کشور در گروه سنی زیر ۳۵ سال کم و بر تعداد سالمندان اضافه شده است و سن ازدواج دختران در کشور به مرز ۳۰ سال رسیده است.

سن ازدواج ازدواج دختران

محمود گلزاری اظهار داشت: ۵/۷ درصد جمعیت کشور بالای ۶۵ سال است که نسبت به ۵ سال قبل که ۵/۱ درصد بوده رشد داشتیم. از سویی تعداد جوانان کشور کم شده و با وجود رشد جمعیت باز به موازنه مناسب نرسیده‌ایم.

وی گفت: متأسفانه همان‌طور که بارها اشاره شده، جمعیت فعال و جوان کشور، رشدی را که مورد نظر ماست، ندارند و امروزه شاهد این هستیم که رشد جمعیت جوان کشور در گروه سنی زیر ۳۵ سال کم و بر تعداد سالمندان اضافه شده است. به‌عبارتی ۵/۷ درصد جمعیت کشور بالای ۶۵ سال است که نسبت به ۵ سال قبل که ۵/۱ درصد بوده رشد داشتیم. از سویی تعداد جوانان کشور کم شده و با وجود رشد جمعیت باز به موازنه مناسب نرسیده‌ایم.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در پاسخ به این مسئله که پیش‌نیاز رشد جمعیت، ازدواج و تشکیل خانواده است اظهار داشت: متأسفم که بگویم کارهای منظم و هماهنگی در سطح دستگاه‌های مسئول صورت نگرفته است.

وی افزود: دستگاه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی کارهای متعددی انجام داده‌اند، اما هماهنگ نبوده است. هم اکنون بیش از ۱۱ میلیون جمعیت در سن ازدواج مجرد داریم. همچنین سن ازدواج دختران و پسران در کل کشور نسبت به سابق بالاتر رفته و در کلان‌شهرها سن ازدواج پسران به بالای ۳۰ سال و دختران به مرز ۳۰ سال رسیده است، این یعنی هم جمعیت مجرد زیادی داریم، هم سن ازدواج بالا رفته و در برخی شهرها نیز با مشکلات دیگری مثل طلاق مواجه هستیم.

دکتر گلزاری تأکید کرد: نمی‌توان گفت هیچ فرهنگ‌سازی انجام نشده، بلکه سخن ما این است که دستگاه‌های مسئول باید کار علمی، هماهنگ و مبتنی بر آنچه در آمار و دیدگاه‌های علمی داریم و با رویکرد اسلامی ایرانی را انجام دهند.

وی تصریح کرد: باید برای تشویق جوانان و خانواده‌ها و دور شدن آنها از زیر بار عدم قبول مسئولیت ازدواج تلاش کنیم، ازدواج هراسی را از بین ببریم و به جوانان بگوییم که خانواده کانون مقدسی است. نباید فقط در کلام بگوییم، بلکه الگوهای خوب را نشان دهیم.

معاون ساماندهی امور جوانان گفت: متأسفانه در فیلم‌ها و سریال‌های ما خانواده‌های ایرانی را نابه‌سامان نشان می‌دهند. باید راجع به ازدواج فرهنگ‌سازی و فعالیت کنیم. با همه آنچه به‌عنوان ابزار فرهنگی در اختیار داریم از قبیل فیلم، کتاب، مطبوعات و رسانه‌ها و حتی موسیقی باید فرهنگ سازی کنیم. متأسفانه کتاب‌ها و محصولات فرهنگی مناسبی در حوزه ازدواج نداریم.

وی افزود: کنار همه اینها توجه به مراکز مشاوره ازدواج و حساس کردن خانواده‌ها را به اینکه حتماً در انتخاب همسر برای فرزندانشان از نظرات روان‌شناسان و کارشناسان استفاده کنند باید مورد تأکید قرار دهیم.

براساس آمار سازمان ثبت احوال جمعیت کشور با شیب ملایم در حال افزایش است. میزان جمعیت در سال ۹۳ در مقایسه با سال قبل ۲/۴ رشد نشان می‌دهد.

علی اکبر محزون از افزایش ازدواج بالای سن نامتعارف در کشور خبر داد و افزود: در سال ۹۲ آمار ازدواج مردان بالای سن متعارف ۳۵ سال ۹.۴ درصد بود که در سال گذشته این آمار به ۱۰.۴ افزایش پیدا کرد و همچنین ازدواج زنان بالای ۳۰ سال در سال ۹۲ ، ۱۲.۵ درصد بوده که در سال گذشته به ۱۴.۵ درصد رسیده است.

وی در مورد سن متعارف ازدواج گفت: این سن برای مردان ۲۰ تا ۳۴ سال و برای زنان ۱۵ تا ۲۹ سال است که البته این سن در حال تغییر و وتحول است.

مدیر کل اطلاعات و آمار جمعیت و مهاجرت سازمان ثبت احوال تعداد جوانان در سن ازدواج هرگز ازدواج نکرده را ۱۱ میلیون و ۲۴۰ نفر دانست و اظهار داشت: از این تعداد ۵ میلیون و ۵۷۰ هزار نفر مرد و ۵ میلیون و ۶۷۰ هزار نفر نیز زنان هستند.

وی در باره افرادی که از سن متعارف ازدواج عبور کرده اما هرگز ازدواج نکرده اندنیز گفت: تعداد این افراد یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است که ۳۲۰ هزار نفر آنان مردان و ۹۸۰ هزار نفر آنان را زنان تشکیل می دهند .

به گفته محزون، این افراد از سن تجرد قطعی که ۴۹ سالگی است عبور نکرده اند و به تجرد قطعی نرسیده اند.

مدیر کل اطلاعات و آمار جمعیت و مهاجرت سازمان ثبت احوال به افرادی که بالای سن متعارف ازدواج بوده و تا ۵۰ سالگی هرگز ازدواج نکرده اند، اشاره کرد و افزود: براساس آمارهای پایگاه اطلاعات جمعیت، در حال حاضر ۱۵۲ هزار نفر مجرد قطعی بالای ۵۰ سال سن در کشور زندگی می کنند.

محزون گفت: از این تعداد ۶۲ هزار نفر مرد و ۹۰ هزار نفر زن هستند که هرگز ازدواج نکرده اند.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۷۲۴ هزار و ۳۴۵ ازدواج به ثبت رسیده است، افزود: آمار ازدواج مردان بالای ۵۰ سال ۲۰ هزار و ۱۳۹ مورد بوده که ۳ درصد کل ازدواجها را به خود اختصاص داده است که از این تعداد ۱۴ هزار و ۵۴ مورد ازدواج بار اول و ۶ هزار و ۸۵ مورد مربوط به ازدواج دفعات دوم به بعد بوده است.

محزون آمار ازدواج زنان بالای ۵۰ سال را نیز ۵ هزار و ۶۷۳ مورد ذکر کرد و گفت: ازدواج زنان این سن کمتر از یک درصد ازدواج های سال گذشته را به خود اختصاص داده که ۴ هزار و ۳۸۴ مورد ازدواج بار اول و یک هزار و ۲۸۹ مورد دفعات دوم به بعد بوده است.

منبع: مهر
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 4 )
 1. دوست می گوید

  شما به مردا مرد بودنو یاد بدید تا دخترا ازدواج کنن

 2. شفایی می گوید

  من خودم ۳۴ سالمه .یاد نفقه ومهریه که عندالمطالبه است میافتم موهای تنم سیخ میشه وبیخیالش ازدواج میشم چون تو داداشم دیدم چجوری میگیرن

 3. حسین می گوید

  ازدواج برای مرد =فقط داشتن پول وکار که هیشکدوممون نداریم

 4. Ali aj می گوید

  من الان ۱۹ سالمه میخوام ازدواج کنم یا دخرج دختر میوفتم پشیمون میشم دلم میخواد پولشو ندارم