۳ دلیل عمده زیان‌دهی سایپا/ عدم تقسیم‌ سود پس از سال‌ها سوددهی

0

از مهم‌ترین دلایل زیان‌دهی عملیاتی سایپا، بالا رفتن بهای تمام‌شده تولید، کاهش ۵۳ درصدی تولید و افزایش قابل توجه سهم سربار در تولید هر خودرو بوده است.

به گزارش  فارس، مجمع عادی سالیانه به طور فوق‌العاده شرکت سایپا در ساعت ۹ صبح امروز با حضور ۸۷ درصد سهامداران برگزار شد و طبق اساسنامه شرکت، محمود دودانگه رئیس هیات مدیره، ریاست مجمع را بر عهده داست.

بنابراین گزارش فارس، اطلاعات مهم شرکت شامل تولید ۳۰۶ هزار دستگاه خودرو در گروه سایپا در سال ۱۳۹۱ که کاهش قابل توجه ۵۳ درصد را نشان می‌دهد.

طبق گزارش مجمع، سهم بازار شرکت به حدود ۴۱ درصد کاهش یافته است؛ با این حال شرکت برای ششمین سال پیاپی به عنوان صادر کننده نخست انتخاب شده است و از سال ۸۹ تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو به کشور عراق صادر شده است و  مجموع درآمد صادرات در سال ۱۳۹۱،بیش از ۱۷۲ میلیون دلار بوده است که رشد ۴ درصدی را نسبت به سال ۱۳۹۰ داشته است.

فروش پراید ۲۰۵۹ میلیارد ریال کمتر از بهای تمام شده بوده است، بنابراین زیان عملیاتی در سال ۹۱ بیش از ۵۰۵۲ میلیارد ریال است، در حالی که در سال مالی ۹۰ شرکت ۱۹۸۴ میلیارد ریال سود عملیاتی کسب کرده بود.

از مهمترین دلایل زیان‌دهی عملیاتی، بالارفتن بهای تمام شده تولید و کاهش ۵۳ درصدی تولید و افزایش قابل توجه سهم سربار در تولید هر خودرو بوده است.

رشد تسهیلات دریافتی به دلیل کمبود سرمایه در گردش و افزایش قیمت مواد اولیه و افزایش سپرده ضمانت نامه‌ها از ۱۰ درصد به ۱۳۰ درصد در نهایت منجر به رشد ۵۴درصدی هزینه مالی شد و هزینه مالی شرکت به رقم ۵۱۶۲ میلیارد ریال ( بالغ بر ۴۹۶ ریال به ازای هر سهم ) افزایش یافته است.

همچنین برخی از خریدهای خارجی به صورت نقدی صورت گرفته که این موضوع نیز در افزایش هزینه مالی شرکت موثر بوده است.

درآمد سرمایه‌گذاری‌های سایپا نیز به کمتر از یک سوم کاهش یافته است.

بیش از ۳۰۴۵ میلیارد ریال اقساط معوق فروش اقساطی شرکت‌های سایپا دیزل و رایان سایپا مربوط به سال‌های ۹۰ و قبل از آن است که در بند ۴ حسابرسی بیان شده است و با وجود نظر حسابرس، ذخیره‌ای در این خصوص لحاظ نشده است.

البته شرکت معتقد است، که به دلیل در رهن بودن خودرو ها و عدم انتقال سند آن‌ها به خریدار و همچنین اخذ ضمانت کافی از جمله چک و سفته، این مطالبات قابل وصول است.

همچنین ۵۳۱ میلیارد ریال از ماشین آلات خطوط تولید محصولات تولید چیرمن، کوراند و فیات در شرکت زیرمجموعه بلااستفاده مانده است.

بدهی ارزی شرکت‌های فرعی به ارزش ۲۲۱ میلیون یورو و ۱۷۰ میلیون یوان چین، به نرخ ارز مرجع تسعیر شده است.

البته پرداخت بابت اقساط در سال مالی ۹۲ بر اساس ارز منشا داخلی صورت گرفته است که بالاتر از نرخ مرجع است؛ از این بابت تنها ۸۰ میلیارد ریال مربوط به استاندارد ۱۶ است.

همچنین سرمایه‌گذاری در شرکت سرمایه‌گذاری سایپا، سرمایه گذاری رنا، پپیشگامان بازرگانی ستاره تابان و تجارت الکترونیک خودرو تابان، بیش از ۹۳۷ میلیارد ریال صرف خرید سهام شرکت سایپا در سالهای قبل کرده‌اند.

سوال و جواب‌ها در این جلسه، برخلاف رویه مجامع به صورت کتبی صورت گرفت.

علاوه بر بند توضیحی ۱۱ حسابرس در خصوص عدم پرداخت سود سال‌های ۸۸ تا ۹۰ برخی از سهامداران عمده، رقم مصوب تقسیمی اما پرداخت نشده به سهامداران به رقم ۶۸۵۴ میلیارد ریال می‌رسد و برخی از سهامداران حقوقی به عدم پرداخت سود نقدی خود در مهلت قانونی ماده ۲۴۰ قانون تجارت اعتراض کردند.

طبق یادداشت توضیحی، ۱-۱۹ و بند گزارش حسابرسی ۱-۱۱، این شرکت اعلام کرده که تفاهم با سهامدار عمده برای پرداخت سود نقدی تنظیم کرده است.

نماینده یکی از سهامداران حقوقی، به عدم پرداخت سود سهام خود اعتراض کرد و اعلام داشت که این رویه، سبب خروج حقوقی‌ها و عدم حمایت آن‌ها از سهام سایپا خواهد شد.

همچنین بر اساس اعلام مدیران شرکت در مجمع، ورود سایپا کاشان که قرار بود ۲ سال پیش وارد بازار بورس شود، از دستور کار خارج شده است.

همچنین، با توجه به زیان امسال و سود انباشته فعلی، شرکت هنوز مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت (نصف سرمایه اگر از بین برود باید مجمع برای بررسی و تصمیم ‌گیری در خصوص انحلال یا ادامه فعالیت تشکیل شود) نشده است، اما در صورت ادامه روند زیان‌دهی، شرکت مشمول این ماده می‌شود.

خط تولید ریو به طور کامل متوقف شده است و خط سراتو نیز نیمه تمام مانده است.

شرکت رنو در تولید خودرو تندر ۹۰ همچنان با شرکت پارس خودرو همکاری می‌کند، اما همکاری کافی نیست و تولید ال-۹۰ هاچ بک به دلیل عدم ورود قطعات امکان پذیر نیست و شرکت منتظر ورود قطعات است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ