۶ میلیون دختر در سن باروری اند اما هنوز ازدواج نکرده‌اند!

9

به گفته مدیرکل سلامت خانواده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، طبق آمار‌ها ۶ میلیون و ۶۰۰ هزار دختر ایرانی ۱۵ تا ۴۹ ساله ایرانی در سن باروری ازدواج نکرده‌اند و هم اکنون سالانه بیش از ۴۴۰ هزار فرصت فرزندآوری در کشور از دست می‌رود.

شوهر یابی سن باروری زنان سن باروری دختران بهترین سن ازدواج ازدواج دختران

محمد اسماعیل مطلق در همایش تبیین سیاست‌های کلی جمعیت مبتنی بر سلامت مادر و کودک برای ارتقای نرخ باروری کلی در اردبیل افزود: بیش از ۱۱ میلیون دختر و پسر در آستانه ازدواج در کشور قرار دارند و بخش قابل توجهی از این جمعیت نیز در حال پشت سر گذاشتن سن مناسب برای باروری هستند.
وی افزود: عواملی چون بالا رفتن سن ازدواج، افزایش فاصله بین زمان ازدواج و تولد فرزند اول و افزایش فاصله بین تولد فرزندان اول و فرزندان بعدی از جمله عوامل کاهش نرخ باروری در کشور است.
او همچنین گرایش به تک فرزندی در جامعه را موجب بروز بسیاری از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی دانست و بیان کرد: احتمال طلاق، به هم خوردن توازن و تعادل شکنی و کمرنگ شدن همبستگی‌های اجتماعی از جمله پیامدهای تک فرزندی است.
شوهر یابی سن باروری زنان سن باروری دختران بهترین سن ازدواج ازدواج دختران
مطلق درباره کاهش روند ازدواج از سال ۸۵ تا سال ۹۳ افزود: بر اساس نظر سنجی‌های انجام شده توسط وزارت ورزش و جوانان تنها سه و نیم درصد از پاسخ دهندگان ازدواج را اولویت زندگی خود ذکر کرده‌اند.
وی با بیان اینکه ازدواج و فرزندآوری تاثیر بسزایی در سلامت اجتماعی، جسمی و روانی دارد، گفت: افرادی که ازدواج کرده‌اند از نظر سلامت روان شاد‌تر بوده و احساس امنیت بالایی دارند. به طور کلی افراد متاهل از نظر رشد عاطفی، فکری و اجتماعی نسبت به افراد مجرد پیشرو‌تر هستند. (ایرنا)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 9 )
 1. سام می گوید

  والله بنده متاهلم دو تا فرزند دارم ؛« اینکه متاهل ها از نظر سلامت روان شاد‌تر بوده و احساس امنیت می کنن» باید بگم نه همیشه نگران آینده بچه هایم هستم چون امنیت اجتماعی خیلی کم شده. براحتی در جامعه قتل صورت می گیره، پرخاشگری و خشونت در جامعه زیاده، مشکلات اقتصادی ، بی پولی، گرانی، تورم، فساد و….. به وفور در جامعه دیده میشه چطور یک متاهل می تواند از نظر سلامت شاد و احساس امنیت کند؟ شاد بودن و امنیت داشتن یک مساله و پدیده فردی نیست بلکه اجتماعی است که باید در تمامی ابعاد آن مورد بررسی و ارزیابی قرار بگیرد جامعه بیمار انسانهای بیمار پرورش میده اما یک فرد بیمار هرگز نمیتونه یک جامعه سالم را بیمار کنه، بلکه افراد جامعه فرد بیمار را درمان خواهند کرد.

  1. رضا می گوید

   لایک داری تو مملکت ما حرف برعکسو میزنن یه جوان بدبخت با این همه گرونی وتورم نمیتونه خرج خودشو دربیاره چطوری میتونه هزینه ازدواج ،منزل ،زن وبچه وغیره رو متحمل بشه اونایی که پول مفت کران درمیارن چه میدونن قشر ضعیف چه سختی میکشن واقعا تاسف واره

 2. مریم می گوید

  من هم با نظرت موافق هستم جامعه پره از فساد

 3. رها می گوید

  من تا سی سالگیم مجرد بودم چند ماه بیشتر نیست که ازدواج کرده ام همسرمم ادم خوبیه اما من همیشه از ازدواج بدم میومد الانم میبینم حق داشتم بابا چرا جو جامعه رو جوری میکنید که همه رو مجبور میکنید که ازدواج کنه.

 4. پسر خوشتيپ می گوید

  ماشالا اینهمه دختر ترشیده داشتیم و خبر نداشتیم!!!!!!!!!
  بقول فیلم مارمولک مال خوب روی زمین نمیمونه!
  اینهایی که روی زمین موندند حتما یا خوشگل نبودند یا یه عیب و ایرادهایی داشتند.
  دختر اگه خوشگل باشه در سن ۱۸ سالگی براش خواستگار پشت در خونه شون صف وایمیستن

 5. سارا می گوید

  پسر خوش تیپ
  برات ارزو میکنم زنی گیرت بیاد که جز خوشگلی هیچی نداشته باشه
  اونوقت یاد بگیری توهین نکنی

 6. الهام می گوید

  پسر خوشتیپ عقده ای مثل تو کم نیست امید شفا برای شما دارم …خدا میدونه چقدر خواستگاری رفتی و با پس گردنی انداختندت بیرون …شاهدشم این اسمی که واسه خودت انتخاب کردی…بزار عقده ای بیشتر بهت میاد

 7. مونا می گوید

  این ها دلشون برای جوان ها نمیسوزه فقط فکر اینه که جمعیت پایین نیاد وگرنه بجای این همه اختلاس و خروج پول از کشور فرصت کاری برای جوانها تهیه میکردن من الان سه ساله ازدواج کردم ولی از پس مخارج زندگی دونفرمون برنمیاییم چه برسه که بخواهیم بچه دار هم بشیم
  خانه از پایه ویران است

 8. دختری از تبریز می گوید

  من اتفاقا دختری هستم ۳۲ ساله و خیلی هم کم سن و سال نشون میدم و هم خوشگلم و هم از هر لحاظ اخلاقم خوبه . ازدواج سنتی از بین رفته و تا حالا پسر سالم ندیدم همه پسرها دنبال هوس هستن حتی اون مردایی که اکثرشون متاهل هستن دنبال دختر بازی و زن بازی هستن. و پسرها نصفشون مثل این اقایی که نوشته خوشتیپه مثل خانوما ارایش میکنن و زیر ابرو ورمیدارن و ۴۰ درصد جوونا هم که معتاد هستن ۳۰ درصدشون هم در حال معتاد شدن بقیه جوونا هم که عصبی هستن و بد اخلاق و بیکار. دخترا هم که ازدواج نکردن دارن کار میکنن و از یه مرد بیشتر زحمت میکشن و خودشون از جیب خودشون خرج میکنن و اون دخترایی که ازدواج کردن بیشتر از نصفشون از زندگیشون ناراضی هستن.