سرمایه پنج شرکت بزرگ بورسی بر باد رفت؟!

0
معاملات یکسال اخیر بازار سهام و تداوم روند فرسایشی ارزش سهام شرکت های بورسی موجب شده تا میانگین ارزش بازار به اندازه سرمایه پنج مجموعه بزرگ و مطرح بورسی کاهش یابد.
روند نزولی قیمت سهام شرکت های فعال در بورس و نیز شاخص کل از دی ماه سال ۹۲ تاکنون در حالی تداوم دارد که در نتیجه ادامه این روند میانگین ارزش بازار با کاهش قابل توجهی همراه شده است.

با مقایسه ارزش بازار بورس و فرابورس از دهم خردادماه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته در می یابیم که ارزش بازار سرمایه از ۳۹۰ هزار و ۹۵۵ میلیارد تومان به ۳۲۶ هزار و ۴۵۴ میلیارد تومان کاهش یافته است.

علاوه بر این، طی تاریخ ۱۰ خرداد امسال در حالی ۳۶۷ شرکت در بورس و فرابورس فعالیت می کنند که در دوره مشابه سال گذشته ۳۳۶ مجموعه در بورس فعال بوده اند. از این رو علیرغم ورود ۳۱ شرکت و صندوق سرمایه گذاری تازه وارد به بازار سرمایه، میانگین ارزش بازار حدود ۶۴ هزار و ۵۰۱ میلیارد تومان افت کرده که این رقم معادل ارزش کل پنج شرکت بزرگ همچون هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، پتروشیمی مارون، ارتباطات سیار ایران، هلدینگ پتروشیمی تأمین و سرمایه گذاری امید محاسبه می شود.

بر این اساس، معاملات یکسال اخیر بازار سهام و تداوم روند فرسایشی ارزش سهام شرکت های بورسی موجب شده تا میانگین ارزش بازار به اندازه سرمایه پنج مجموعه بزرگ و مطرح بورسی کاهش یابد و در واقع سرمایه هزاران سهامدار و فعال بازار سرمایه که با اعتقاد به پتانسیل های آن برای رونق و در انتظار ایجاد بهبود در روند در این بازار مانده اند دود شده و ضرر و زیان تنها دستاورد معاملات این دوره بوده است. به عبارت بهتر این اعتماد و اطمینان سهامداران نسبت به چشم انداز بازار سرمایه بود که بر باد رفت. به طوریکه حتی ورود حدود ۳۱ شرکت و صندوق سرمایه گذاری با سرمایه های متفاوت نیز نتوانست مانع از کاهش قابل توجه ارزش بازار سهام گردد.

در پایان این گزارش می افزاید، افت ۱۶٫۵ درصدی میانگین ارزش روز بورس و فرابورس معادل ۶۴ هزار و ۵۰۱ میلیارد تومان رقم چشمگیری است و می تواند تلنگری باشد برای متولیان بازار سرمایه و مقامات ارشد تا گام های اساسی برای ایجاد رونق نسبی در این بازار بردارند و حداقل اندکی از ضرر و زیان سهامداران بورس جبران شود. چراکه افت بازار سرمایه طی یک سال و نیم اخیر آنقدر عمیق و وخیم بوده که به نظر می رسد برگشت سرمایه ها نیازمند زمان طولانی باشد. از این رو می بایست فکری به حال اوضاع وخیم بورس کرد تا از دوران بحران و رکود عبور کند و به روزهای شکوفایی و رونق برسد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ