رسانه ملی و عروسی خوبان!

0

طنز، ابوالفضل اقبالی: به قول شاعری که خیلی زود سَقَط شد:

هر دم از این باغ بری می رسد/ ضایع تر از ضایع تری می رسد!

از آنجا که روند تولید آثار فاخر رسانه ملی در سال های اخیر کاملا منطبق با این شعر می باشد، ما نیز قصد داریم سناریوی تولید یک فروند سریال! پربیننده را برای ۱۰ سال آینده این رسانه وزین تهیه نماییم. لذا پس از رایزنی و مشاوره با تعداد کثیری از همکاران و بیکاران و دست اندرکاران تولید فیلم و سریال فاخر، این سناریو نوشته شده و اکنون به محضر شما خواننده محترم این نشریه تقدیم می گردد. امیدواریم روند تولید این گونه سریال ها و برنامه های تلویزیونی تاثیر بسزایی در هدایت فرهنگ و سبک زندگی مردم این کشور داشته باشد. آمین!

نام سریال: عروسی خوبان

نویسنده: میرزا بنویس

تهیه کننده: اکبر مایه دار

کارگردان: یک آقای محترم!

بازیگران: تعدادی از بازیگران معروف!

خلاصه داستان: شهرام که فرزند یک خانواده ثروتمند در منطقه شمیرانات تهران است بالاخره پس از سال ها تلاش خود و پدرش! در دانشگاه آزاد واحد ورامین جنوب! قبول می شود. در آنجا به چندتن از همکلاسی های خود علاقه شدید پیدا می کند و به قید قرعه با یکی از آنها که «سارینا» نام دارد، ازدواج می کند.

مراسم عروسی آنها در یک ویلای بسیار مجلل در سواحل آنتالیا و به صورت مختلط و البته با رعایت شئونات اسلامی! برگزار می گردد. حدودا ۶ یا ۷ قسمت از این سریال به بازنمایی مراسم ازدواج این دو کبوتر عاشق اختصاص دارد. از تدارک مقدمات و فراهم کردن امکانات سخت افزاری این مراسم تا ملاحظات نرم افزاری و برنامه ریزی آن از سیر تا پیاز در این سریال به نمایش در آمده است. هدف کارگردان از تاکید بر نمایش دادن این مراسم عروسی را می توان یک نوآوری و قرائت جدید از ارزش های دینی دانست!

اوج هنر و علم و بصیرت این کارگردان را می توان در همین ۶ قسمتی که به مراسم عروسی این دو اردک عاشق اختصاص پیدا کرده مشاهده کرد. در این بخش از سریال می بینیم که کارگردان فهیم و عالم چگونه توانسته است میان ارزش های اصیل دین اسلام و قرّوفرّهای جامعه مدرن یک تعادل و تناسب خوبی برقرار سازد. در ادامه بخشی از فیلمنامه را می خوانیم:

شب، خارجی، ویلای ساحلی

میزهای کنار استخر برای مهمان های ویژه پدر داماد است. داماد برای خوش آمدگویی به مهمانان ویژه پدرش بر سر میز آنها حاضر می شود. آقای میم با کت و شلوار فسفری رنگ و کراوات قرمز به همراه همسرش که یک کت و دامن فیروزه ای رنگ بر تن دارد به احترام عروس و داماد می ایستند. آقای میم به عروس و خانم میم به داماد تبریک آبداری می گویند! و البته بلافاصله پس از آن برای سلامتی این دو بلدرچین عاشق یک صلوات بلند نیز می فرستند که دغدغه های دینی کارگردان در جای جای این سریال بروز داشته باشد.

در یک صحنه دیگر تصویری از شادی و پایکوبی دوستان ناباب داماد پخش می شود که مشغول رقصیدن با آهنگ فاخر «خوشگلا باید برقصند!!» هستند و بلافاصله پس از این صحنه، تصویری کلوزآپ از پدربزرگ داماد که با تسبیح خود مشغول ذکر گفتن است بر روی صفحه منعکس می گردد!

به طور کلی سریال عروسی خوبان یکی از سریال ها و برنامه های موفق رسانه در بازنمایی مفاهیم متعالی و ارزش های نوین دین اسلام بوده که ما نیز امیدواریم این گونه سریال ها و برنامه ها روزبه روز بیشتر از رسانه ملی پخش شوند!

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ