جنجال حمایت بهرام رادان از همجنس بازان / بهرام رادان به وزارت ارشاد احضار شد + توبه نامه بهرام رادان

7

بهرام رادان بازیگر سینمای ایران که تبعه کاناداست پس از گذشت چهار روز و اندی از توئیتش که حمایت از قانونی شدن ازدواج همجنس‌بازان در آمریکا تعبیر شد، در نامه‌ای رسماً عذرخواهی کرد اما آنچه از اصل نامه جالب‌تر است، مخاطب این نامه است.

 پس از اعلام قانونی شدن ازدواج همجنس‌بازان در سراسر ایالات متحده آمریکا، در خاورمیانه نیز برخی اشخاص واکنش‌هایی نشان دادند؛ بهرام رادان از جمله آنها بود که در یک توئیت تصویب قانون ازدواج همجنسگرایان در آمریکا را اتفاقی تاریخی و نوشته بود: «رای دیروز دیوان عالی امریکا در قانونی اعلام کردن ازدواج همجنسگراها اتفاقی تاریخی بود، شاید به اندازه لغو برده داری… از لینکلن تا اوباما…»

رادان اما بعد از این توئیت با خواندن نوشته یکی از دنبال کنندگان صفحه‌اش، نظرش را در این باره تکمیل کرد. یکی از دنبال کنندگان صفحه‌ی او فرا رسیدن ماه مبارک رمضان را به این بازیگر تبریک گفته بود و نوشته بود که «ماه مبارک رمضان با خوشحالی در مورد ازدواج همجنس بازا تناسب نداره، فی الواقع.» رادان هم در پاسخ او نوشت:«اولا نباید تناسب داشته باشه، دوما خوشحالی نبود چون نفع یا ضرری برای من نداره، منظور تابوئیست که شکسته شد.»

همسر بهرام رادان بیوگرافی بهرام رادان اینستاگرام بهرام رادان

با این حال به سرعت انتقادات جدی نسبتا به موضع‌گیری بهرام رادان در شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌های آنلاین و در آخر رسانه‌های مکتوب طرح شد که رادان را واداشت تا پس از رسیدن نقدها به رسانه‌های آنلاین و پیش از انتشار رسانه‌های مکتوب، توئیتش را حذف کند و سپس بهرام رادان چنین یادداشتی منتشر کرد: «با توجه به علاقه مطالعاتى و تجربیات شخصى نگارنده در حوزه مسائل فرهنگی و اجتماعی در کشورهاى مختلف و نظر به این که در کشور ایالات متحده، تعداد افراد مذهبى در این کشور به حدى بالاست که أساسا اتخاذ چنین تصمیمى توسط دموکرات‌ها، آن‌هم درست همزمان با دور نهایى مذاکرات با ایران و در یکسال و نیم باقیمانده به انتخابات این کشور باید دلایل سیاسی خاص ویژه‌ای داشته باشد که منجر به تصویب ناگهانى چنین قانون عجیبى شده است.

همسر بهرام رادان بیوگرافی بهرام رادان اینستاگرام بهرام رادان

در مطلب منتسب که تنها چندى پس از انتشار و به منظور جلوگیرى از سوءاستفاده حذف شد، فقط اشاره به «تاریخى بودن» تصویب این قانون شده بود و به هیچ وجه کلامى از تأیید و حمایت در آن نبود، پرواضح است که چنین رفتارهایى در قانون، عرف و شرع ما محکوم است، لذا حرکت غیرمسئولانه برخى سایت‌ها در بد تیتر کردن، به خودانگاشتن و بزرگنمایى این مسئله، تنها آب به آسیاب دشمن ریختن بود و نیت من فقط کنجکاوى از پس پرده ماجرا و دلایل این اقدام بود نه تایید و حمایت از آن.» و این یادداشت نیز با نقدهای شدیدتر برخی رسانه‌ها از جمله کیهان همراه شد.

کیهان در این رابطه نوشت بهرام رادان، «بازیگر تبعه کانادا به تازگی به استقبال از قانونی شدن ازدواج همجنس‌بازان در آمریکا رفته است. او نه تنها این اتفاق را “تاریخی” توصیف کرده، بلکه از آن به عنوان “شکسته شدن تابو” یاد کرده است.»

همسر بهرام رادان بیوگرافی بهرام رادان اینستاگرام بهرام رادان

پس از مجموعه وسیع از نقدها، بهرام رادان در نامه‌ای به حسین شریعتمداری مدیرمسئول کیهان، از موضع گیری‌اش عذرخواهی کرده است. در متن این نامه آمده است:

بسمه‌تعالی
مدیر مسئول محترم روزنامه کیهان
جناب آقای شریعتمداری
با عرض سلام و ادب

به استحضار می‌رساند پیرو مطالب منتشر شده در صفحات سه روزنامه مورخ هفتم، نهم و دهم تیر ماه سال ۱۳۹۴، بدین وسیله نظر خود را شفاف‌سازی و تبیین می‌کنم:

۱٫ آنچه به عنوان نظر بنده در فضای مجازی در خصوص رأی دیوان آمریکا در خصوص قانون همجنسگراها منتشر شد اشتباه بوده و در شأن مردم ایران نبوده است که از این بابت عذرخواهی می‌کنم.

۲٫ منظور از بزرگنمایی، بد تیتر زدن اشاره به رسانه‌های بیگانه خارج از کشور بود که منتظر فرصت هستند تا از یک هنرمند وطنی نماد مخالفت و جدایی طلبی بسازند.

۳٫ در مملکتی آب حیات می‌نوشیم که ازدواج سنت پیامبر و امری پسندیده است. قوانین آمریکا هیچ محلی از اعراب در جمهوری اسلامی ایران ندارد و در کشور ما صراحتاً ازدواج همجنسگراها امریست قبیح و ناموزون با شرع و عرف و قانون.

امیدوارم با تأمل و همدلی بیشتر کشور عزیزمان را در رسیدن به اهداف عالیه خود یاری دهیم.

با احترام
بهرام رادان

همسر بهرام رادان بیوگرافی بهرام رادان اینستاگرام بهرام رادان

در این میان آنچه تامل برانگیز است، انتخاب مخاطب این نامه است؛ چرا که اگر رادان قصد نگارش نامه‌ای داشت که ساختار جوابیه مطبوعاتی را نیز ندارد، این نامه می‌توانست خطاب به مردم ایران یا یک مقام مسئول نظیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد اما به هر حال به بهرام رادان که ۱۰۰ ساعت سخت را سپری کرده، نمی‌توان بابت اشتباه در تشخیص مخاطب، خرده گرفت.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 7 )
 1. افشین می گوید

  … تو سرش کنن نتونست روی حرفش وایسه

  1. احمد می گوید

   تو برو رو همون چیزی که دوست داری وایسا یا بشین … نمیدونم

 2. ناشناس می گوید

  برات خیلی متاسفم افشین

 3. ناشناس می گوید

  من یه سیاه پوست گنده سراغ دارم اعلام کرده با …..

 4. معصومه می گوید

  به امام حسین قسم داره اتفاقاتی میوفته تودنیا که همش میگم اللهم عجل لولیک الفرج/ماداریم کجامیریم آخه همجنس بازی توحیوونام نبیست؟چراماازعقلمون استفاده نمیکنیم خدابهمون رحم کنه یعنی بعضیاحیوونم نیستن کمترن/اگه یخرده خداروبشناسیم میفهمیم عشق به یه همجنس ازاون لحاظ فقط یه حس شیطانیه که حتی شیطانم شرمش میشه فقط ماروگول میزنه که شرمنده خدابشیم اون دنیا/خدایاخودت کمکمون کن یکم ازخدابترسیم ازغضبشتوبه کنم وبه کرمش ایمان داشته باشیم که میبخشه

 5. احمد می گوید

  البته با جذابیتی که داره حیفش اومده که همجنساش ازش محروم بمونن

 6. ارغوان تتلیتی می گوید

  چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی حخخخخخ
  اون حرف به گه خوردم نخوردنش نمیرزید اقای رادان
  ممبعد قبل از حرف زدن یاتوییت زدن فکرهم قبلش بکنید