درگیری دوباره گاوها و خرس ها در بورس تهران

0

با اتمام ساعات معاملات روز سه شنبه ۹۴٫۰۴٫۱۶ شاخص بازار اول ( تالار اصلی ) با ۵۴۶ واحد افزایش به رقم ۴۸۲۰۷ واحد رسید. همین وضعیت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعی) شاهد هستیم بطوریکه شاخص تالار فرعی در این روز با ثبت ۱۴۶۱ واحد افزایش عدد ۱۳۷۵۱۵ واحد را تجربه کرد. شاخص قیمت (وزنی ارزشی) بورس نیز در روز جاری با ۳۰۵ واحد افزایش به رقم ۲۷۵۴۰ واحد رسید.

همچنین در این روز “حکشتی” با ۷۸ واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فارس” با ۵۶ واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با ۱۹ واحد افزایش به رقم ۷۸۸ واحد رسید.

گفتنی است ارزش کل معاملات در بازار بورس به رقم ۲۳۲۷ میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم ۱۲۶۸ میلیارد ریال رسید.

به گزارش بورس نیوز معاملات امروز در حالی پایان یافت که در روند مثبت بازار سهام شاهد جنگ و درگیری میان خوش بین ها و بد بین های بورس نسبت به نتایج مذاکرات که اخبار نهایی آن طی روزهای آتی و در زمان تعطیلی بازار منتشر می شود، بودیم که گویای وجود اختلاف نظرهای شدید میان فعالان و سرمایه گذاران بود. گرچه کفه قدرت تفکرهای گاوی بر خرس های بازار سنگینی کرد تا رشد قیمت ها و شاخص های بورسی را همزمان با افزایش حجم معاملات شاهد باشیم.

حتی بازار ارز و سکه نیز افت بی سابقه ای را تجربه کرد و با کاهش ۱٫۵ درصدی بهای دلار مهر تأییدی را بر چشم انداز مذاکرات در وین زد. افتی که بر خلاف مقاومت سرسختانه روزهای گذشته طی چند ساعت رقم خورد تا بهای هر دلار تا مرز ۳۲۴۵ تومان نیز کاهش یابد.

بدین ترتیب خوش بینی ها در شرایطی بعد از مدت ها فضای تالار شیشه ای را داغ تر از گذشته کرد که بعد از مدت ها حجم معاملات همراه با تقاضای بالای خرید سهام رقم خورد. اما در این میان سهامدارانی باز هم امروز فروشنده بودند که به نظر می رسد حتی اگر مذاکرات به نتیجه هم برسد، بازهم فروش خود را خواهند داشت که شاید یکی از علل آن نیاز به تأمین نقدینگی باشد.

اینجاست که شاید حتی پس از توافقات سهامی بیشتر رشد کنند که سهامدار عمده کمتری دارند و یا سهامداران عمده آنها نسبت به عرضه سهام منفعل عمل می کنند.

در بحث مذاکرات اما لحظه به لحظه اخبار متعددی منتشر می شود که هر یک از باز یا بسته شدن برخی پرانتزها، برنامه اوباما برای سفر به ایران و حتی حصول توافق هسته ای سخن می گویند؛ هر چند هیچکدام از این اخبار هنوز تأیید نشده و بهترین کار منتظر ماندن برای انتشار خبر نهایی و موثق و عدم توجه به اخبار و شایعاتی است که تنها جو را متشنج می کند.

اما آنچه که اهمیت دارد این است که به هر ترتیب گامی رو به جلو برداشته ایم که توانسته ایم در زمانی طولانی و البته بی سابقه با وزرای بزرگترین کشورها مذاکره کنیم. گرچه شاید روند تأیید نهایی توافق احتمالی، در کنگره و سنای آمریکا و نیز مجلس شورای اسلامی ایران چند ماهی به طول بیانجامد، اما در این صورت نیز قطعاً گامی رو به جلو بر می داریم که آثار آن بر ابعاد مختلف کشور به ویژه اقتصادی اعمال خواهد شد.

به هر ترتیب طی معاملات امروز به دلیل آنکه ریسک سیستماتیک به تدریج در بازار رو به کاهش است، قیمت سهام در کلیت بازار و تمامی گروه ها هم راستا با هم رشد کردند.

اما در اواسط معاملات ناظر بازار دستور توقف نماد معاملاتی دوقلوهای سنگ آهنی را جهت ارایه تعدیل پیش بینی در آمد هر سهم اعلام کرد. اتفاقی که حاکی از اعلام تعدیل منفی به دلیل دستور وزیر صنعت و معدن برای کاهش بهای فروش گندله به فولاد سازان از ۲۳ درصد بهای شمش “فخوز” به ۲۰ درصد است که این تصمیم در راستای حمایت از فولادی ها می باشد.

علاوه بر این “فولاد” نیز نرخ ورق های گرم و سرد خود را در بورس کالا پایین آورد و اعلام کرد برای مشتریانی که تاکنون کالای خود را حمل نکرده اند، صورتحساب با نرخ جدید محاسبه می شود.

گروه حمل و نقل به ویژه دریایی ها نیز امروز پر اقبال ظاهر شدند تا نمادهای این گروه به صورت دسته جمعی در مدار مثبت قیمت ها حرکت کنند که این روند لحظاتی سهام آنها را تا تشکیل صف خرید نیز پیش برد.

جو مثبت بازار به پتروشیمی ها نیز سرایت کرد تا اکثر سهام شرکت های مذکور تا قیمت حداکثر مجاز روزانه پیشروی کنند. گرچه در میان آنها “مبین” پر قدرت تر ظاهر شد تا حقوقی آن بیشترین حجم خریدار را به خود اختصاص دهد. بطوریکه توانست با خرید ۱۷ میلیونی سهم را به صف خرید میلیونی برساند.

امروز همچنین “پترول” پنج درصد از سهام “شپدیس” را به قیمت هر سهم دو هزار تومان به بازرگانی پتروشیمی فروخت تا این شرکت سرمایه گذاری از ترکیب سهامداری پتروشیمی پردیس خارج شود.

در میان بانکی ها هم که داستان ادامه دار عرضه های پر حجم حقوقی به ویژه در نماد “وبصادر” دوباره ادامه یافت تا روندی مثبت اما متعادل در آن رقم بخورد.

در پایان معاملات اما به دلیل مشخص نبودن نتایج مذاکرات باز هم شاهد چیدن دستورهای خرید و فروش سهام در برخی نمادها بودیم که این امر اعتراض بسیاری از سهامداران و سرمایه گذاران را در پی داشت.

بطوریکه برخی برای آنکه در الویت دستورهای روز شنبه باشند، اقدام به صدور سفارش های خرید یا فروش آن هم پس از پایان معاملات کردند.

این اقدام در حالی صورت گرفت که طبق نظر ناظر بازار در صورتی که دستورهای صادره القای ظاهری گمراه کننده داشته باشد تخلف است. اما باید دید چه تصمیمی برای این دستورها گرفته خواهد شد.

اینکه آیا همگی این سفارش ها پیش از شروع معاملات روز شنبه از سامانه معاملاتی حذف خواهد شد یا اینکه سرمایه گذاران بدون امکان برای حذف این سفارش ها، بایستی نسبت به این دستورها متعهد بمانند. اما نکته مهم آنجاست که در هر صورت حقوق سایر سهامدارانی که به صورت آنلاین معامله می کنند، تضییع خواهد شد و سوال اصلی اینجاست که چرا بایستی چنین امکانی تنها در اختیار کارگزاران باشد؟

حال بایستی منتظر ماند و دید تا روز شنبه چه تصمیمی برای این سفارش ها گرفته خواهد شد؟

در پایان گفتنی است آخرین خبرها از ادامه دو روزه مذاکرات حکایت دارد؛ بطوریکه طبق تصمیمات گرفته شده در کوتاه ترین نشستی که لحظاتی پیش با حضور وزرای خارجه ایران و گروه ۱+۵ برگزار شد، مقرر گردیده گفتگوها تا دو روز آتی ادامه یابد و موگرینی با حضور در جمع خبرنگاران اعلام کرد مذاکرات را ادامه می دهیم و در این مدت بعضی وزرا به پایتخت های خود می روند ولی شاید دوباره به وین برگردند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ