برای سلامت قلبمان چه باید بکنیم؟

0
بیماری‌های قلبی علت اصلی مرگ‌ومیر و ناتوانی زنان و مردان در سراسر جهان است، اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توان توسط آن‌ از قلب محافظت کرد و قلبی سالم داشت.

محمد حسینی گفت: بیماری‌های قلبی عروقی علت اصلی مرگ و میر در مردان و زنان در سراسر جهان است. این بیماری ها اشکال مختلفی مانند فشارخون، بیماری تصلب شرایین (آترواسکلروز) کرونری و سکته قلبی، نارسایی قلبی، سکته مغزی و… دارند.

علائم بیماری قلبی سلامت قلب حمله قلبی ایست قلبی
وی ادامه داد: بیماری‌های قلبی عروقی به آهستگی ایجاد شده و در مراحل اولیه اغلب علامتی ندارند. عواملی چون کلسترول بالا یا فشارخون بالا ممکن است از کودکی وجود داشته یا در جوانی آغاز شده و برای چندین دهه تشخیص داده نشوند، بنابراین بهترین راهکار، بررسی، تشخیص و کنترل زودرس عوامل خطر و پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی است.

وی افزود: ایجاد تغییرات سالم در شیوه زندگی مطابق با رهنمودهایی که از چندین دهه تحقیقات به‌دست‌آمده‌اند نه‌ تنها سبب پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی و داشتن قلب سالم می‌شوند بلکه خطر ابتلا به بیماری‌های خطرناکی مثل سرطان و دیابت را نیز کاهش می‌دهند.

این فوق تخصص جراحی قلب و عروق درباره عوامل خطر سازی که قابل‌کنترل، اصلاح یا درمان است، گفت: سیگار یکی از مهم‌ترین عوامل خطرساز برای بروز بیماری‌ها قلبی است. افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری چندین برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی قرار دارند؛ حتی تماس با دود سیگار در افراد غیر سیگاری موجب افزایش میزان بروز بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود.

حسینی درباره خطرات ناشی از کلسترول بالا و تأثیر آن بر بیماری‌های قلبی گفت: یکی دیگر از عوامل تأثیرگذار بر پیدایش و رشد بیماری‌های قلبی کلسترول بالا است. کلسترول بالا خطر ایجاد بیماری‌های قلبی عروقی را چند برابر افزایش می‌دهد. کلسترول با رسوب و ضخیم کردن دیواره سرخرگ‌ها باعث تنگی شریان ها و بروز سکته قلبی می‌شود.

وی ادامه داد: فشارخون نیز خطر ایجاد بیماری‌های قلبی عروقی را چند برابر افزایش می‌دهد. سایر عوامل نیز مانند چاقی، سوءمصرف الکل، رژیم غذایی ناسالم یا عدم فعالیت جسمانی و برخی بیماری‌ها نیز می‌توانند در ایجاد فشارخون بالا دخیل باشند و همچنین اثرات فشارخون را در ایجاد بیماری‌های قلبی عروقی چندین برابر بیشتر افزایش دهند. (البته افراد ممکن است بدون وجود هیچ‌یک از این عوامل، باز هم مبتلا به فشارخون بالا شوند)

وی افزود: چاقی و افزایش وزن و رژیم غذایی نامناسب به‌ویژه استفاده از روغن نباتی جامد و حیوانی، کله پاچه و مغز، مصرف غذاهای آماده مثل کنسروها و فست فودها و مصرف بی رویه نمک نیز می‌توانند از علل بروز بیماری‌های قلبی باشند.

این پزشک در پایان توصیه کرد: با تغییر سبک زندگی و تغذیه سالم و استفاده از میوه‌ها و سبزی‌ها و همچنین ورزش و افزایش فعالیت‌های بدنی روزانه، می‌توان قلبی سالم داشت و از ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی جلوگیری کرد.

منبع: فارس
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ