«م.ش» دلال دکل گمشده و نفتی بازداشت شده کیست؟ + عکس

2

مراد.ش یکی دیگر از متهمان پرونده دکل ۸۷ میلیون دلاری با دستور مقامات قضایی بازداشت شد.

قبل تر این خبرگزاری از بازداشت یکی از متهمان فساد در شرکت تأسیسات دریایی خبر داده بود که غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه چندی بعد این خبر را تأیید کرد.

برای موارد فساد در دوره‌های مختلف مدیریتی شرکت تأسیسات دریایی از زمان تأسیس تاکنون، پیگیری‌های قضایی در حال انجام است و برای دو تن از مدیران عامل سابق این شرکت پرونده‌های قضایی تشکیل شده است.

بر این اساس، یکی از موارد مربوط به این پرونده‌های فساد، پرداخت پول یک دکل به ارزش ۸۷ میلیون دلار به دلالان دکل بود، اما این دکل هرگز به ایران نیامد و در حال حاضر در خلیج مکزیک در حال حفاری است.

مر.ش که به تازگی بازداشت شده نیز در دلالی ابهام‌آمیز این دکل‌ها فعال بوده است.

 

نام مفسدان اقتصادی سود دلالان دلال نفتی بیوگرافی مراد شیرانی اسامی مفسدان اقتصادی

«فارس» پیش از این متن قرارداد رضا طباطبایی دلال اصلی دکل‌ها با آقازاده یکی از وزرای اصلاحات را منتشر کرده بود، در عین حال اسنادی را منتشر کرد که نشان می‌داد پول دکل به طور کامل دراختیار دلال یاد شده قرار گرفته است.

کمیسیون انرژی مجلس بعد از تغییری که در ترکیب هیأت رئیسه آن از دو سال پیش تاکنون رخ داد، به تحقیق و تفحص درباره شرکت تأسیسات دریایی رأی نداد، اما این تحقیق و تفحص که از سوی بعضی اعضای کمیسیون انرژی طراحی شده است باید در صحن علنی مجلس به رأی گذاشته شود و صحن مجلس درباره آن تصمیم‌گیری کند.

نماینده طراحی‌کننده تحقیق و تفحص، موارد متعددی از جمله خرید یک شناور، خرید لوله‌های گاز ترش، تأسیس شرکت‌های صوری مانند کیتو و دکل دیگری که در سواحل امارات تبدیل به آهن‌پاره شد را از جمله دلایل انجام این تحقیق و تفحص ذکر کردند.

در پرونده شرکت تأسیسات دریایی که در طول دولت‌های مختلف معاملات ابهام‌آمیزی در آن اتفاق افتاده، پای مدیرانی از دولت‌های هشتم، دهم و یازدهم به میان آمده است.

این گزارش حاکی است برخی منابع اعلام کرده‌اند بخشی از پول خریدهای خارجی شرکت تاسیسات دریایی از حساب‌های خارجی و از طریق یک صرافی به حساب م.ش واریز شده است. این منابع اعلام می‌کنند رقم پول واریز شده حدود ۶۰۰ هزار دلار است.

متهم بازداشت شده هم اکنون در بازداشت و در انتظار تفهیم اتهام است.

نام مفسدان اقتصادی سود دلالان دلال نفتی بیوگرافی مراد شیرانی اسامی مفسدان اقتصادی

سایت دنیای اقتصاد در تیرماه ۹۴ نوشت

فردی که رضا مصطفوی طباطبایی از وی با نام مراد .ش نا میبرد در واقع مراد شیرانی است که مشاور مدیر عامل وقت تاسیسات دریایی بوده و از وی نیز به عنوان یک دلال نفتی یاد میکنند. شخصی که گویا با مسعود میر کاظمی در دوران وزارت وی در وزارت نفت نیز مراودات خوبی داشته است.

در حالی که جزئیات منتشر شده از جریان گم شدن دکل نفتی باعث که موضع گیری های متفاوتی پیرامون این قضیه شکل بگیرد، جوابیه ای که یکی از متهمان اصلی این جریان به «تابناک» داده است، ابعاد دیگری از این موضوع را روشن کرده است. ابعادی که اگرچه در پس ابهام کامل قرار دارد اما میتواند سرنخی باشد از یک فساد ۵۰۰ میلیون یورویی.

اخیرا جزئیاتی از ماجرای دکل گم شده نفتی ایران از سوی «تابناک» منتشر شد که بازخوردهای متفاوتی در پی داشت. از جمله آنکه رضا مصطفوی طباطبایی که به عنوان یکی از متهمین اصلی این جریان و به عنوان دلال رسمی این دکل معرفی شده است با ارسال جوابیه ای به سایت «تابناک» برخی از ابعاد جدید در این موضوع را مطرح کرد.

در بخشی از جوابیه مصطفوی طباطبایی آمده است:

صد و نیت خاص که جهت مبرا نمودن مجریان اصلی این موضوع و دهها مورد دیگر در شرکت تآسیسات دریایی در ۱۰ سال گذشته وجود دارد. اکنون با تمام تلاش خود سعی در دستچین کردن اخبار در جهت منافع عده ای خاص نموده و با نشر اخبار کذب سعی در مبرٌا نمودن خود مینمایند. بدیهی است سرنخ تمامی این موضوعات که حجم مالی آن بیشتر از ۵۰۰ میلیون یورو خواهد بود از مسیر مشاور مدیر عامل تآسیسات دریایی آقای مراد. ش گذشته است.

فردی که مصطفوی طباطبایی از وی با نام مراد .ش نا میبرد در واقع مراد شیرانی است که مشاور مدیر عامل وقت تاسیسات دریایی بوده و از وی نیز به عنوان یک دلال نفتی یاد میکنند. شخصی که گویا با مسعود میر کاظمی در دوران وزارت وی در وزارت نفت نیز مراودات خوبی داشته است.

گفته میشود که این دلال به واسطه زد و بند با برخی از مدیران گذشته حوزه نفت و در قامت پست مشاوره با اختیارات بالا توانسته بود تجهزات سنگین نفتی و حفاری را به صنعت این کشور تحمیل کند و از کنار آن پورسانت های خارج از تصور را از آن خود کند.

اما مهم تر از آن موضوع ۵۰۰ میلیون یورویی است که مصطفوی طباطبایی در جوابیه خود صراحتا به آن اشاره کرده است. این که آیا جریان دکل نفتی تنها به یک دکل ۸۷ میلیون دلاری ختم میشود یا این جریان شامل ابعاد بزرگتر و مهم تری هم میشود؟
متاسفانه نه نمایندگان مجلس اطلاعی در این باره دارند و نه مسئولان وزارت نفت پاسخگویی در قبال این قضیه داشته اند. آنچه مسلم است این که دلالان نفتی طی دوران تحریم قدرت مانور بسیار زیادی داشته اند و مراودات نزدیک آنها با مسئولان وقت در راستای دور زدن تحریم ها منجر به آن میشده که ارز کشور به سادگی در اختیار این دلالان قرار گرفته و برای خرید تجهیزات مختلف از آن استفاده شود.

به احتمال بسیار زیاد مقصود رضا مصطفوی طباطبایی از بیان رقم ۵۰۰ میلیون یورو، مجموع ارزهایی که در اختیار وی و مراد شیرانی قرار گرفته تا از آن برای خرید تجهیزات نفت و گاز برای شرکت تاسیسات دریایی استفاده شود. از جمله این دکل گم شده که احتمالا تنها یکی از موارد خرید این دلالان نفتی بوده است.

اما در حالی مصطفوی طباطبایی از رقم ۵۰۰ میلیون یورو سخن میگوید که هیچ کدام از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کمیسیون انرژی و برخی دیگر از کمیسیون های مرتبط در خصوص جزئیات این موضوع اطلاعاتی در دست ندارند. تماس های مکرر تابناک با اعضای این کمیسیون برای دریافت حداقل جزئیات از این امر تنها نتیجه ای که در پی داشت این بود که نمایندگان بعد از رسانه ها از جزئیات مطلع شده و با توجه به تعطیلی مجلس هیچ اطلاعاتی از این امر جز آنچه در رسانه ها منتشر شده ندارند.

تماس های رسمی با وزارت نفت و از جمله معاونت حقوقی وزیر نیز بی پاسخ مانده و سیاست وزارت نفت با توجه به گفته مقامات آگاه این وزارت خانه اختیار کردن سکوت است.

حال سوال اساسی که باقی مانده این است که آیا موضوع دکل گم شده به یک فساد عظیم ۵۰۰ میلیون یورویی ختم خواهد شد؟ امید بر آن است که طی روزهای آینده و با ورود مستقیم مجلس و قوه قضائیه به موضوع پاسخ این سوال به شکل دقیق روشن شود.

منبع: فارس

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 2 )
  1. ایرانی می گوید

    سلام : م ر -م ا- ب ب – از این ها زیاد شنیدیم هر وقت کسی اسامی مفسدان اقتصادی کشور و بدهکاران بزرگ بانکی را درست گفت بیاد تا بشنویم بقیه ………

  2. هورام جم می گوید

    آب ازسرچشمه گل آلوداست….