قانون استخدام ۱۰ هزار ناظر کشاورزی اجرا نشده است/وزارت جهاد پاسخ دهد

0

بر اساس قانون، باید ۱۰ هزار ناظر گندم استخدام می‌شدند،‌بعد از گذشت دو سال قانون اجرا نشده است و ناظران گندم از وضعیت اسفناک زندگی و حقوقشان طی ۱۰ سال کار در دور ‌افتاده‌ترین روستاها خبر می‌دهند و خواستار اجرای قانون هستند.

فارس، قانونی در دو سال پیش تصویب شد ۱۰ هزار نفر از ناظران گندم استخدام شوند، اما هنوز این قانون اجرا نشده است.

ناظران گندم که همگی فارغ‌التحصیلان کشاورزی هستند، از ۱۰ سال پیش به مراحل تولید کمی و کیفی کشاورزان در مناطق دور دست کشور نظارت می‌کنند، تا عمکلرد این محصول پر استراتژیک در کشور مناسب باشد.

به کارگیری این فارغ‌التحصیلان کشاورزی با هدف خودکفایی گندم صورت گرفت که البته این خودکفایی رقم خورد، اما به دلایلی که به این ناظران مربوط نمی‌شود، خودکفایی گندم پایدار نشد.

*قانون اجرا نشده استخدام ۱۰ هزار ناظر گندم

در قانون مصوب استخدام ۱۰ هزار ناظر کشاورزی آمده است:

بر اساس قانون استخدام مهندسان ناظر تولیدات کشاورزی، دولت موظف است، از تاریخ تصویب این قانون و حداکثر ظرف سه سال با رعایت حکم بند (ج) ماده (۲۴) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب ۸ مهر ماه ۱۳۸۶ تعداد ۱۰ هزار ناظر بخش کشاورزی و منابع طبیعی با تحصیلات کارشناسی و بالاتر و عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی را که از سال زراعی ۱۳۸۲ تا زمان تصویب این قانون حداقل دو سال سابقه فعالیت مستمر در زمینه منابع طبیعی و تولید محصولات راهبردی و اساسی بخش کشاورزی داشته باشند و یا در تعاونی تولید به عنوان مدیر و یا کارشناس فعالیت نموده و در مدیریت جهاد کشاورزی استان‌ها، شهرستان‌ها و یا مراکز خدمات کشاورزی دارای سوابق مشارکت و نظارت در امور یاد شده باشند و یا با معرفی سازمان نظام مهندسی کشـاورزی و منابع طبیعی‌ و یا شرکت‌های خدمات فنی و مشاوره‌ای توسط جهاد کشاورزی استان‌ها اشتغال به کار داشته و به صورت مستقیم بر محصولات اساسی و راهبردی کشاورزی نظارت داشـته‌اند، با رعایت ماده (۴۶) قانون مدیریت خدمات کشوری و شرایط عمومی استخدامی کشور در پست‌های عملیاتی و نظارتی جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و یا مراکز خدمات کشاورزی استخدام کند.

وزیر جهاد کشاورزی سابق در آخرین روزهای دوره وزارتش اعلام کرد کارهای مقدماتی و اجرایی استخدام ۱۰ هزار ناظر کشاورزی انجام شده است و پایان  سال ۹۲ همه این ۱۰ هزار نفر جذب شوند.

وزیر جهاد کشاورزی سابق همچنین گفت: استخدام ۱۰ هزار مهندس کشاورزی سهمیه‌ای بود که باید سالهای ۹۰، ۹۱ و ۹۲ طی سه سال انجام می‌شد و چون کارهای اداری  طول کشید همه آنها یک‌جا امسال جذب می‌شوند.

در این میان ناظران گندم از وضعیت اسف‌بار زندگی و وضعیت حقوقی‌شان می‌گویند و خواستار استخدام فوری بر اساس قانون هستند.

*صبر ناظران گندم به سرآمده است

یک ناظر گندم به خبرنگار فارس گفت: صبرمان به سر رسیده است، ۱۱ سال است به عنوان ناظر گندم در استان اصفهان فعالیت می‌کنم، حقوقی که پرداخت می‌کنند، سالانه یک میلیون تومان یعنی در ماه ۸۰ هزار تومان است، حتی از به زبان آوردن این میزان حقوق شرم می‌کنم.

احمدی به خبرنگار فارس گفت: در سال، ۱۰ ماه برای مدیریت‌های کشاورزی شهرستان‌های مختلف کار می‌کنیم، برخی روزها مجبوریم تا ۱۷۰ کیلومتر آن طرف‌تر برای نظارت و بررسی گندم کشاورزان برویم.

*آیا چنین تقدیری از ناظران گندم شایسته است؟

اما آنچه مسلم است بعد از گذشت ۲.۵ سال این قانون اجرا نشده است و فرصت کمی هم تا پایان سال باقی مانده است، گندم این قوت لایموتی که تولید می‌شود و همه می‌دانیم که در این شرایط تحریم چقدر برای کشور باارزش است، بخش زیادی از آن به دلیل زحمات شبانه‌روزی این عزیزان است و شایسته نیست، از آنها چنین تقدیر شود، حداقل قانون را عمل کنید!

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ