ماجرای انتشار عکس از امضاهای برجام + عکس

0

معصومه ابتکار در مورد انتشار عکسی در صفحه شخصی اش که امضاهای توافق هسته ای را به نمایش گذاشته بود، گفت: بالاخره متنی بود؛ به هر حال وقتی با هم می نشینند و صحبت می کنند ممکن است یک صورت جلسه ای امضا شود.

معاون رئیس جمهور، گفت: امضای رسمی مراحلی دارد و اجازه می خواهد؛ اما این یک توافق و صورت جلسه‌ای بوده، با یکدیگر نشستند صحبت هایی کردند و بالاخره هر جلسه یک صورت جلسه‌ای دارد.

خبرنگار ما پرسید: پس آن عکسی که شما در اینستاگرام منتشر کردید امضاهای یک صورت جلسه بوده است؟ ابتکار پاسخ داد: بله؛ یک صورت جلسه بوده که خیلی عادی هم است.

در ششمین نشست خبری رئیس جمهور به مناسبت هفته دولت بود که رئیس جمهور تاکید کرد: در توافق هسته ای امضایی رد و بدل نشده و ما توافقی را امضا نکردیم.

خبرنگار کیهان در آن نشست خبری از رئیس جمهور پرسید: «این انتظار قانونی وجود نداشت که بر اساس اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی که از نظر قانون در خصوص تعهدات و معاهده‌های خارجی کاملاً‌روشن است دولت به وظیفه خود در این زمینه عمل کند و بررسی و برجام را به عنوان یک لایحه به مجلس بفرستد؟»

رئیس جمهور در پاسخ به این سوال، گفت: طبق قانون اساسی و بر اساس اصل ۷۷ و ۱۲۵ که در واقع این اصل بیشتر بند ۷۷ آن را بیشتر تبیین می‌کند، در اصل ۲۵ قانون می‌گوید وقتی یک توافقنامه و معاهده‌ای را رئیس‌جمهور یا نماینده رئیس‌جمهور امضاء می‌کند باید آن را برای تصویب به مجلس فرستاد.

روحانی تاکید کرد: ما چیزی را امضاء نکردیم نه تنها رئیس‌جمهور بلکه نماینده رئیس‌جمهور هم چیزی را امضاء نکرده است، به مجلس فرستاده شدن برجام معنایش این است چیزی که رئیس‌جمهور تا کنون امضاء نکرده است، رئیس‌جمهور آن را امضاء کند و معنای دیگرش آن است چیزی که وزیر خارجه تا کنون آن را امضاء نکرده، امضا کند و این در ادامه به مجلس برود و به تصویب برسد یعنی با این اقدامات تنها برای خودمان الزامات ایجاد می‌کنیم که هیچ کشوری این کار را انجام نداده است.

رئیس دولت یازدهم گفت: بقیه رئیس‌جمهورها و وزرای خارجه کشورهای دیگر هم امضاء نکرده‌اند که ما بخواهیم این کار را بکنیم. چرا ما می‌خواهیم یک فشاری را از لحاظ حقوقی بر مردم ایران وارد کنیم، فشاری که ما هیچ الزام و نیازی به آن نداریم.

این اظهارات رئیس جمهور در حالی است که پس از توافق هسته ای ایران و ۱+۵ ، معصومه ابتکار در صفحه شخصی خود عکسی با عنوان «پیروزی گفتگو براسلحه» منتشر کرد و در مورد آن نوشت: اینهم اصل امضاهای تفاهم‌نامه هسته‌ای، امضاها را چک کنید کم نباشد!.

عکسی که ابتکار در صفحه خود منتشر کرد در واقع تصویری بود که اکانت رسمی وزارت خارجه آلمان کمی بعد از جمع بندی مذاکرات هسته ای وین منتشر کرد و در توضیح آن نوشت: «توافق امضاشده با ایران. ما تشکر می کنیم از همه کسانی که در این سالها برای رسیدن به این توافق خستگی ناپذیر کار کردند.»

سیدعباس عراقچی در نشست اخیر خود با کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس که مشروح آن امروز از شبکه خبر سیما پخش شد، در پاسخ به سئوال یکی از نمایندگان میهمان کمیسیون درباره امضاهای منتشر شده مقامات مذاکره کننده پای برجام در فضای مجازی و اشاره وی به سخنان رئیس‌جمهور که گفته بود چیزی را امضا نکرده‌ایم که به مجلس بفرستیم، اظهار داشت: امضاهای منتشر شده، امضاهای رسمی نیست.

وی در توضیح ماجرا گفت: پس از پایان جلسه آخر مذاکرات و دست دادن مذاکره‌کنندگان با یکدیگر، آقای فابیوس (وزیر امور خارجه فرانسه) نسخه‌‌ای را که در اختیار داشت، به دست گرفت و از همه مذاکره‌کنندگان به عنوان یادگاری امضا گرفت؛ حتی غربی‌ها با هم عکس یادگاری گرفتند.

معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه تصریح کرد: اگر امضاها رسمی بود، باید عنوان مسئولیت افراد نوشته می‌شد؛ مثلا محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران یا جان‌کری وزیر خارجه آمریکا.

عراقچی تاکید کرد: معلوم است که این امضاها بچه‌بازی است.

گفتنی است، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، تصویری از امضاهای برجام را با عنوان «پیروزی گفتگو بر اسلحه» در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده و نوشته بود: اینهم اصل امضاهای تفاهم‌نامه هسته‌ای، امضاها را چک کنید کم نباشد!

وی دور روز پیش در گفتگو با خبرنگارمهر، درباره این تصویر گفت: امضای رسمی مراحلی دارد و اجازه می خواهد؛ اما این یک توافق و صورتجلسه‌ای بوده، با یکدیگر نشستند صحبت هایی کردند و بالاخره هر جلسه یک صورتجلسه‌ای دارد.

ابتکار در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر از وی که گفته بود، «پس آن عکسی که شما در اینستاگرام منتشر کردید امضاهای یک صورت جلسه بوده است؟» تصریح کرد: بله؛ یک صورتجلسه بوده که خیلی عادی هم است.

منبع : مهر
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ