ایراندخت، دختر زیبای احمدشاه قاجار + عکس

5

ایراندخت دختر همسر اول احمد شاه زنی بسیار زیبا و مورد توجه بود…یکی از کسانی که تمایل به ازدواج با ایراندخت داشت محمدرضا پهلوی بود. محمدرضا پهلوی هم زمانی که در سوئیس بود ایراندخت را می بیند و سخت دلباخته او میشود. زمانی که به ایران بر میگردد با پدر خود رضاشاه، ازدواج با ایراندخت را مطرح می کند اما با او مخالفت می شود، رضاشاه معتقد بود آب پهلوی و قاجار به یک جوی نمی رود….

همسر احمد شاه دختر زیبا دختر احمد شاه ایراندخت قاجار احمد شاه قاجار
ایراندخت ازدواج می کند و صاحب سه فرزند و بعد از مدتی از همسرش جدا می شود و همزمان با این اتفاق شاه هم از فوزیه جدا می شود و جالب است که مجددا شاه ازدواج با ایراندخت را مطرح می کندولی این بار حضور سه فرزند مانعی برای این ازدواج است….

همسر احمد شاه دختر زیبا دختر احمد شاه ایراندخت قاجار احمد شاه قاجار
گفته می‌شود بدرالملوک مادر ایراندخت بسیار زیبا بود و احمدشاه به او علاقهٔ بسیار داشت. اغلب او را به تالار آیینه کاخ گلستان می‌برد و به انعکاس عکس او در آینه‌ها می‌نگریست و می‌گفت: «در این‌جا من فقط یک بدری ندارم؛ بلکه هزاران بدری دارم».

همسر احمد شاه دختر زیبا دختر احمد شاه ایراندخت قاجار احمد شاه قاجار

احمدشاه در سن ۱۷ سالگی (یک سال پیش از تاج‌گذاری) با «بدرالملوک والا» دختر ظهیرالسلطان والا (نوادهٔ عباس‌میرزا)، پیمان زناشویی بست. این ازدواج توسط مادر احمدشاه ترتیب داده شده بود. عروس در آن هنگام ۱۲ ساله بود و در تنها مدرسهٔ دخترانهٔ تهران درس می‌خواند. مراسم عقد با تشریفات مفصلی انجام شد و حاصل این ازدواج دختر بزرگ احمدشاه، ایراندخت بود.

احمدشاه ۴ بار دیگر نیز ازدواج کرد و به جز لیدا جهانبانی که از وی صاحب فرزندی نشد، صاحب ۳ دختر به نام‌های «مریم‌دخت» (از دل‌آرام) (۱۹۱۵-۲۰۰۵)، «ایراندخت» (۱۹۱۶-۱۹۸۴) از بدرالملوک، «همایون‌دخت» (از خانم‌خانما معزی) (۱۹۱۷-۲۰۱۱) و یک پسر به نام فریدون‌میرزا (از فاطمه) (۱۹۲۲-۱۹۷۵) شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 5 )
 1. سام می گوید

  این زیبای خفته در دل خاک خفته

 2. عاطفه می گوید

  چقد شبیه باباشه

 3. سیمین می گوید

  بله واقعا که زیبا بوده .
  اگه این تاریخی که اینجا نوشته شده درست باشه از شاه هم بزرگتر بوده. بعنی شاه با زن بزرگتر از خودش ازدواج میکرد؟!
  تاریخ مرگشونم نزدیک به همدیگه است.

 4. کیانوش می گوید

  چقدرشبیه ترانه علیدوستی هست!!!!!!!!!!

 5. سراب می گوید

  عجب داری از خاک اگر گل شکفت
  که چندین دلارام در خاک خفت