رتبه دانشگاه شریف و تهران در دنیا چند است؟! + آمار و جزییات

0
رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز با اشاره به آخرین رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۵ گفت: بر اساس این رتبه‌بندی، دانشگاه صنعتی شریف در دامنه میان ۴۸۰-۴۷۱ و دانشگاه تهران در دامنه میان ۶۰۰-۵۵۱ این رتبه‌بندی قرار گرفته است.

دکتر جعفر مهراد افزود: در ویرایش دوازدهم این رتبه‌بندی انستیتو ماساچوست رتبه اول، دانشگاه هاروارد در رتبه دوم و دانشگاه‌های کمبریج و استنفورد رتبه سوم را به خود اختصاص دادند.

وی یادآور شد: در این ارزیابی و رتبه‌بندی دانشگاه‌ها، تعداد ۷۶ هزار و ۷۹۸ استاد دانشگاه و ۴۴ هزار و ۲۲۶ کارفرما شرکت کردند؛ ضمن آن که نظام رتبه‌بندی QS تعداد ۱۱.۱ میلیون مقاله پژوهشی را با استفاده از پایگاه استنادی اسکوپوس تحلیل کرده است.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز ادامه داد: از مجموع دانشگاه‌ها، تعداد ۳ هزار و ۵۳۹ دانشگاه مورد بررسی و تعداد ۸۹۱ دانشگاه نیز در ویرایش دوازدهم انتخاب و معرفی شدند.

وی ادامه داد: بر اساس نتایج این رتبه‌بندی برای اولین بار موسسه ETH زوریخ با رتبه ۹ در بین ۱۰ دانشگاه تراز اول جهان قرار گرفته است.

مهراد، با بیان این که دانشگاه‌های برجسته سنگاپور نیز در این رتبه‌بندی در میان ۱۵ دانشگاه ممتاز جهان دیده می‌شود، اظهار داشت: دانشگاه ملی سنگاپور در رتبه ۱۲ و دانشگاه فنی نانیانگ در رتبه ۱۳ این رتبه‌بندی قرار دارند.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه شیراز، اضافه کرد: دانشگاه ملی استرالیا با کسب رتبه ۱۹ در میان ۲۰ دانشگاه برتر جهان جای گرفته است و دانشگاه شینگهوا چین نیز با رتبه ۲۵ ، سومین دانشگاه ممتاز آسیا است.

۱۰ دانشگاه برتر جهان در این رتبه‌بندی

رتبه جهانی نام دانشگاه
اول دانشگاه MIT
دوم هاروارد
سوم کمبریج
چهارم استنفورد
پنجم کالتک
ششم اکسفورد
هفتم University College London
هشتم امپریال کالج لندن
نهم ETH زوریخ
دهم شیکاگو

به گفته بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام رتبه‌های ۱۱ تا ۲۰ این رتبه‌بندی به ترتیب به دانشگاه‌های پرینستون، ملی سنگاپور، فنی نانیانگ، EPFL یا موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان، دانشگاه ییل، جان هاپکینز، کرنل، پنسیلوانیا، ملی استرالیا و کینگز کالج لندن اختصاص یافت.

وی با تاکید بر این که این رتبه‌بندی شامل دانشگاه‌های ۸۲ کشور است، خاطرنشان کرد: سه چهارم کشورهای جهان در میان ۲۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

مهراد همچنین درباره سهم کشورهای مختلف از تعداد دانشگاه‌های ممتاز جهان یادآور شد: آمریکا با ۴۹ دانشگاه، انگلستان با ۳۰ دانشگاه، هلند با ۱۲ دانشگاه، آلمان با ۱۱ دانشگاه، کانادا، استرالیا و ژاپن هر کدام با ۸ دانشگاه، چین با ۷ دانشگاه، فرانسه، سوئد و هنگ کنگ هرکدام با ۵ دانشگاه در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا، نسبت به سایر کشورها پیشرو هستند.

۱۰ دانشگاه برتر آسیا در QS

چهره ماندگار علمی کشور به وضعیت دانشگاه‌های آسیا در این رتبه بندی اشاره کرد و گفت:از قاره آسیا ۱۰ دانشگاه برتر در این نظام رتبه‌بندی قرار گرفتند.

فهرست ۱۰ دانشگاه‌ برتر قاره آسیا در بین دانشگاه‌های ممتاز جهان:

دانشگاه‌ ملی سنگاپور – رتبه جهانی ۱۲

دانشگاه فنی نانیانگ – رتبه جهانی ۱۳

دانشگاه شینگهوا – رتبه جهانی ۲۵

دانشگاه علوم و فناوری هنگ کنگ – رتبه جهانی ۲۸

دانشگاه هنگ کنگ – رتبه جهانی ۳۰

دانشگاه ملی سئول – رتبه جهانی ۳۶

دانشگاه کیوتو – رتبه جهانی ۳۸

دانشگاه توکیو – رتبه جهانی ۳۹

دانشگاه پکن – رتبه جهانی ۴۱

دانشگاه علوم و فناوری پیشرفته کره جنوبی – رتبه جهانی ۴۳

مهراد همچنین اضافه کرد: نخستین دانشگاه تایوان با امتیاز ۷۵.۴ رتبه ۷۰ جهان را در اختیار دارد.

وضعیت کشورهای اسلامی در رتبه‌بندی QS

رییس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز اظهار داشت: در میان کشورهای اسلامی و در قاره آسیا دانشگاه مالایا با امتیاز ۶۲.۱ رتبه اول و در سطح جهان رتبه ۱۴۶ را به دست آورده است.

وی با بیان این که در این رتبه‌بندی مالزی دارای شش دانشگاه در میان ۸۹۱ دانشگاه ممتاز جهان است، افزود: انستیتو علوم بنگالور به عنوان اولین موسسه آموزش عالی هندوستان با امتیاز ۶۲ حائز رتبه ۱۴۷ جهان شد.

مهراد ، در ادامه، دانشگاه عبری «اورشلیم» رژیم اشغالگر قدس را با کسب ۶۱.۸ امتیاز، حائز رتبه ۱۴۸ جهان اعلام و خاطرنشان کرد: اولین دانشگاه عربستان با نام دانشگاه نفت و معدن ملک فهد موفق به کسب امتیاز ۵۳.۵ و رتبه ۱۹۹ جهان و دومین دانشگاه این کشور، دانشگاه ملک سعود با امتیاز ۴۸.۷ حائز رتبه ۲۳۷ جهان شدند.

به گفته این محقق، کشور عربستان در ویرایش دوازدهم دارای ۷ دانشگاه در میان ۸۹۱ دانشگاه برتر است.

این چهره ماندگار علمی کشور اضافه کرد: در لبنان نیز دانشگاه آمریکایی بیروت با کسب امتیار ۴۵.۴ و رتبه ۲۶۸ دانشگاه‌های ممتاز جهان را از آن خود کرده است.

وی با بیان این که کشور قزاقستان دارای ۸ دانشگاه ممتاز در میان ۸۹۱ دانشگاه برتر جهان است، ادامه داد: دانشگاه ملی الفارابی قزاقستان با امتیاز ۴۴.۸، رتبه ۲۷۵ جهان را کسب کرد و در این رتبه‌بندی جز دانشگاه‌های ممتاز جهان قرار گرفت.

مهراد، با تاکید بر این که دانشگاه اندونزی با کسب امتیاز ۳۷.۷ در رتبه ۳۵۸ جهان قرار گرفت، گفت: اولین دانشگاه ترکیه در ویرایش دوازدهم رتبه‌بندی QS ، دانشگاه بیلکنت است که امتیاز آن ۳۵.۵ و رتبه آن ۳۹۴ است.

رییس بخش علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه شیراز با بیان این که کشور ترکیه دارای ۱۱ دانشگاه برتر در میان ۸۹۱ دانشگاه برتر ممتاز جهان است، خاطرنشان کرد: علاوه بر آن رتبه‌های فیلیپین و شارجه نیز به ترتیب در دامنه میان ۴۱۰-۴۰۱ قرار گرفته‌اند.

وی رتبه دانشگاه امارات متحده عربی را نیز در دامنه میان ۴۳۰-۴۲۱ ذکر کرد و یادآور شد: این کشور در این رتبه‌بندی دارای پنج دانشگاه ممتاز در میان ۸۹۱ دانشگاه برتر جهان است.

دو دانشگاه ایران در میان ۶۰۰ دانشگاه برتر جهان

مهراد با اشاره به وضعیت دانشگاه‌های ایران در این نظام رتبه‌بندی، اظهار داشت: اولین دانشگاه ایران در نظام رتبه‌بندی QS دانشگاه صنعتی شریف است که رتبه آن در دامنه میان ۴۸۰-۴۷۱ قرار دارد.

وی رتبه دانشگاه تهران را در دامنه میان ۶۰۰-۵۵۱ ذکر کرد.

مهراد اظهار داشت: دانشگاه قطر نیز در میان دانشگاه‌های ممتاز جهان قرار گرفته که رتبه آن در دامنه میان ۴۹۰-۴۸۱ قرار گرفته است ضمن آن که دانشگاه ملی علوم و فناوری اسلام آباد و دانشگاه سلطان قابوس در دامنه میان ۵۵۰-۵۰۱ قرار دارد.

بنیانگذار پایگاه استنادی علوم جهان اسلام اضافه کرد: همچنین از کشورهای اردن و جمهوری آذربایجان هر کدام دو دانشگاه و از کشورهای کویت و عراق نیز هر کدام یک دانشگاه در این نظام رتبه‌بندی حضور دارند.

منبع: ایسنا
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ