بانک گردشگری ۳۶ ریال زیان اعلام کرد

1

فارس، بانک گردشگری در سه ماهه منتهی به اسفند ۹۱ زیان ۳۶ ریالی شناسایی کرد تا اولین بانک خصوصی فرابورسی باشد که در یک دوره مالی زیان شناسایی می کند.

رشد بیش از ۲۸۰ درصد سود پرداختی به سپرده گذاران نسبت به دوره مشابه سال مالی گذشته در حالی است که درآمد تسهیلات اعطایی شرکت تنها رشد ۳۶% را داشته است.

دارایی‌های ثابت “وگردش” بالغ بر ۳۳۰۰ میلیارد ریال است که رشدی ۶۷ درصدی را نشان می‌دهد و سرمایه گذاری بانک گردشگری در شرکت مجتمع فولاد بناب نیز ۵۲۸ میلیارد ریال را شامل می‌شود که بدین ترتیب بخش قابل توجه دارایی های بانک در این حوزه سرمایه گذاری شده است.

علاوه بر این میزان دارایی‌های ثابت شرکت بیش از حقوق صاحبان سهام است، در حالی که طبق مصوبه شورای پول اعتبار و بخشنامه بانک مرکزی دارایی‌های ثابت نسبت به حقوق صاحبان سهام نباید از ۷۰% بیشتر باشد.

طبق صورت‌ مالی میان‌دوره‌ای منتهی به سی‌ام اسفندماه، این شرکت به دلیل عدم ایفای تعهدات اعتبارات اسنادی و تسهیلات فولاد بناب و شرکت‌های زیرمجموعه اقدام به تملک ۴۰ درصد از شرکت مذکور و فروش ۳۰ درصد آن به میزان ۹۳۸۸ میلیارد ریال کرده است که از این بابت بانک گردشگری بیش از ۸۰۰۰ میلیارد ریال طلبکار است.

بانک گردشگری در سال مالی گذشته نیز با وجود سود آوری اندک، سودی برای تقسیم میان سهامداران کنار نگذاشت.

زیان این شرکت، در حالی شناسایی شده که هنوز مصوبه صندوق تضمین سپرده‌ها اجرایی نشده است و در صورت اجرای آن، زیان این بانک فراتر خواهد رفت.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

1 نظر
  1. علی رضا می گوید

    درست می گفتند که این بانک وابسته به جریان انحرافی است.