آمار های تکان دهنده وزارت بهداشت از دلایل افزایش ابتلا به سرطان/ بخوانید و شیوه زندگی خودتان را اصلاح کنید

0
سرطان هیچ وقت مساوی با مرگ نیست زیرا ۵۰ درصد از سرطان ها در بزرگسالان و ۷۰ درصد در کودکان درمان پذیر هستند هرچند شیوه زندگی نقش بسیار مهمی را در پیشگیری دارد.
شیوه های بد زندگی و عوامل محیطی ۲ موردی است که نقش مهمی را در افزایش میزان ابتلا به سرطان ایفاء می کند . تغذیه نامناسب ، کاهش فعالیت های بدنی ، افزایش وزن در کنار آلودگی هوا نقش بسیار تعیین کننده ای در افزایش ابتلا به بیماری سرطان ایفاء می کند که با اصلاح بسیاری از عادت های غلط در زندگی می توان تا حدود زیادی از ابتلا به بیماری سرطان جلوگیری کرد.
دکتر علی مطلق رئیس اداره مبارزه با سرطان وزارت بهداشت در گفت و گو با خبرنگارعصر ایرانبه نکات و آمارهای قابل تاملی در زمینه شیوه های غلط زندگی و لزوم اصلاح آنها اشاره کرد که می توان با رعایت آنها زندگی دوباره ای را به خودمان ببخشیم .
دکتر مطلق در گفت و گو با خبرنگارعصر ایراندر مورد اینکه آیا میزان سرطان در کشور رو به افزایش است یا خیر گفت: میزان سرطان بر مبنای شاخص های مختلفی ارزیابی می شود ولی مهمترین شاخص استاندار برای این منظور شاخص ASR است که مطابق این شاخص در ایران به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر میزان ابتلا به بیماری سرطان در خانم ها ۱۲۸ مورد و در آقایان ۱۳۴ مورد بوده که این رقم خوشبختانه کمتر از میزان متوسط جهانی که در مورد آقایان ۲۰۵ و در مورد خانم ها ۱۶۵ مورد است می باشد.
وی با بیان اینکه میزان بروز سرطان در جهان رو به افزایش است خاطر نشان کرد: در سال ۲۰۱۲ میلادی تعداد موارد جدید سرطان در جهان ۱۴ میلیون نفر بود که این رقم در ۱۸ سال آینده به ۲ برابر افزایش می یابد . بنابراین در ایران نیز متناسب با جهان این رقم رو به افزایش خواهد بود.
رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت شیوه های زندگی ناسالم و عوامل محیطی را در کنار افزایش امید به زندگی از عوامل مهم ابتلا به سرطان ذکر کرد و گفت: باید با اصلاح روش های زندگی و رفع عادات غلط زمینه های ابتلا به بیماری سرطان را کاهش دهیم.
مجله سلامت مجله پزشکی عامل سرطان درمان سرطان پیشگیری از سرطان بیماری سرطان
۱۱ درصد ایرانی سیگار می کشند
وی با بین اینکه ترک دخانیات یکی از موارد مهم در اصلاح شیوه های زندگی است خاطرنشان کرد: حدود ۱۱ درصد از ایرانی ها سیگار می کشند که از این میزان ۳ درصد مربوط به خانم ها و ۲۰ درصد را آقایان تشکیل می دهند و متاسفانه این عدد در سال های اخیر رو به افزایش است.
حدود ۵۰ درصد از ایرانی ها افزایش وزن دارند.
دکتر مطلق به یکی از موارد دیگر در زمینه اصلاح شیوه های زندگی در پیشگیری از بروز سرطان اشاره کرد و گفت: کمی کمتر از ۵۰ درصد آقایان و بیشتر از ۵۰ درصد از خانم های ایرانی افزایش وزن دارند که این شاخص با افزایش بیماری های غیر واگیر مانند سرطان ارتباط مستقیم دارد.
۹۰ درصد از ایرانی ها میوه و سبزی به اندازه کافی مصرف نمی کنند.
رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت یکی دیگر از شاخص های زندگی ناسالم را عدم استفاده از میوه و سبزیجات در خانواده های ایرانی به مقدار لازم ذکر کرد و گفت: میزان مصرف میوه و سبزیجات باید در طول روز ۵ وعده و یا ۴۰۰ گرم باشد که متاسفانه فقط ۱۰ درصد از خانواده ها این میزان مصرف را دارند
۳۵درصد از ایرانی ها حداقل فعالیت ی مطلوب بدنی را ندارند.
وی ادامه داد: مطابق بررسی های انجام شده ۳۵ درصد از ایرانی ها حداقل فعالیت بدنی مناسب را نداشته و مابقی افراد نیز فعالیت مطلوب ورزشی و بدنی را در طول هفته انجام نمی دهند.
افزایش آلودگی هوا و دی اکسید کربن از عوامل مهم ابتلا به سرطان
دکتر مطلق در ادامه به عوامل محیطی در زمینه ابتلا به سرطان اشاره کرد و خاطر نشان کرد و گفت: در کنار شیوه های زندگی ناسالم عوامل محیطی نیز نقش موثری در بروز سرطان دارند که یکی از این عوامل میزان بالای گاز دی اکسید کربن در شهر ها است به طوریکه میزان سرانه تولید گاز دی اکسید کربن در شهر های بزرگ هم اکنون بیش از ۷ تن به ازای هر نفر جمعیت در یکسال است.
وی ادامه داد: این رقم از متوسط جهانی آن که ۴٫۶ تن به ازای هر نفر جمعیت است بیشتر است.
وی ادامه داد: در زمینه ذرات کمتر از ۱۰ میکرون نیز در حالیکه میزان متوسط جهانی در شهر های بزرگ ۶۰ میکرو گرم در متر مکعب است این رقم در شهر های بزرگ ما به حدود ۱۱۵ میکروگرم می رسد.
نقش استرس در سرطان
دکتر مطلق در پاسخ به پرششی مبنی بر اینکه استرس چه میزان در ابتلا به سرطان می تواند موثر باشد گفت: بررسی نقش عوامل محیطی در ایجاد سرطان ها کار بسیار سختی است ولی برخی از مطالعات نشان داده که استرس بالا با تاثیر بر سیستم های ایمنی بدن زمینه ایجاد برخی از سرطان ها را افزایش می دهد.
راهکار های زندگی سالم چیست؟
رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت در پاسخ به پرششی مبنی بر اینکه راهکار های وزارت بهداشت و دستگاه های بهداشتی در زمینه ابتلا به سرطان چیست گفت: در زمینه رفع عوامل محیطی مانند آلودگی ها هوا باید سیاستمدارن حوزه سلامت و دولت اقدامات موثری انجام دهند ولی در مورد رفع شیوه های غلط زندگی نقش مردم بسیار پررنگ است.
وی ادامه داد: عدم استفاده دخانیات ،داشتن فعالیت های منظم بدنی یعنی حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت متوسط بدنی داشته باشیم، مصرف میوه و سبزیجات( ۴۰۰ گرم در روز ) و عدم استفاده از فست فود ها و غذاهای کنسروی نقش موثری در پیشگیری در ابتلا به بیماری سرطان ایفاء کند.
وی گفت: ۴۰ درصد از سرطان ها قابل پیگیری هستند که این پیشگیری بیشتر به شیوه های زندگی مرتبط است.
مجله سلامت مجله پزشکی عامل سرطان درمان سرطان پیشگیری از سرطان بیماری سرطان
سرطان های دستگاه گوارش درصد سرطان های کشور
رئیس اداره سرطان وزارت بهداشت در مورد میزان سرطان ها در کشور گفت: بیشترین موارد سرطان ها خصوصا در آقایان سرطان های دستگاه گوارش ، معده ، روده بزرگ و مری است که البته در خانم ها سرطان پستان نیز شایع است.
علائمی که باید جدی گرفته شود
دکتر مطلق در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه علامت هایی در بروز سرطان باید جدی گرفته شود گفت: علامت هایی مانند:ترشحات خونی از هر نقطه از بدن مانند خلط خونی ، ادرار خونی، خونریزی از مدفوع، وجود توده در هر نقطه در بدن، کاهش وزن به طوریکه ۱۰ درصد از وزن بدن در مدت ۶ ماه کاهش یابد و تعریق شبانه از مواردی است که باید به آن توجه شده و حتما برای بررسی به پزشک متخصص مراجعه کنند.
وی ادامه داد: این علامت ها بسیار مهم هستند ولی وجود هر کدام از این علامت ها به این معنی نیست که فرد حتما به سرطان مبتلا شده باشد ولی باید حتما توسط پزشک بررسی شود
دکتر مطلق ادامه داد: سرطان هیچ وقت مساوی با مرگ نیست زیرا ۵۰ درصد از سرطان ها در بزرگسالان و ۷۰ درصد در کودکان درمان پذیر هستند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ