صادرات عامل دستیابی “شپترو” به برآوردها

0
روند تأمین خوراک مصرفی مورد نیاز تولید محصولات پتروشیمی آبادان در حالی طی سه ماهه دوم سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه ۹۲ با مشکلاتی همراه شد که این امر موجب عدم تحقق کامل برنامه های “شپترو” پیرامون میزان تولید برآوردی طی دوره مذکور شده است.

مدیر مالی شرکت پتروشیمی آبادان با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: شرکت های پتروشیمی طی نیمه اول سال جاری به صورت زنجیروار به دلیل قرار گرفتن در فصل گرماو دشوار شدن شرایط تولید با مشکلاتی همچون تأمین خوراک مصرفی ناشی از کاهش روند تولید تأمین کنندگان داخلی این مواد مواجه می شوند.

علی مک وندی افزود: علاوه بر این، واردات یکی از مواد اولیه مورد نیاز تولید “شپترو” یعنی VCM طی دوره مذکور کاهش یافته که این امر موجب تشدید مشکلات موجود در زمینه تأمین خوراک مصرفی شده و در نهایت روند نامناسب تولید طی دوره شش ماهه اول امسال را رقم زده است.

وی به گرایش این شرکت جهت تولید محصولات با گریدهای خاص همچون S57 و S70 به دلیل بالا بودن نرخ فروش آنها اشاره کرد و گفت: میزان محصولات تولید شده با گریدهای S65 که یکی از درجه های کیفی معمولی تولیدات به شمار می رود به بخش فروش خارجی اختصاص یافته است. در پی روند مناسب صادرات این محصول و درآمدهای ارزی حاصل از آن، کمبودهای به وجود آمده در بخش تولید و فروش محصولات طی دوره مذکور جبران شده است.

این مقام مسئول در ارزیابی عملکرد شش ماهه نخست سال مالی جاری تصریح کرد: اگرچه در پی مشکلات موجود در تأمین خوراک مصرفی و قرار گرفتن در فصل گرما روند تولید محصولات با موانعی همراه شد، اما در مقابل می توان گفت”شپترو” همراه با برنامه های عنوان شده پیرامون صادرات محصولات، عملکرد مناسبی را طی دوره مذکور از خود به نمایش گذاشته است.

مدیر مالی شرکت پتروشیمی آبادان افزود: به نظر می رسد روند تولید و وضعیت سودآوری “شپترو” در نیمه دوم سال جاری همراه با انجام مذاکرات و تعاملاتی با شرکت های هم گروه جهت رفع کمبود خوراک مصرفی مورد نیاز، بسیار مناسب تر از شش ماهه اول پیش خواهد رفت.

مک وندی در ارتباط با صادرات محصولات نیز گفت: میزان صادرات برآوردی محصولات تولیدی PVC و DDB طی سال جاری به ترتیب ۱۴ هزار تن و ۷۲۰۰ تن بوده و تاکنون نیز روند صادرات محصولات مناسب پیش رفته، به گونه ای که میزان DDB صادر شده طی نیمه اول امسال حدود ۳۰۰۰ تن بوده است. از این رو می توان گفت که “شپترو” از پتانسیل صادرات محصولات تولیدی خود بیش از میزان برآوردی طی سال جاری برخوردار است.

وی افزود: تولیدات این مجتمع به کشورهای عراق، هندوستان، ترکیه و افغانستان صادر می شود و درآمدهای ارزی حاصل از آن با نرخ ارز آزاد در صورت های مالی شرکت تسعیر می شود.

این مقام مسئول در ارتباط با طرح های عمده در دست اجرای شرکت اظهار داشت: دو طرح نصب کمپرسور در پالایشگاه آبادان و نیز برگشت گازهای فلر به فرآیند تولید محصولات از جمله پروژه های در دست اجرای این شرکت است که مراحل اجرای آن در حال پیگیری است.

مدیر مالی “شپترو” افزود: طرح اتیلن از دیگر پروژه های این مجتمع است که همراه با بهره برداری از آن میزان پایداری تولید افزایش خواهد یافت و به سمت تکمیل واحدهای میانی و افزایش تولید مواد اولیه پیش خواهیم رفت.

مک وندی در ارتباط با منابع مالی جهت تأمین هزینه های اجرای طرح مذکور عنوان کرد: از گزینه های مختلفی همچون افزایش سرمایه، دریافت تسهیلات بانکی و یا فروش اموال غیر منقول جهت فراهم آوردن نقدینگی لازم جهت اجرای طرح های مذکور استفاده خواهد شد.

این مقام مسئول در خاتمه پیرامون چشم انداز صنعت پتروشیمی اظهار داشت: با توجه به روی کار آمدن دولت جدید و تعیین وزرای جدید کابینه اقتصادی که به نظر می رسد افرادی با تجربه و حرفه ای در حوزه کاری خود هستند، می توان نگاه مثبتی بر آینده این صنعت و روند سودآوری شرکت های فعال در آن داشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ