دشمن طول عمر و بینایی انسان مغلوب شد

0

دانشمندان دانشگاه کمبریج برای اولین بار توانسته‌اند ویروس رایجی که می‌تواند طول عمر را کاهش داده و منجر به کوری شود را از خون انسان حذف کنند.

 «سیتومگالوو ویروس» که نوعی ویروس هرپس بوده، در بدن حدود ۷۰ درصد از افراد وجود داشته و با وجود اینکه باعث ایجاد بیماری نمی شود اما ۳.۷ سال از طول عمر را می کاهد.

این در حالیست که در افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف تر این ویروس می تواند باعث بیماری های جدی و حتی کوری شود. این مشکل مخصوصا زمانی بیشتر است که تنها اهداکننده مغز استخوان به این ویروس مبتلا بوده و گیرنده سالم باشد.

 

ویروس هرپس سیتومگالوو ویروس دشمن طول عمر دشمن بینایی دانشمندان دانشگاه کمبریج

 

«سیتومگالوو ویروس» در زمان خفتگی تنها چند ژن انگشت شمار را ابراز می کند که یکی از آنها «UL138» است.

دانشمندان برای بررسی تاثیرات این بیماری بر روی سلول ها، سلول های سالم انسان را در کنار سلول هایی قرار دادند که ژن «UL138» را در حضور اسیدهای آمینه نشاندار که تولید کننده پروتئین هستند، ابراز می کردند. آنها سپس از طیف سنجی جرمی برای شناسایی چگونگی تغییر ابراز پروتئین های سلولها توسط این ژن استفاده کردند.

آنها دریافتند که «سیتومگالوو ویروس» تولید پروتئینی موسوم به «MRP1» را که مواد شیمیایی سمی مانند داروی سرطانی «وین کریستین» را از سلول ها بیرون می راند، تعدیل می کند. اگر سلول های عفونی دیگر نتوانند این ماده شیمیایی را تخلیه کنند، شاید این امر باعث از بین رفتن آنها و حفظ سلول های سالم از سم شود.

محققان برای آزمایش این نظریه، از ۱۵ داوطلب مبتلا به این ویروس نمونه خون گرفته، آنها را با داروی ضد سرطان «وین کریستین» درمان کرده و مجددا ویروس را فعال کردند. در نتیجه دیگر ویروس دیده نشده یا کاهش یافت.

این در حالیست که به گفته دانشمندان با توجه به عوارض جانبی شدید داروی «وین کریستین» احتمالا نمی توان آن را برای پاکسازی «سیتومگالوو ویروس» در افراد سالم یا بیماران پیوندی مورد استفاده قرار داد اما می توان از آن برای درمان خون یا سلول های بنیادی اهدایی از مغز استخوان پیش از پیوند استفاده کرد. (ایسنا)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ