این چند علامت سرطان در کودکان و نوجوانان را جدی بگیرید

0

اکثر سرطان های کودکان در صورت تشخیص به موقع قابل درمان است ولی اگر تأخیر کنند و دیر شود، کار معالجعه سخت و گاه ناممکن می شود. چندی پیش رئیس سازمان نظام پزشکی از ابتلای سالانه ۳ هزار و ۵۰۰ کودک و نوجوان زیر ۱۵ سال به انواع بیماری سرطان خبر داد و گفت: از این میان ۲۰ تا ۳۰ درصد مبتلا به سرطان خون می شوند.

دکتر علیرضا زالی چند عامل را باعث شیوع سرطان بین کودکان و نوجوانان دانسته بود:
– تغییر الگوی زندگی و تغذیه
-عوامل محیطی
– عوامل ژنتیکی
– آلاینده های محیطی

عمده سرطان های کودکان مربوط به حوزه خون و سیستم لنفاوی است اما در افراد بزرگسال سرطان های دستگاه گوارش، سینه و روده شایع تر است.

در این مبان، یکی از نکات مهمی که باعث تفاوت سرطان کودکان با بزرگسالان می شود، اثربخشی درمان در تشخیص به موقع سرطان های کودکان است که درمان سرطان کودکان را اغلب با موفقیت همراه می کند.

برای پیگیری موضوع و کسب اطلاعات آموزشی لازم در خصوص سرطان کودکان و نوجوانان سراغ دکتر جواد غروبی فوق تخصص جراحی اطفال و استاد یار دانشگاه شهید بهشتی رفتیم. وی در گفت و گو با خبرنگار عصر ایران در زمینه سرطان های شایع در کودکان و علایم آنها که باید جدی گرفته شود تا شانس موفقیت درمان افزایش یابد توضیحاتی ارائه داد که می تواند نجات بخش باشد.

علائم هشدار پنج سرطان شایع در کودکان
دکتر جواد غروبی فوق تخصص جراحی اطفال در گفت و گو با خبرنگار عصر ایران در زمینه انواع سرطان در کودکان و راه های تشخیص زود هنگام این بیماری گفت: سرطان‌هایی که در کودکان ایجاد می‌شود متفاوت با سرطان‌های بزرگسالان است و معمولاً علت آن نتیجه تغییراتی است که در DNA سلولی در ابتدای زندگی ایجاد می‌شود.

وی با بیان اینکه پیشرفت‌های عظیم و شگفتی که در زمینه درمان سرطان کودکان ایجاد شده درمان کامل آن را امکان‌پذیر کرده است خاطر نشان کرد: هنوز سرطان دومین عامل مرگ ‌ومیر در کودکان زیر ۱۵ سال، بعد از حوادث به شمار می‌رود و لذا تشخیص زودرس سرطان در کودکان نقش مهمی در درومان ایفاء می کند ولی به علت تشابه علائم اولیه آن با بیماری‌های شایع کودکان تشخیص آن باید با دقت انجام شود.

لوسمی حاد لنفوسیتیک (ALL)
دکتر غروبی با بیان اینکه سرطان لوسمی حاد لنفوسیتیک حدود ۳۵ درصد از کل سرطان‌های کودکان را دربرمی گیرد ادامه داد: این بیماری به‌ طور شایع، بین ۲ تا ۴ سالگی بروز کرده و در پسران نیز بیشتر از دختران دیده می‌شود.

وی ادامه داد: لوسمی از مغز استخوان شروع‌ شده و در ادامه خون و ارگان‌های مختلف در کودک را درگیر می‌کند و علائم آن شامل درد استخوان و مفصل، خستگی، ضعف عمومی، خونریزی، تب و کاهش وزن است.

تومورهای مغزی (Brain Tumors)

این فوق تخصص جراحی اطفال ادامه داد: تومورهای مغزی و دیگر تومورهای سیستم عصبی نیزحدود ۲۷ درصد از سرطان‌های کودکان را تشکیل می‌دهند. همچنین انواع مختلفی از سرطان‌های مغز در کودکان وجود دارد که درمان و پیش‌آگهی آن‌ها با یکدیگر متفاوت است.

وی با بیان اینکه اغلب سرطان‌های مغزی در کودکان از مخچه یا ساقه مغز شروع می‌شود گفت: اگرچه نوع تومورهای مغزی کودکان متفاوت با بزرگسالان است ولی ازنظر علائم بالینی شبیه هم هستند و علائم آن شامل سردرد، وزوز گوش، اختلالات تعادلی، مشکلات تکلمی، شنوایی، بینایی و استفراغ مکرر است.

نوروبلاستوما (Neuroblastoma)

این دانشیار دانشگاه شهید بهشتی در ادامه به تومور نوروبلاستوما در کودکان اشاره کرد و گفت: این تومور از سلول‌های نابالغ عصبی در شیرخواران و کودکان منشأ می‌گیرد و اغلب در کودکان زیر ۵ سال ایجاد می‌شود. این بیماری معمولاً از غدد آدرنال شروع ‌شده و حدود ۷ درصد از کودکان مبتلا به سرطان را شامل می‌شود.

وی ادامه داد: این سرطان در پسران بیش از دختران دیده می‌شود علائم آن شامل اختلال در راه رفتن، افتادگی پلک، بیرون‌ زدگی چشم، سیاه شدن دور چشم، درد در نواحی مختلف بدن، اسهال و فشارخون بالا است.

تومور ویلمز (Wilms Tumor)

دکتر غروبی ادامه داد: سرطان تومور ویلمز از کلیه شروع‌ شده و شایع‌ ترین تومور کلیوی در کودکان است و اغلب نیز یک کلیه را مبتلا می‌کند و تنها حدود ۵ درصد از مبتلایان به تومور ویلمز ممکن است گرفتاری دوطرفه داشته باشند.

وی با بیان اینکه این سرطان به ‌طور شایع، کودکان ۴-۳ سال را مبتلا می‌کند گفت: این بیماری در کودکان بالای ۶ سال غیر شایع است و تقریباً از ۱۰ بیمار مبتلا به تومور ویلمز ۹ نفرشان بهبودی کامل پیدا می‌کنند.وی ادامه داد: علائم این بیماری تورم و یا لمس توده شکمی، تب، درد، بی‌اشتهایی و تهوع است.

لنفوم ymphoma

این استاد دانشگاه در ادامه به یکی دیگر از سرطان هایی که معمولا کودکان را درگیر می کند اشاره کرد و گفت: سرطان لنفوم از سلول‌های لنفوسیت شروع می‌شود.این سرطان علاوه بر اینکه غدد لنفاوی و بافت‌های لنفاوی مثل لوزه و تیموس را مبتلا می مغز استخوان و ارگان‌ها و بافت‌های دیگر بدن را هم درگیر می‌کند لنفوم به دو نوع اصلی تقسیم می‌شود:
لنفوم هوچکین: بعضی‌ها آن را بیماری هوچکین هم می‌نامند. در کودکان زیر ۵ سال به ‌ندرت دیده می‌شود. این نوع سرطان در بالغین و کودکان مشابه است.

لنفوم نان هوچکین: این نوع سرطان نسبت به لنفوم هوچکین بیشتر در کودکان کوچک‌تر دیده می‌شود. با این‌ وجود در کودکان زیر ۳ سال به ‌ندرت قابل‌ مشاهده است.

دکتر غروبی گفت:نوع ابتلا به لنفوم نان هوچکین در کودکان متفاوت با بالغین است و این سرطان به ‌سرعت رشد کرده و درمان سریع و ویژه‌ای نیاز دارد. ولی جواب به درمان آن نسبت به نوع بالغین بهتر است.وی در مورد علائم این سرطان نیز گفت:بزرگی غدد لنفاوی گردن، قسمت قدام مفصل آرنج و ناحیه کشاله ران، کاهش وزن، تب، تعریق و ضعف عمومی از علائم این بیماری است.

این استاد دانشگاه در پایان با بیان اینکه گاهی در جامعه این دید وجود دارد که افرادی که مبتلا به سرطان می شوند دیگر بهبود پیدا نمی کنند این دیدگاه را بسیار غلط توصیف کرد و گفت: سرطان نیز مانند بسیاری از بیماری های دیگر قابل درمان است .وی ادامه داد: تشخیص زود هنگام در بهبود و روند درمان سرطان بسیار موثر است و لذا توصیه می شود تا خانواده ها در این زمینه دقت لازم را داشته باشند.

در صورت مشاهده هر کدام از این علائم در کودکان یا نوجوانان ، در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کنند زیرا به گفته پزشکان، اکثر سرطان های کودکان در صورت تشخیص به موقع قابل درمان است ولی اگر خدای ناکرده تأخیر کنند و دیر شود، کار معالجعه سخت و گاه ناممکن می شود. همچنین شاید در مواردی نیاز باشد برای اطمینان ، به بیش از یک پزشک متخصص مراجعه کرد زیرا با توجه به شباهت برخی علائم سرطان با بیماری های معمولی کودکان، شاید برخی پزشکان نتوانند تشخیص درستی داشته باشند. ضمن این که داشتن یک یا چند علامت از علائم فوق ، الزاماً به معنی ابتلای کودک یا نوجوان به سرطان نیست. آنچه مهم است، زمان است که نباید از دست داد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ