پشت پرده تماس تلفنی اوباما و روحانی

0
روزنامه آمریکایی ضمن درج برخی از اخبار پشت پرده در زمینه تماس تلفنی روسای جمهوری دو کشور، نوشت به نمایندگان کنگره و صهیونیست‎ها از قبل اطلاع داده شده بود.
USA Today در گزارشی به خبر تماس تلفنی باراک اوباما و حسن روحانی -روسای جمهور آمریکا و ایران- پرداخته است.
اوباما اعلام کرد با روحانی درباره برنامه هسته‎ای ایران صحبت کرده و قرار شده تیم‎های مذاکره کننده را به سوی یک تفاهم احتمالی هدایت کنند.
رئیس جمهوری آمریکا گفت: “درحالی که به طور حتم موانع بزرگی برای حرکت به جلو وجود خواهد داشت، و موفقیت به هیچ وجه حتمی نیست، باور دارم که می‎توانیم به راه‎حلی جامع دست یابیم.”
کاخ سفید در متن کامل این صحبت‎ها به نقل از اوباما آورده است: “حل و فصل این موضوع، به طور حتم، می‌تواند گامی رو به جلو برای ایجاد ارتباطی جدید بین آمریکا و جمهوری اسلامی ایران، یعنی ارتباطی بر اساس منافع و احترام متقابل باشد.”
اوباما همچنین ادامه داد: “این امر همچنین می‌توان به تسهیل ارتباطی جدید بین ایران و جامعه بین‌المللی و کشورهای دیگر در منطقه هم کمک کند. موضوعی که می تواند به مردم ایران برای شکوفایی استعدادهای بالقوه آنها کمک کند و به ما هم کمک کند تا نگرانی‌های دیگری را رفع کنیم که می‌تواند صلح و ثبات بیشتری به منطقه خاورمیانه بیاورد.”
وی با تکرار ادعای خود، “تاکید کرد آمریکا به هیچ وجه به ایران اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‎ای دست یابد.”
کاربری که به نام روحانی نیز فعال است نوشته بود: “در زمینه بحث هسته‌‎ای، با اراده سیاسی، راهی برای حل فوری مساله وجود دارد.”
در یک توئیت دیگر نوشته شده است که روحانی به اوباما گفته: “من از میهمان‎نوازی شما و تماس تلفنی‎تان متشکرم. روز خوبی داشته باشید آقای رئیس جمهور.”
USA Today همچنین به نقل از یک از مقامات ارشد دولت که در موضوع ایران کار می‎کند نوشت تماس ساعت ۲:۳۰ بعد از ظهر به وقت محلی صورت گرفته و ۱۵ دقیقه به طول انجامیده است.
مقام فوق گفت اوباما انتخابِ روحانی را به وی تبریک گفته بود و درباره “تاریخ بی‎اعتمادی میان دو کشور صحبت کردند”.
مشاورین رئیس جمهوری آمریکا، یکی از دلایل تماس تلفنی وی را مثبت بودنِ جلسه روز قبل میان وزرای خارجه دو طرف ارزیابی کرده بودند. آنها همچنین افزودند به بسیاری از نمایندگان کنگره آمریکا و صهیونیست‎ها اطلاع داده شده بود.
در دیدار روز دوشنبه بنیامین نتانیاهو -نخست وزیر رژیم صهیونیستی- با اوباما، انتظار می‎رود ایران، اصلی‎ترین موضوع مورد بحث باشد.
مقام فوق که حاضر به افشای نام خود نشد به روزنامه آمریکایی گفته است “اوباما بدبینی اسرائیل نسبت به ایران را درک می‎کند.”
منبع: خبرگزاری مهر
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ