«عشق مادری» در دنیای ناباروری آشوب به پا کرد! + تصاویر

3

عکسی جنجالی که دردها و پس از آن شیرینی و عشق مادری را جهانی کرد!

لسان‌الغیب حافظ شیرازی قرن‌ها پیش در جایی گفته است:

در بیابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم

سرزنش‌ها گر کند خار مغیلان غم مخور

مادر شدن لقاح مصنوعی زنان عشق درمان ناباروری آموزش لقاح مصنوعی آموزش بارداری

این بیت وصف حال بسیاری از مادران است که به شوق داشتن فرزند و ریختن عشق و مهرشان به پای او، هر دردی را به جان می‌خرند.

مادر شدن لقاح مصنوعی زنان عشق درمان ناباروری آموزش لقاح مصنوعی آموزش بارداری

در این میان، زنانی که سودای مادر شدن در سر دارند اما به دلیل فراهم نبودن شرایط بارداری به صورت طبیعی ناگزیر به شیوه‌های باروری آزمایشگاهی تن می‌دهند، راه دشوارتر و دردناک‌تری در پیش دارند تا شاید با گذر از آن در نهایت شیرینی مادری و در آغوش گرفتن نوزادشان را بچشند.

لقاح آزمایشگاهی که با نام اختصاری «آی وی اف» (IVF) شناخته می‌شود یکی از رایج‌ترین شیوه‌های زادآوری خارج رحمی برای زوج‌های نابارور است که بر خلاف نام کوتاه آن در عمل فرایندی طولانی و البته دردناک است.

زنانی که برای مادر شدن به سراغ «آی وی اف» می‌روند در طول دوره‌ای که فرایند باروری آزمایشگاهی در جریان است همانند مبتلایان به دیابت ناگزیر از تحمل هر روزه نیش سوزناک سرنگ هستند با این تفاوت که بر خلاف دیابتی‌ها، زن‌های نابارور روزانه باید درد چند بار تزریق را به جان بخرند که با مصرف صدها سرنگ همراه است.

این درست همان چیزی است که مادری به نام آنجلا از سنت لوئیس در ایالت میزوری آمریکا تلاش کرده است با انتشار عکسی جنجالی به تصویر بکشد.

آنجلا که با استفاده از روش «آی وی اف» باردار شده و اکنون صاحب یک دختر شده است.

مادر شدن لقاح مصنوعی زنان عشق درمان ناباروری آموزش لقاح مصنوعی آموزش بارداری

شوق این مادر آمریکایی را برای داشتن فرزند باید در عکسی جستجو کرد که نوزاد دخترش را در حالی به نشان می‌دهد که در میان قلبی از صدها سرنگ در خواب ناز است!

در این تصویر که بر روی صفحه «مؤسسه باروری شر» در فیس‌بوک مننشر شده، آنجلا صدها سرنگی را که در طول مدت باروری آزمایشگاهی برای تزریق داروها استفاده کرده، به صورت قلب چیده و نوزادش را جایی در میانه آن خوابانده است تا تأکید کند به عشق مادر شدن چه درد و رنجی را به جان خریده و در این راه البته تا حد زیادی به مقصود نیز رسیده است.

دختر آنجلا در حالی که لباس قلاب‌بافی شده خاکستری رنگی به تن دارد در میان قلبی خوابیده است که با وسواس و با استفاده از صدها سرنگ و بطری‌های آمپول روی ملحفه‌ای سفید نقش بسته است.

به گفته دکتر مالینا دایال، این سرنگ‌ها و بطری‌های دارو تنها بخشی از ساز و برگی است که این مادر آمریکایی در طول دوره یک سال و نیمه «آی وی اف» ناگزیر از استفاده بوده تا امروز بتواند نوزاد دخترش را در آغوش کشد.

در بخشی از توضیحی که «مؤسسه باروری شر» در کنار این عکس منتشر کرده است، می‌خوانیم: آنجلا مفهوم حقیقی عشق را نشان داد که به تولد این نوزاد دختر زیبا منتهی شد.

در واقع، زنان ناباروری مانند آنجلا برای مادر شدن باید چیزهای زیادی را قربانی کنند. هنگامی که زنی برای بارداری به سراغ «آی وی اف» می‌رود در هر دوره قاعدگی باید روزانه دو تا سه نوبت از طریق کشاله ران یا سطح شکمی به خود هورمون تزریق کند تا چرخه تخمک‌گذاری را تحریک کند.

افزون بر تزریق‌های هورمونی، زنانی که به شیوه «آی وی اف» متوسل شده‌اند داروهای مکمل دیگری نیز باید تزریق کنند تا از تخمک‌گذاری زودهنگام پیشگیری کنند. با تکمیل فرایند تشکیل تخمک در تخمدان‌ها نوبت به تخمک‌گذاری می‌رسد که باز هم نیازمند تزریق‌های هورمونی و دارویی است.

مادر شدن لقاح مصنوعی زنان عشق درمان ناباروری آموزش لقاح مصنوعی آموزش بارداری

زنان در مدت «آی وی اف» و آماده شدن برای بازیابی تخمک‌ها چندین بار آزمایش خون می‌دهند و پس از آن تخمک‌ها با سوزنی بلند برداشت شده و خارج از رحم بارور می‌شوند. پس از لقاح، نطفه با لوله‌های ویژه‌ای به رحم منتقل می‌شود تا بارداری آغاز شود.

بسیاری از مردم که تجربه «آی وی اف» را نداشته‌اند در رویارویی با داستان دردناک این شیوه باروری دچار شگفتی می‌شوند.

موج جهانی انتشار این تصویر به حدی بوده است که لیسا استارک، مدیر ارتباطات «مؤسسه باروری شر» به شبکه تلویزیونی «abc» گفت: سابقه نداشته است که یک عکس در دنیای ناباروری چنین آشوبی بر پا کند!

مادری که با روش «آی وی اف» صاحب دوقلو شده با انتشار عکس فرزندانش در پایین عکس نوزاد دختر آنجلا نوشته است: دوقلوهایی که از طریق «آی وی اف» به دنیا آورده‌ام اکنون ۱۳ سال دارند. کودکانم ارزش همه آن تزریق‌های دردناک، کیلومترها راهی که تا کلینیک باروری پشت سر گذاشته‌ام و همه مراحل درمانی که طی کرده‌ام را داشته‌اند.

از قول زن ناباروری هم در میان انبوه کامنت‌هایی که در پای عکس این نوزاد محصور در میان «قلب سرنگی» خودنمایی می‌کند، می‌خوانیم: چه عکس تأثیرگذاری. با دیدنش اشک در چشمانم حلقه می‌زند. من و همسرم دو دوره از مراحل «آی وی اف» را پشت سر گذاشته‌ایم اما هنوز خبری از بچه نیست.

در پنج روزی که از انتشار این تصویر پراحساس و تحسین‌برانگیز در فیس‌بوک می‌گذرد هزاران نفر از سراسر دنیا از آن بازدید کرده‌اند و در بخش اظهارنظرهای مربوط به این عکس، پدران و مادران بسیاری تصاویر فرزندان خود را که با شیوه «آی وی اف» به دنیا آمده‌اند با عنوان «معجزه‌ای به نام آی وی اف» به اشتراک گذاشته‌اند.

«مؤسسه باروری شر» که در چندین ایالت آمریکا شعبه دارد تولد بیشتر از ۱۸ هزار نوزاد را از طریق «آی وی اف» در کارنامه خود ثبت کرده است.

منبع : قدس انلاین

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 3 )
  1. هانیه می گوید

    ای جانم. فدای همه مادران عاشق. عالی بود عکس و مطلب.

  2. نیوشا می گوید

    خیلی خوبه. هم تأثربرانگیز به خاطر دردی که این مادر کشیده و عشق که پای این بچه ریخته و هم هیجان انگیز به خاطر به دنیا آوردن همچین دختر زیبایی. زنده باشن همه مادرا و پاینده باشه مهر و عشق شیرین مادری.

  3. ناهید می گوید

    ای جان جان. خو یه عکسم از مادر این نازنازی میذاشتین ببنیم چه فرشته ای هستش اینقده سختی کشیده.