توجیه آقای روحانی برای مذاکره تلفنی با اوباما جلوگیری از تحقیر او بود

0

حمید رسایی نماینده تهران در گفتگو با مشرق در خصوص مباحث مطرح شده در اولین دیدار مجلس و دولت گفت: شب گذشته رئیس جمهور محترم در خصوص برنامه های خود برای رفع برخی مشکلات اقتصادی نکاتی را مطرح کردند که عمدتا همان مباحث مطرح شده تاکنون بود. علاوه بر این گزارشی از ملاقات های صورت گرفته با مسئولان دیگر کشورها بیان شد که به تفصیل صدا وسیما گزارش های آن را در طول سفر ایشان گزارش کرده بود. از جمله نکات مهم دیشب بیان  دست آوردهای و مواضعی بود که ایشان در سخنرانی های خود اتخاذ کرده بود. به نظرم همانطور که بنده در نطق دو روز قبل اعلام کردم ، دست آوردهای سفر را در مجموع می توان عزت و عبرت دانست.

رسایی در خصوص توجیهات رئیس جمهور برای انجام مکالمه تلفنی با رئیس جمهور آمریکا گفت: متأسفانه دلایل و توجیهاتی که ایشان برای این کار بیان کرد نه تنها قانع کننده نبود بلکه تعجب ما را برانگیخت.

نماینده تهران گفت : آقا روحانی در توجیه این اقدام گفتند که وقتی آمریکایی ها چندین بار برای انجام ملاقات پیگیری کردند و بنده نپذیرفتم، در رسانه های آمریکا خیلی اوباما را تحقیر کردند و من هم در مصاحبه هایم گفته بودم که ما به دنبال حقمان هستیم نه تحقیر کسی. آقای روحانی گفتند که رسانه های آمریکا هم این سخنان من را منتشر کرده بودند، وقتی کاخ سفید به تلفن سفیر ما زنگ زد من قصد صحبت نداشتم ولی دوستان اصرار داشتند که صحبت خوب است . گفتم خب حرفشان چیست؟ گفتند مکالمه عادی است و اوباما می خواهد به شما سفر به خیری بگوید! آقای روحانی گفتند که من دیدم اگر پاسخ تلفن را ندهم، اوباما بیشتر تحقیر می شود برای همین صحبت کردم و البته بیشتر محتوای این مکالمه هم موضوع هسته ای بود.

رسایی گفت : من واقعا از این دلایل آقای روحانی تعجب کردم و آن را نتیجه کوتاهی و عملکرد غلط وزارت خارجه می دانم! چون در کنار همه ظلم هایی که آمریکا برای تحقیر هویت ملت ایران در این سال ها انجام داده، ما فقط سی و چهار سال بعد از انقلاب هزینه داده ایم تا یک مستکبر  خونریزی را به دلیل رفتار استکباریش  تحقیر کنیم و ملت ایران این کار را کرده است به طوری که آمریکا دیگر آن وجه را برای زور گفتن به دیگر مظلومین عالم ندارد. بدیهی است که تحقیر دشمن مستکبر رفتاری بر خلاف اخلاق نیست.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ گفت: این توجیهات به هیچ وجه پذیرفته نیست و به عقیده من برخی چهره ها در درون دولت و در وزارت خارجه که به جریان سازش در بیرون دولت وصل است، با راهنمایی و هدایت این جریان که امروز دائما از رابطه و کرنش در برابر آمریکا سخن می گوید و حتی خاطرات جعلی از کوتاه آمدن امام امت در برابر آمریکا نقل می کند، این زمینه را فراهم آورد تا این اقدام غلط پس از سی و چهار سال مقاومت، بدون هیچ دست آوردی صورت بگیرد. آقای روحانی هم معتقد است که مشکل ما با آمریکا لکنت زبان دیپلماتیک یا بهانه هولوکاست بوده در حالی که این نگاه سطحی ای است.

رسایی گفت :  ما فعلا بنا نداریم در برابر مسیری که فکر می کند می تواند از آن مسیر مشکلات را حل کند مانعی ایجاد کنیم تا وقتی بطلان این  تفکر مشخص شد، بهانه ای برای توجیهات شکست خود نداشته باشد اما تردید نداریم که به زودی باطل بودن این خوش بینی مشخص می شود. اگر رعایت برخی مصلحت ها نبود قطعا استیضاح وزیر امور خارجه را در مجلس دنبال می کردیم اما فعلا این موضوع را در حد سئوال پیگیری می کنیم. ای کاش آقای روحانی به همان میزان نرمش قهرمانانه ای که رهبری انقلاب در برابر اصرارهای دولت برای حل مشکلات اجازه فرمودند، اکتفا می کردند و با  رعایت سه اصل عزت، حکمت و مصلحت، تن به این گفتگو که اوباما به آن نیاز داشت نمی داد بویژه که امروز می بینیم آمریکا جری تر شده و از ادبیات فشار بیشتر استفاده می کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ