بازگشت “حسین ثابت” سوپر میلیاردر مشهدی به زادگاهش!

36

سوپر میلیاردر ایرانی برای دور جدید سرمایه گذاری های خود به زادگاه خود، مشهد بازمی گردد.

شنیده های خبرنگار پارسینه حاکی است که کلنگ پروژه گردشگری تفریحی آفتاب به مساحت ۱۰۰ هکتار در مشهد به زودی توسط حسین ثابت بکتاش به زمین می خورد.

حسین ثابت بکتاش (متولد خرداد ۱۳۱۳ در مشهد) کارآفرین ایرانی و مالک هتل بزرگ داریوش است.

هتل کوروش هتل داریوش کیش مناطق دیدنی مشهد ثروت حسین ثابت بکتاش بیوگرافی میلیاردرهای ایران بیوگرافی حسین ثابت بیوگرافی ثروتمندان ایران اخبار مشهد

ثابت در سال‌های قبل در جزایر قناری ۹ هتل داشته و در ایران نیز هتل بزرگ داریوش را به‌سبک تخت جمشید در کیش ساخته‌است.

وی، علاوه بر این هتل، چهار هتل دیگر نیز در کیش داشت (هتل‌های هلیا، لاله، تماشا و پانیذ) که از سال ۱۳۸۸ طی دو ـ سه مرحله فروخته شدند.

شرکت تجارت بین‌المللی ثابت و مجموعۀ پارک دلفین‌های کیش (دلفیناریوم و باغ پرندگان با مساحت بیش از ۶۵ هکتار) متعلق به اوست.

کلنگ سرمایه‌گذاری هتل کوروش که قرار بود با انرژی خورشیدی کار کند (به‌عنوان نخستین هتل سبز ایران) با ۵۰۰ اتاق نیز در جزیرۀ کیش بر زمین زده شد، که ساخت آن در سال ۱۳۸۹ متوقف شد.

ایجاد کورس‌های اسب‌دوانی با تأسیس شرکت اسب ایران، که ناتمام ماند، از دیگر فعالیت‌های اوست. او همچنین ۲۵٪ سهام گروه هتل‌های لاله را در اختیار دارد.

مجموعه گردشگری و تفریحی آفتاب (پارک طُرُق) یک طرح تفریحی گردشگری است که بناست با مشارکت نزدیک به ۸۰۰ میلیارد تومانی حسین ثابت بکتاش در جنوب شرقی مشهد مقدس و در دروازه ورودی شهر در مسیر مشهد به تهران ساخته شود.

هتل کوروش هتل داریوش کیش مناطق دیدنی مشهد ثروت حسین ثابت بکتاش بیوگرافی میلیاردرهای ایران بیوگرافی حسین ثابت بیوگرافی ثروتمندان ایران اخبار مشهد

مساحت پروژه نزدیک به ۱۰۰ هکتار است که به دلیل قرار گرفتن در ورودی مشهدمقدس، نزدیکی به حرم مطهر و ویژگی‌های مختلف منطقه‌ای از ارزش بالایی برخوردار است. قرارداد این پروژه پس از کش‌وقوس‌های فراوان و پس از لایحه معاونت اقتصادی شهرداری مشهد به تصویب کمیسیون مشارکت‌های کلان شورا (در سال دوم از دوره چهارم شورا) رسیده و اکنون در مقطع اجرا قرارگرفته است.
با توجه به اهمیت موضوع و نیز وجود نقاط ابهام و بعضاً انحرافات جدی این طرح، چند نکته در باب این پروژه گوشزد می‌شود؛ باشد که موردتوجه دغدغه‌مندان و مسئولان شهر قرار گیرد و هر چه سریع‌تر برای تعیین تکلیف آن، اقدام گردد.

هتل کوروش هتل داریوش کیش مناطق دیدنی مشهد ثروت حسین ثابت بکتاش بیوگرافی میلیاردرهای ایران بیوگرافی حسین ثابت بیوگرافی ثروتمندان ایران اخبار مشهد

۱- باوجوداینکه از ابتدای شورای چهارم، بنابراین گذاشته‌شده که طرح‌های مشارکت خصوصی، به‌صورت بی‌نام در شورای شهر به تصویب برسد و بدین‌وسیله از اعمال‌نظر سرمایه‌گذاران در فرآیند تصویب ممانعت شود، اما متأسفانه برخلاف این روند، طرح قرارداد سرمایه‌گذاری مجتمع تفریحی و گردشگری پارک جنگلی طرق، با نام سرمایه‌گذار یعنی حسین ثابت بکتاش در شورا تصویب‌شده که مشخص نیست علت این تغییر روند چیست؟

۲- با اینکه یکی از معضلات جدی مشهد در دهه اخیر، رشد بی‌ضابطه و قارچ گونه مجتمع‌های تجاری لوکس و هتل‌های چند ستاره برای قشر بسیار مرفه بوده است و با اینکه بسیاری از دغدغه مندان بر این موضوع تأکید داشته‌اند، در این پروژه نیز متأسفانه حجم وسیعی از کاربری‌ها (بالغ بر صدهزار متر مربع) بدین امر اختصاص‌یافته است، با این تفاوت که اگر در مواردی چون مشهد مال، این کاربری‌ها از دید مسافرین و زائرین میلیونی مشهد دور بود، پروژه طُرق در شاهراه ورودی مشهد و کاملاً در منظر دید همگان قرار دارد. ظاهراً کاربری‌های پروژه که در آن زمین مینی گلف و بولینگ و مواردی از این‌دست هم یافت می‌شود، به همین شکل به تائید کمیسیون اقتصادی شورای شهر در سال دوم دوره چهارم شورا رسیده است که جای تأسف دارد. جدول کاربری‌های این پروژه و نمایی از طراحی‌های صورت گفته برای زمین‌های بازی، مجتمع تجاری و هتل پنج ستاره موجود در این پروژه در نماهای زیر قابل‌مشاهده است.

هتل کوروش هتل داریوش کیش مناطق دیدنی مشهد ثروت حسین ثابت بکتاش بیوگرافی میلیاردرهای ایران بیوگرافی حسین ثابت بیوگرافی ثروتمندان ایران اخبار مشهد

۳- پروژه گردشگری آفتاب، به دلیل وجود اثرات اجتماعی و فرهنگی وسیع و به دلیل حساسیتی که نسبت به آن وجود داشت، پس از ارائه لایحه، با تلاش برخی از اعضای شورای شهر، مکلف به تهیه پیوست فرهنگی در همان فاز طراحی کار شد تا بتوان از کلیت آن اطمینان حاصل نمود. اما از تاریخ ابلاغ مصوبه به شهرداری، یعنی اواخر مردادماه، با اینکه می‌بایست در عرض ۴ ماه، پیوست فرهنگی و اجتماعی طرح تهیه و پس از بررسی در جلسه شورای راهبری پیوست به تائید کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا می‌رسید، پیمانکار پروژه پس از دو ماه از آغاز مهلت، هنوز هیچ تلاشی برای تهیه پیوست ننموده و عملاً این مسیر را دور زده و نه‌تنها طراحی کار را خود صورت داده بلکه کار عمرانی پروژه را بدون توجه به اثرات اجتماعی و فرهنگی آن، آغاز نموده است. در روزهای گذشته، باوجودآنکه یک‌بار به دستور منطقه مربوطه شهرداری، فرآیند عمرانی مربوط به ساخت دیوار پیرامونی این پروژه متوقف‌شده بود، اما ظاهراً دوباره با دستور مقام بالاتری، کار از سر گرفته‌شده است.

هتل کوروش هتل داریوش کیش مناطق دیدنی مشهد ثروت حسین ثابت بکتاش بیوگرافی میلیاردرهای ایران بیوگرافی حسین ثابت بیوگرافی ثروتمندان ایران اخبار مشهد

۴- متأسفانه باوجوداینکه طبق قانون، امکان کشیدن دیوار و حصارهای بلند، در پیرامون پارک‌ها و بوستان‌ها وجود ندارد، در این طرح، کل پیرامون بوستان طرق به طول تقریباً ۵ کیلومتر، با دیوارهایی که مجموعاً نزدیک ۳ متر ارتفاع خواهد داشت، در حال محصور شدن هستند.

ساخت پروژه گردشگری مشهد در پارک جنگلی طرق به ارزش هزار و ۳۵۰ میلیارد ریال در وسعت ١٢ هکتار از این پارک توسط شورای اسلامی شهر مشهد در سال ۱۳۹۷ مصوب شد و ساخت این پروژه تا سال ۱۳۹۸ بیش از ۲۰ درصد پیشرفت داشته است .

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 36 )
 1. farhad می گوید

  واقعا ایران به همچین ثروتمندانی جهت پیشرفت و آبادانی نیاز داره.
  خدا حفظشون کنه.

 2. سیاوش می گوید

  یکی هم که بخواد ایرانو آباد کنه شما تاسف بخورین!همین کارارومیکنین جلوی پروژه ها گرفته میشه

 3. m می گوید

  بابا اومده مشهد چند تا پروژه خیلی بزرگ داره خیلی ها مخالفت میکنن و دلیل شرعی میارن. مگه ما چه گناهی کردیم به خاطر مذهبی بودن شهرمون نباید بلندمرتبه سازی بشه
  همین کارارو میکنین ادم از اسلام زده میشه
  امیدوارم عوص بشه به حق امام رضا
  صلوات بفرس۱۰تا

 4. Rminof می گوید

  واسه امثال شما باید تاسف خورد که با افراط و طرح های مزخرف مشهد نابود کردید ۴تا ادم درست حسابیم نمیزارید کار کنن تو این منطقه خودمختار!!چرا نمیگی ۱۲تا تصفیه خانه داره تو مشهد میسازه !!۱ قران سودم واسش نداره!! سر ساخت همین تصفیه خانه ها هم دارن اذیتش میکنن!!

 5. حامد می گوید

  کاش قدرت درک وتمیز دادن ثروتمندانی رو که قصد خدمت دارند رو با تازه به دوران رسیده هایی که قصدثروت اندوزی و دزدیدن آخرین لقمه نان سفره مردم (مخصوصا فقرا ) را دارند را داشتی . این آقا ( ثابت) اگه قصد مال اندوزی و تولید ارزش افزوده رو داشت , میرفت تو هاشمیه یا سجاد یا شاندیز برج می ساخت , نه یک منطقه محروم و دور افتاده …

  1. فرهاد می گوید

   اگر ۴ تا ادم درست وحسابی مثل مهندس ثابت تو این مملکت بود الان وضع مملکت این نبود مسئولین باید خاک پای افرادی مثل حسین ثابت رو سرمه چشماشون کنند نه اینکه بخوان سنگ جلوی پای ایشان بزارند شما مقایسه کنید ۴ تا دزد ولد … مثل خاوری وزهرا شیخ الاسلامی رو که میلیاردی دزدیدند وبردند رو با شخصیتی چون حسین ثابت که درعین سوپرمیلیاردر بودن بازهم داره تو وطنش هتل میسازه وکارافرینی میکنه ،شک نداشته باشید اون مسئولی که مخالفت میکنه باپروژهای این شخصیت دوست داره که مردم تو فقر وفلاکت دست وپا بزنند .

 6. محمد شریفی می گوید

  اقای نسبتا محترم استفاده از نماد های تاریخی و تمدنی ایرانی جای تاسف داره؟تو اصلا ایرانی هستی؟……

  تو امثال تو چطور می تونید پاسخگوی جوانان ,وطن دوستان,گذشتگان و تاریخ چند هزار ساله ایران باشین .

  1. امید می گوید

   شما برو فعلا بخواب نماد هخامنشی که جزو ایرانه که هر ایرانی توی دنیا بهش میباله

 7. علی قاسمی پور می گوید

  با سلام،

  فقط میتونم بگم بنده که یکی از همکاران و مدیر یکی از پروژه های جناب مهندس ثابت در کرمانشاه بودم و از نزدیک بخوبی ایشان را میشناسم،جای تاسف داره که مسئولین وقت اینگونه سنگ اندازی میکنن به دلایل مختلف جلوی پای ایشان(مهندس ثابت)چراکه به جرأت میتونم قسم بخورم قلب آقای مهندس ثابت در درجه ی اول برای ایران و تمدن ایران و در درجه ی دوم برای مشهد و زادگاهش می تپد و بدون هیچ چشم داشتی با تمام وجود و عشق و علاقه نسبت به ایران و مشهد حتی حاضر هستند جانشان را هم فدا کنند،تأکید میکنم به جرأت قسم میخورم عین واقعیت رو دارم میگم،انتظار داریم که مسئولین هم از ایشان حمایتهای لازم را بکنند انشاءالله

  1. مهدی نیک گهر (شاه نسیم غزنوی هستم ) می گوید

   سلام دوست عزیز شماره ایشون رو دارید من خیلی دنبالش گشتم

  2. احمد نیکومنش می گوید

   سلام من بیکارم بگو منم بذاره سر کار

  3. شمیل می گوید

   نمیشه بجا ی این کاراین برابیخونه ها وفقرابچه های کاروخلاصه برای تمام مستضعفین یه کاری بکنه

 8. سیب خان می گوید

  جناب آقای حسین ثابت ! احسنت به درایت و تلاش شما و نیز البته شانس و اقبال و کمک والدین و اطرافیان شما . اما بهرحال همگی ما دیر یا زود باید قید این دنیا رو بزنیم و با یه کفن بی ارزش بریم زیر خاک !
  پس چه بهتر که قبل از رفتنتون به اشخاصی که به دلایل موجه نتونستن اون پیشرفتیو که شایستش هستن داشته باشن کمک کنید تا حداقل وضع معیشتی قابل قبولی داشته باشن !
  اینجوری هست که هر دو دنیا رو واسه خودتون خریدید . مثلا کار آفرینی نه صرفا از طریق گردشگری و خرید و فروش مستغلات بلکه تولید و ایجاد ارزش افزوده در کشور ایجاد شغل توی همون کیش پر طمطراق !
  یا هر جای کشور در کل دست جوونا رو بگیرید و کمبودهای منطقیشون رو برآورده کنید مطمئنا خودتون هم سود خواهید کرد
  آقای حسین ثابت بکتاش ! امیدوارم توی این آزمایش سخت ، موفق باشید .

  1. رضا می گوید

   دوست عزیز مطمئن باشید ایشان در این زمینه پیش قدم بوده و هستند و اگر غیر از این بود جای تعجب دارد کاش مسولین قدر این بزرگ مردان را بدانند که اینها سرمایه های این مملکت هستند. خداوند متعال به ایشان عمری با برکت عطا کنند

 9. Reza می گوید

  خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد..
  جناب مهندس ثابت افتخار من این است که ۱۵ سال در کنار شما هستم انشاءالله در مشهد مقدس هم مثل جزیره کیش به اهداف خود خواهید رسید و من هم در کنار شما سهم کوچکی دارم. خداوند متعال به شما عمری با برکت عطا کنند که عمر و سرمایه خود را در این زمینه گذاشته اید.

  1. مهدی نیک گهر (شاه نسیم غزنوی هستم ) می گوید

   سلام لطف میکنید شمارشون رو بهم بدید

  2. علی غفاریان می گوید

   سلام خسته نباشی عزیزاقای ثابت باعث افتخار بنده هستند خوش بحالتان که افتخار کار در کنار ایشان را دارید . عرضی داشتم حدود ۳ سال پیش من طرح یک ورزش جدید داشتم از اداره ورزش مشهد تا وزارت خانه تهران رفتم نتیجه ای نگرفتم ورزشی که چه بسا از فوتبال هم جلو بزنه ، یا هم سطح آن پیش بره .ولی متاسفانه هیچ توجهی به طرحم نشد طرحی که هیچ ایرادی نداره فقط باید یک اتاق فکری با متخصصان این رشته فوتبال تشکیل بشه یک چارچوب قرص و محکم از قوانین آن درست بشه و بعدش عملی شود .عزیزم نمی دونم اسمتان چیه منم ایرانیم دلم عاشق ایران و ایرانیه ،مشتاق خدمت به کشورم هستم .لطفی بکن و وقت جلسه ای با مدیران یا آقای ثابت بگیر تا بتوانم منم خدمتی به کشورم و حتی جهان نمایم ورزشی که بنده مشتاق جهانی شدن آن هستم در زمین فوتبال و با همان امکانات و همان بازیگران حرفه ایی فوتبال با کمی تغییر در زمین فوتبال و بعضی قوانین آن یک ورزش کاملا جدید را برای تماشاچیان به نمایش گذاشت و برای چندمین بار نام ایرا ن و ایرانی را سر بلند کرد ورزشی که همان هیجان و نشاط را هم در ورزشکار و هم در تماشاچی بوجود می آورد. ورزش جدیدم به نام (دوربال) (Doorball) است . دوستدارتان علی غفاریان تلفن ۰۹۱۵۱۱۹۲۲۶۴

 10. معینی می گوید

  یکی هم کی میخواد کلی پول بیاره تو کشور و مشهد اینجوری فراریش دادن کار درستی نیست

 11. حسام می گوید

  …کل دنیا درحال وام گرفتن از تاریخ تمدن ایران هستند بعد ماها خودمون که میخوایم استفاده کنیم امثال شماها که معلوم نیس ریشه تون مال کجاست سنگ اندازی میکنید.واقعا متاسفم

 12. علیرضا می گوید

  با سلام.
  آرزوی سلامت روان دارم برای نویسنده این متن که همش در حال تاسف خوردن بود در قبال تاریخ کشوری که حداقل داره نوش نون در میاره و میخوره. نویسنده محترم، اگر شما از برادران عراقی هستید دلیل نمیشه عقاید و نظرات خودتون رو تحمیل بر تاریخ کشور کنید. هر چند بالا دستی ها و رئیس های فعلی ایرانی نباشند و عرب عراقی باشند. معماری اسلامی باشد پیش کش به همان منطقه ثامن و شهری مثل اصفهان.
  همیشه سنگ اندازی جلوی پیشرفت کردین، همیشه . خدا نیامرزه باعث بانی های این بدبختی و بد اقبالی های فعلی رو.
  با تشکر

 13. ناشناس می گوید

  یک نفر مثل محروم حسین ملک اموالش مثل باغ ملی و پارک وکیل را وقف مردم می کند یک نفر اموال عمومی مثل پارک طرق صد هکتاری را با استفاده از رانت و زدبند با قیمت ناچیزی تصاحب می کند

  1. عباس می گوید

   دنیات خیلی کوچیکه پسرم

 14. عباس می گوید

  وای که چقدر خنده دار بود این مطلب

  هم خوندم و خندیدددم بخدا

  درد و بلای حسین ثابت بخوره تویه سر مخالفان ایشون

  دوستت داریم مرد بزرگ

 15. سعید می گوید

  به نظرمن این کار واگذاری نفعی به حال محرومین که نداره هیچ به بروز بیش از پیش اختلاف طبقاتی و مشکلات فرهنگی منجر میشه.
  ضمنا آزادی بیان یه مطالبه واقعی و عمومیه. با احترام و با ادب نظر بدیم.

 16. حیدر می گوید

  ای ولا بچه های سیدی

 17. امين مشكي نسب می گوید

  با سلام به همه منتقدان این ابر خیر جهان
  بنده یادم میاد در کیش بودم و اقامت در هتل ایشون داشتم به چشم خودم دیدم که از جدایی یه زن و شوهر جلوگیری کرد و دستور داد شوهر این خانم شاکی رو مشغول به فعالیت کنند
  ایشون ابر قدرت در امور خیری و محبت به فقراست ولی دوست دارند که ایران به جایگاه واقیش در دنیا برگرده و به مثال هزاران سال قبل بهترین در همه چی باشیم
  مسولین عزیز عمر ما انسانها خیلی کوتاست لطفا برای باقیالصالحات خود بکوشید و این بزرگ مرد مهربان را ناراحت نکنید و اجازه بدید وقار ما ایرانیان را حفظ کنند در جهان
  زنده باد دکتر ثابت قهرمان که همیشه دلش برای وطنو مردمش طپید

 18. حامد می گوید

  اینقدر متاسفانه متاسفانه نگو .ایران ومشهد نیاز به همچین انسانهایی داره.مسه هادی رضوی خوبه؟؟یا حسین فریدون یا بابک زنجانی یا خاوری ک فقط بچاپن و توله هاشون بفرستن کانادا

 19. ناشناس می گوید

  بوی عقده و کینه نویسنده این متون به وضوح آشکار است. افرادی مانند نویسنده این متن با این کوته بینی ها وعقده های درونی که حتی طرح دیوارهای این مجموعه که بسیار زیبا و جالب است را زیر سوال می برد مانع پیشرفت این مملکت شده اند. درود برحسین ثابت

 20. لثقبثب می گوید

  حالا معماری هخمانشی شد بی تناسب؟؟؟؟؟ شما بی هویتای عرب پرست معماریتون تناسب داره که به مشهد گند زدید

 21. Sajjad می گوید

  سلام جناب ثابت من خوشحالم که مشهد بزرگ مردی مثل شما رادارد دم از معماری نوین میزند میگویم که اصلا ایرانی نیسته امسال شما افرادی بی ریشه هستند که تمدن ایران را به نابودی کشاندند و این را بدانید در کشور های اروپایی اسم فرزندان خود را کوروش میگذارند و کتاب های ابن سینا را تدریس میکنند

 22. مصطفی می گوید

  سلام من مشهدی هستم و سی و پنج سال عمر خودم رو تو همین منطقه ای که آقای ثابت فعالیت خودشون رو شروع کردن زندگی میکنم فقط میخواستم بگم دست بوست هستم آقای ثابت که سرمایه خودت رو آوردی و در پایین شهر مشهد که هیچ مسئولی تو اون زندگی نمی کنه خرج میکنی و لعنت به اونهایی که برا آبادانی ایران تاسف میخورن خلاصه ممنونم حتی اگه یک بار هم نتوانم بیام و از امکانات اونجا استفاده کنم

 23. محمد می گوید

  همینقدر که مردان وطن پرست و امام رضا دوست هنوز پیدا میشوند که مثل ایشان به کشورشان برمیگردند و سرمایه و نتیجه زحمات یک عمر تلاششون رو به وطن خودشون میاورند،باید بهشون بها داد و دلگرمشون کرد و خسته نباشید اساسی بهشون گفت. هر کس بجای این مرد بود میرفت دنبال زندگی راحت.چون دیگه نیازی نداره. بنابراین حسادتها و عقده بازیهارو کنار بزارید و حتی با خسته نباشید گفتن ساده به امثال این افراد دلگرمی کار و تلاش بدید تا با انجام پروژه های بزرگ نسبت به توسعه صنعت توریسم و گردشگری در کشور و بویژه استان خراسان بیشتر تلاش کنند.دست همه شون درد نکند.

 24. Vahid می گوید

  سالاری حاج حسین ثابت

 25. محمدرضا می گوید

  واقعا ما کجای خط فقریم

 26. شروین می گوید

  یکی از شیوه های دشمن برای ناامیدی و ممانعت از ایجاد رشد مردم قرار گرفتن در لباس میش با نگاه مصلحت و سنگ فرهنگ_ مذهب رو به سینه زدنه همین شیوه ایست که شما در این مطلب به کار گرفتی و قطعاً شما در زمین دشمن داری توپ میزنی .
  و یا با هدف ceo سایت و بالا قرار گرفتن صفحت تو سرچ گوگل این مطلب جنجالی رو گذاشتی که هر دوش غیر اخلاقیه .

 27. سامان می گوید

  گسانی در مشهد مدعی اند که همسر وفرزند حسین ثابت اند از جمله دختری بنام نسرین وپسرس بنام منوچهر وخانمی به نام …. که مدعی است همسر قانونی اوست دراینباره ثابت چه میگوید ؟