سم خطرناکی برای زیبایی!

0

بوتاکس ترکیبی است که از خطرناکترین سم دنیا به دست می آید و در کشور ما به عنوان یک روش خاص برای زیبایی شناخته می شود.

مطالعات وسیع در قرن نوزدهم میلادی نشان داد که در مواد غذایی پروتئینی و کنسروی فاسد شده ترکیب بسیار سمی توسط باکتری موسوم به کلستریدیوم بوتولیوم تولید می شود که وقتی وارد بدن انسان شود، می تواند باعث مسمومیت، ضعف، اسپاسم عضلات و فلج اندام های مختلف بدن شود و در مدت زمان کوتاهی منجر به مرگ فرد گردد. بنابراین سالیان سال است که بیماری ناشی از این سم به نام بوتولیسم به عنوان مهلک ترین مسمومیت در دنیا شناخته شده است.

قیمت بوتاکس سم بوتولیسم تزریق بوتاکس

اثر سم بوتولیسم در درمان بیماری ها

در دهه ۱۹۸۰ تحقیقات وسیعی در مورد سم بوتولیسم برای درمان بیماری ها و مقابله با پیری شروع شد. به طوری که در سال ۱۹۸۰ چشم پزشکی به نام آلن بی اسکات از سم بوتولیسم برای درمان انحراف چشم استفاده کرد، چون که تزریق مقادیر تعیین شده از این ماده در قسمت هایی از چشم با فلج کردن اعصاب و عضلات چشم توانست باعث بهبود انحراف چشم شود. بعد از سال ها تحقیقات در مورد سم بوتولیسم و ترس از اثرات مخرب آن بر بدن، این اولین موفقیت سم بوتولیسم در درمان بیماری ها بود.

استفاده از سم بوتولیسم برای درمان چین و چروک های صورت

در دهه ۱۹۹۰ نیز تحقیقات بیشتری در مورد کاربرد درمانی سم بوتولیسم در پزشکی به انجام رسید. از اوایل سال ۱۹۹۷ بود که برخی پزشکان در امریکا به طور غیر رسمی از سم بوتولیسم برای درمان چین و چروک پوست صورت استفاده کردند.

این در حالی بود که در آن سال ها کاربرد سم بوتولیسم برای درمان های پزشکی و زیبایی مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا نبود. ولیکن با تحقیقات وسیع دانشمندان در آمریکا، سم بوتولیسم برای اولین بار در سال ۲۰۰۲ تاییدیه استفاده در درمان های پزشکی را از سازمان غذا و دارو آمریکا دریافت کرد.

نقش بوتاکس در رفع چین و چروک پوست

شرکت آلرگان (Allergan) اولین بار توانست تاییدیه کاربرد سم بوتولیسم در درمان بیماری ها را از سازمان غذا و دارو آمریکا دریافت نماید و از آن سال تاکنون نام محصول مذکور را بوتاکس نهاد. به طوری که امروزه و پس از ۱۳ سال که از زمان تایید این ماده می گذرد. بوتاکس به عنوان یک داروی اثربخش در درمان بیماری ها و جوان کردن و زیبایی مطرح می باشد.

بوتاکس داروی اعجاب انگیز

پس از تایید شکل تجاری داروی بوتاکس، تحقیقات وسیعی تری در مورد این ماده در درمان بسیاری از بیماری ها به انجام رسید. نتایج نشان داد که بوتاکس می تواند برای درمان دیستونی گردن که یک وضعیت خاص در عضلات گردن است، موثر باشد.

بوتاکس ضد ضعف عضللات گردن

در ضمن امروزه از بوتاکس برای درمان عرق شدید زیر بغل نیز استفاده می شود و نتایج جالبی نیز در پی داشته است. به همین دلیل محققان شروع کردند به تحقیق در مورد کاربرد بوتاکس برای استفاده در نقاط مختلف بدن، مخصوصا در مناطقی که میزان زیادی تعریق صورت می گیرد.

اما نهایتا مشخص شد که اثرات ایمن این ماده فقط برای درمان عرق زیر بغل تایید شده و در مورد سایر بخش ها تاییدیه ای ندارد. با این وجود برخی خانم ها آن را به زیر موهای خود نیز تزریق می کنند تا بوی نامطبوع این قسمت ها مرتفع شود در حالیکه تاییدیه پزشکی در این مورد وجود ندارد.

بوتاکس ضد تعریق زیر بغل

اخیرا از بوتاکس برای درمان گرفتگی های عضلات بالای بازو نیز استفاده می شود و در سال ۲۰۱۰ نیز شرکت آلاگان موفق شد تاییدیه استفاده از بوتاکس برای درمان گرفتگی عضلات بازو را نیز از سازمان غذا و داروی آمریکا دریافت نماید.

بوتاکس ضد گرفتگی عضلات بازو

تحقیقات جدید همچنین نشان داده است که بوتاکس می تواند برای درمان میگرن های مزمن هم سودمند باشد و در همین زمینه تاییدیه های سازمان غذا و دارو را برای درمان میگرن های مزمن دریافت داشته است. نظر پزشکان آن است که تزریق یکبار بوتاکس هر سه ماه یکبار می تواند با فلج کردن بعضی از اعصاب در سر در درمان میگرن موثر باشد.

اثر ضد میگرنی بوتاکس

جدیدترین یافته در مورد بوتاکس به سال های اخیر برمی گردد که اعلام شده بوتاکس می تواند برای بهبود عضلات مثانه و جلوگیری از بی اختیاری ادراری موثر باشد.

اثر بوتاکس بر زیبابی و جوانی

اما معروفیت اصلی بوتاکس در دنیا و بخصوص در ایران در مورد اثر آن در زیبایی و رفع چین و چروک های پوست و جوانسازی می باشد. به طوری که از سال ۲۰۱۳ تاکنون از بوتاکس برای رفع خطوط جانبی موجود در صورت و چین و چروک های موجود در صورت و گردن به طور وسیعی استفاده می شود و در بین عامه مردم و پزشکان زیبایی به عنوان یک ماده زیبایی کننده اعجاب انگیز مطرح می باشد که با فلج کردن نقطه ای و خطی عضلات صورت قادر به از بین بردن چین و چروک های عمیق بر روی صورت می شود.

و اما توصیه آخر در مورد بوتاکس

با وجود این اثرات اعجاب انگیزی که بوتاکس برای درمان و زیبایی دارد، اما نباید فراموش کرد که همچنان این ماده از خطرناکترین سم غذایی دنیا به دست می آید و استفاده از آن باید با دقت صورت گیرد.

بنابراین اگر می خواهید از بوتاکس برای جوان شدن و رفع چین و چروک پوست خود استفاده کنید، حتما این کار را در کلینیک های معتبر پوست و زیر نظر پزشکان متخصص پوست و زیبایی انجام دهید.

منبع: سیمرغ

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ