حمله “زیکا” به ۳۳ کشور جهان

0

سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که ویروس زیکا به ۳۳ منطقه و کشور جهان سرایت کرده است.

ویروس این بیماری که با گزش نیش نوعی پشه منتقل می شود برای نخستین بار سال گذشته میلادی در برزیل گزارش شد.

به گزارش خبرگزاری قطر از ژنو در این بیماری که بیشتر متوجه زنان باردار است جنین دچار آسیب های مغزی می شود و کودکان با سران کوچکتر از حد معمول به دنیا می آیند.

سازمان بهداشت جهانی روز جمعه اعلام کرد که این ویروس در ۲۶ کشور و منطقه حوزه کاراییب و آمریکای مرکزی و جنوبی از جمله برزیل، کلمبیا و مکزیک مشاهده شده است.

مواردی از این ویروس در فیجی، تونگا و سه کشور جزیره ای اقیانوسیه گزارش شده ست. کابوی سبز (کابو ورده) و مالدیو در آفریقا و اقیانوس هند عفونت های ناشی از گزش پشه را تایید کرده اند.

به گزارش مقامات مسئول سازمان بهداشت جهانی منشاء اصلی عفونت پشه ا ست. این سازمان به زنان باردار توصیه می کند که با به کارگیری دور کننده ها، بستن در و پنجره، استفاده از پشه بند و در معرض قرار ندادن پوست خود، بدن شان را از نیش پشه ها حفظ کنند.

این سازمان جهانی همچنین به زنان باردار توصیه می کند که به مناطق که وجود این بیماری در آنها تائید شده است، سفر نکنند.

دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز همزمان با گسترش این بیماری نگرانی خود را از خط مشی برخی از کشور ها در مهار بارداری زنان اعلام کرد.

دفتر سازمان ملل در ژنو نیز یادآور شد که مسئولان کشورها باید به عوض جلوگیری از بارداری، اطلاعات و کمک های خود در اختیار آنها قرار دهند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ