درآمد باورنکردنی در پیاده روهای پول ساز

0
به گزارش ساتین : کفاف ندادن دستمزدها در مشاغل رسمی به حدی چشم‌گیر است که بیکاران با دل قرار و بدون جستجو برای کار رسمی در مشاغل کاذب گرایش دارند. به اعتقاد کارشناسان بازار کار درآمد این مشاغل ۱۰برابر مشاغل رسمی است.

گسترش مشاغل کاذب این روزها به وفور در کشور دیده می‌شود. اقتصادی که مشاغل کاذب را با دست پس می‌زند و با پا پیش می‌کشد.

روند صعودی نرخ بیکاری در کشور تا حدی است که باعث افزایش تقاضای بیکاران در مشاغل کاذب شده است. این روزها بخش عمده ای از این دستفروشان با یک چرخ دستی کوچک در مترو نمایان می شوند. تنها با یک گشت کوتاه در شهر، چهره دستفروشان و به عبارتی بیکارانی دیده می‌شود که در نبود شغل مناسب مشغول فروش اجناس مختلف شده اند تا از این طریق امرار معاش کنند.

اما اینکه بیان می‌شود اقتصاد مشاغل کاذب را با دست پس می‌زند و با پا پیش می‌کشد به این دلیل است که معمولاً‌ اصناف، تعزیرات و مأموران سدمعبر شهرداری‌ها از اشتغال این افراد جلوگیری می کنند و این در حالی است که مشاغل کاذب نتیجه اقتصاد نامطلوب است.

 

 تراکت بخش کن ها، دستفروشان لباس، کفش، پیراهن ، شلوار ، جوراب ، گل ، فال حافظ، خوراکی ، مواد آشامیدنی در مترو و کنار خیابان جز مشاغل غیر رسمی و زیرزمینی هستند که صاحبان این مشاغل برای فرار از پیامدهای بیکاری به این سمت هدایت شده اند.

 

تعداد آمار این شاغلان به حدی بالاست که علی ربیعی، وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی تعداد مشاغل غیر رسمی را ۷ میلیون نفر می داند. وفور اینگونه مشاغل تا جایی است که برخی کارشناسان اقتصادی دلیل آن را درآمد بالای آن می‌دانند.

حمید حاج اسماعیلی، کارشناس مسائل اقتصادی درباره گرایش مردم به مشاغل کاذب می گوید:گاهی سود مشاغل کاذب ۱۰ برابر مشاغل رسمی است. متأسفانه روند اقتصاد غیرمولد در کشور باعث روند صعودی مشاغل کاذب در کشور شده هاست.

وی اظهار داشت:عدم ایجاد اشتغال در صنعت و کشاورزی باعث شده است که اشتغال در مشاغل غیر رسمی گسترش یابد. افزایش میزان سودآوری و عدم ارتباط با سازمان‌ها و ارگان‌های ذی صلاح در بخش مشاغل کاذب باعث گرایش نیروی کار جوان به سمت مشاغل غیر رسمی در کشور شده است. در حاضر ۴۵درصد از اشتغال کشور در بخش خدمات است.

حاج اسماعیلی با بیان اینکه هر چقدر آمار اشتغال در بخش خدمات در کشور بالاتر رود،‌مشاغل کاذب بیشتر می‌شود گفت:آمارها حاکی از این است که ۴۵ درصد مشاغل در بخش خدمات است، از آنجایی که در مشاغل کاذب بحث عدم  پرداخت مالیات و عدم رعایت استاندارها مطرح است همین موضوع باعث علاقه افراد به فعالیت در این بخش می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه مشاغل کاذب در ایران شناسنامه ندارد افزود: ایجاد شغل در بخش خدمات، کشاورزی و صنعتی متفاوت است و هزینه ایجاد شغل به همین نسبت افزایش می‌یابد. رقم هایی که از سوی مسئولان درباره مشاغل کاذب بیان می شود بیشتر گمانه زنی است و کارشناسی نیست. هم اکنون ۲۰ درصد از مشاغل در کلان شهرهای کشور مربوط به مشاغل کاذب است.

حاج اسماعیلی ادامه داد: یکی از عواملی که باعث توسعه و افزایش مشاغل غیررسمی و دلالی می‌شود، رکود بازارهای کار رسمی است؛  ناتوانی دولت‌ها در ایجاد اشتغال برای جوانان باعث رونق یک بازار کار موازی در کشور شده است.

وی افزود: امروز پیاده‌روهای شهرها از مشاغل کاذب پُر است ولی دولت می‌تواند بسیاری از این مشاغل را شناسایی و سازماندهی کند، اما به دلیل بی‌تحرکی دولت در بازار کار رسمی، توجهی به شناسایی و سازماندهی مشاغل کاذب نمی‌شود.

این کارشناس اقتصادی گفت:دولت باید برای هدایت کردن کارجویان به سمت بازارهای کار رسمی کشور برنامه ریزی داشته باشد. دستفروشی برای افراد درآمدهایی را به همراه دارد اما به دلیل نبود هیچ گونه حمایت اجتماعی، باید دستفروشان را جزو بیکاران و افراد فاقد شغل تلقی کرد.

منبع: تسنیم
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ