خانه / سیاسی / آنچه از زندگی خصوصی و خانوادگی دکتر محمد‌ جواد ظریف نمی دانید + عکس

آنچه از زندگی خصوصی و خانوادگی دکتر محمد‌ جواد ظریف نمی دانید + عکس

دیروز سالگرد تولد ۵۵ سالگی محمدجواد ظریف بود و روزنامه ایران گفت‌وگویی با محمدجواد ظریف در سالروز تولدش انجام داده است که متن آن را در زیر می خوانید. پنج پرسش و پاسخ پایانی نیز بریده‌ای از مصاحبه ظریف در کتاب «آقای سفیر» است.

همسر جواد ظریف سوابق جواد ظریف خانواده جواد ظریف بیوگرافی همسر جواد ظریف بیوگرافی جواد ظریف

وزیر امور خارجه ایران یکی از وزرای دولت یازدهم بود که به دلایل مختلف بسیار مورد متوجه رسانه‌ها و مردم قرار گرفت.

* در آغاز بهتر است بدانیم که شما در چه سالی و در چه شهری متولد شدید؟
– من در هفدهم دی ۱۳۳۸ در تهران متولد شدم. مادرم دختر مرحوم حاج میرزا علی نقی کاشانی از تجار بزرگ تهران و پدرم از تجار به‌نام اصفهان بود.

:

* در کدام محله تهران زندگی می‌کردید؟
– خانه ما بین خیابان کاشان و خیابان کمالی، پشت باغ شاه سابق بود؛ خانه‌ای بزرگ و قدیمی که تا بعد از فوت پدرم آن را داشتیم. بعد از ایشان نگهداری آن خانه برای مادرم مشکل شد. در شش سالگی، چند ماهی به اصفهان رفتیم و من در دبستان کار مشغول شدم اما خیلی زود به تهران بازگشتیم و با آغاز سال تحصیلی بعد من به دبستان علوی رفتم. فکر می‌کنم کلاس دوم دبستان بودم که اولین سخنرانی‌ام را در روز عید غدیر انجام دادم. این شد که از همان ابتدا به نوشتن متن و سخنرانی عادت کردم.

:

* پدرتان در چه سالی به رحمت خدا رفت؟
– پدرم در سال ۱۳۶۳ مرحوم شدند. همسرم دو ماهه باردار بود که ایشان از دنیا رفتند. آن زمان من در آمریکا بودم و متأسفانه نتوانستم برای مراسم پدرم به ایران بازگردم.

:

* دوران کودکی شما مصادف با کدام تحولات سیاسی و اجتماعی در ایران بود؟

– من در خانه تنها فرزند بودم و هیچ هم‌بازی‌ای نداشتم. از طرفی خانواده ما به شدت محافظه‌کار بودند.

:

* به لحاظ سیاسی؟

– از همه لحاظ. ما در منزلمان تلویزیون و رادیو نداشتیم. پدرم رادیو را در کمدی می‌گذاشت و در آن را قفل می‌کرد. فقط برای شنیدن دعای سحر ماه مبارک رمضان از آن استفاده می‌کرد.

:

* با اینکه توان مالی خرید تلویزیون را داشتید.
– بله. بیش از اینها توانایی مالی داشتند، اما به علت اعتقاداتی که داشتیم، تلویزیون خریداری نشده بود. فکر می‌کنم تا ۱۵ سالگی به سینما نرفتم. علاوه بر این روزنامه‌ای هم در خانه ما پیدا نمی‌شد. پدر و مادرم اجازه رفت و آمد را نیز به من نمی‌دادند.

:

* با دوستان؟
– اجازه رفت و آمد با هیچ‌کس را نمی‌دادند. من فقط هر روز صبح به مدرسه می‌رفتم. حتی پدرم برای کنترل بیشتر، به باغبان خانه سپرده بود که مرا تا ایستگاه اتوبوس مدرسه همراهی کند. لذا در کودکی بسیار از جامعه دور بودم. البته به خاطر گرایش‌های شخصی و مطالعه خودم، کم و بیش از اوضاع جامعه باخبر می‌شدم. مثلاً در آن زمان به تازگی حسینیه ارشاد افتتاح شده بود و مرحوم شریعتی در آنجا صحبت می‌کرد. من نیز برای بعضی سخنرانی‌هایم به هر طریق ممکن از کتاب‌های مرحوم شریعتی استفاده می‌کردم. در آن مقطع کتاب‌های زیادی می‌خریدم که خواندن بعضی از آنها نیز در آن زمان ممنوعیت داشت.

:

* در همان شرایط خانواده شما بیشتر به کدام طیف سیاسی گرایش داشتند؟ منتقدانی مانند جلال آل‌احمد، مرحوم شریعتی، گروه‌های اسلام‌خواهی مانند حزب مؤتلفه اسلامی یا گروه‌ها و جریانات ملی، همانند جبهه ملی ایران؟
– هیچ‌کدام. پدربزرگ من در زمان مرحوم مصدق از لحاظ اقتصادی به ایشان کمک می‌کرد. از طرفی ایشان با مرحوم کاشانی آشنا بود و رفت و آمد نزدیک داشت. اما من در مدرسه با کسانی که گرایش‌های سیاسی داشتند، مانند چند نفر از فرزندان سردمداران حسینیه ارشاد ارتباط داشتم و در هر فرصتی از آنها کتاب می‌گرفتم و می‌خواندم. مرحوم آقای مطهری نیز به مدرسه علوی می‌آمدند، اما من هیچ‌گاه سعادت دیدن ایشان را نداشتم. در مدرسه علوی دیدگاه‌های متدین را مطالعه می‌کردیم. همچنین کسانی که سیاسی‌تر بودند کتاب‌های مرحوم آقای طالقانی را می‌خواندند. به خاطر ندارم دیدگاه‌های ملی‌گرایان در آنجا رواج داشته باشد.

همسر جواد ظریف سوابق جواد ظریف خانواده جواد ظریف بیوگرافی همسر جواد ظریف بیوگرافی جواد ظریفهمسر و دختر محمدجواد ظریف

:

* گرایش شما بیشتر به کدام سمت بود؟
– بنده کتاب‌های سنتی و انقلابی را همزمان مطالعه می‌کردم و از معدود شاگردان مدرسه علوی بودم که هم در جلسات حجتیه و هم در جلسات انقلابیون شرکت می‌کرد. در مدرسه دو طیف وجود داشت؛ یک طیف حجتیه‌ای بودند و در جلسات مرحوم آقای حلبی که بعضاً در منزلشان تشکیل می‌شد، شرکت می‌کردند. بنده نیز به منزل ایشان می‌رفتم و از طرف دیگر در جلسات بچه‌های انقلابی نیز شرکت می‌کردم. بنابراین فکر می‌کنم قبل از سفرم به آمریکا با هر دو تفکر آشنایی پیدا کردم.

:

* چطور بحث سفر شما به آمریکا در خانواده مطرح شد؟
– این عزیمت به اصرار من صورت گرفت. پدر و مادرم مخالفت می‌کردند و بیشتر آمادگی داشتند در صورت ضرورت مرا به انگلیس که به ایران نزدیک‌تر است، بفرستند. خاطرم هست که دعوای خیلی جدی هم بین ما پیش آمد، زیرا پدر و مادرم می‌گفتند کمی صبر کنم تا به لندن بروم. اما من نگران بودم که خیلی دیر بشود. آنجا بود که با رفتنم به آمریکا موافقت کردند. به یاد دارم در این میان با مرحوم پدرم خیلی تندی کردم. خدا از سر تقصیرات همه ما بگذرد.

* پس ایده سفر به آمریکا نظر خودتان بود؟
– خارج شدن از ایران نظر بنده بود. در سه ماهی که در دبیرستان خوارزمی بودم روزی به مدرسه علوی رفتم تا دوستانم را ببینم. یکی از مربیان مدرسه مرا صدا کرد و گفت که از آنجا بروم، زیرا احتمال دارد برای خودم و مدرسه دردسر درست کنم. حتی یکی از معلم‌های مدرسه خوارزمی بیرون از کلاس به بنده هشدار داد که بیشتر مواظب خودم باشم. من فقط شانزده سال داشتم و طبیعتاً این موارد باعث نگرانی او می‌شد. به همین خاطر برای رفتن به آمریکا به خانواده‌ام اصرار می‌کردم.

:

* یعنی دقیقا در ۱۷ سالگی از ایران خارج شدید؟
– سال دوم نظری را تمام کرده بودم. سه ماه از سوم نظری را نیز در مدرسه خوارزمی تجریش گذراندم که در ژانویه ۱۹۷۷ و در زمان حکومت کارتر از ایران خارج شدم.

:

* چه سالی ازدواج کردید؟
– در تابستان ۱۳۵۸ به تهران بازگشتم. با مادرم تماس گرفتم که می‌خواهم به ایران بازگردم و ازدواج کنم. به فاصله یک هفته به اصفهان رفتم تا خواهرم را که پانزده سال از من بزرگتر است، ببینم. ایشان نیز خواهر یکی از دوستان خودش را به عنوان دختری متدین و انقلابی، برای ازدواج معرفی کرد.

همسر جواد ظریف سوابق جواد ظریف خانواده جواد ظریف بیوگرافی همسر جواد ظریف بیوگرافی جواد ظریف

 

* و این اولین مراسم خواستگاری برای شما بود؟
– بله؛ اولین و آخرین. اقامت بنده در ایران سه هفته به طول انجامید. در ماه مبارک رمضان بود که روزی خواهرم آنها را به خانه خود دعوت کرد. دو خانم جوان آمدند، اما من دقت نکردم و حتی متوجه نشدم منظورشان کدام‌یک از آنهاست. مادر و پدرم هنوز در تهران بودند. بنابراین با اجازه آنها همراه خواهر و شوهر خواهرم به خواستگاری رفتیم. ایشان همانطور که فکر می‌کردم، متدین و انقلابی بودند. به یاد دارم در آن جلسه کمی قرآن و حدیث خواندم که ایشان پسندیده بودند. زمانی که به خانه بازگشتیم به مادرم اطلاع دادم که برای تشریفات به اصفهان بیایند. نامزدی‌مان مصادف با شب‌های احیا بود. در آن زمان ایشان ۱۷ سال داشتند و من ۱۹ ساله بودم که ازدواج کردیم. جالب اینکه پسرم نیز در سن ۱۹ سالگی و دخترم در ۱۷ سالگی ازدواج کردند.

:

* به لحاظ فرهنگی چگونه با آمریکایی‌ها کنار آمدید؟
– من در دوره دبیرستان به سانفرانسیسکو رفتم. آن زمان دوران اوج حضور ایرانی‌ها در آمریکا بود؛ یعنی بیشترین تعداد دانشجوی خارجی در آمریکا را ایرانیان تشکیل می‌دادند. هر جایی که می‌رفتم، به خصوص در کالیفرنیا، آنقدر حضورشان پررنگ بود که خود را در همان محیط ایرانی حس می‌کردم. فارغ از گرایش‌های مذهبی، در همان دبیرستانی که من ثبت‌نام کردم به اندازه کافی دانش‌آموز ایرانی وجود داشت.

:

* از ملیت‌های دیگر هم بودند؟

– چینی‌ها هم بودند. عرب‌ها نیز به تازگی شروع به آمدن کرده بودند، اما ایرانی‌ها جو غالب را تشکیل می‌دادند. در مجموع در طول دوران دانشجویی‌ام تنها یک بار به همراه دوستان به منزل معلم دبیرستانمان دعوت داشتیم و یک بار نیز برای ناهار میهمان یکی از استادهای دانشگاه بودیم. به جرأت می‌توانم بگویم که فقط همین دو بار بود که به محیط آمریکایی وارد شدم. نزد معلم دبیرستان سالاد خوردیم و نزد آن استاد دانشگاه نیز چون با فرهنگ اسلامی آشنایی داشت، مقداری پنیر خوردیم؛ چراکه سایر غذاها ذبح شرعی نشده بود.

همسر جواد ظریف سوابق جواد ظریف خانواده جواد ظریف بیوگرافی همسر جواد ظریف بیوگرافی جواد ظریف

:

* پس می‌دانستید ذبح اسلامی نشده بود؟
– بله، به همین خاطر ارتباط محدودی با آمریکایی‌ها داشتیم. پس از ازدواج نیز ارتباط محدودی داشتیم، تا زمانی که نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک شدم. به خاطر نوع کارم و اینکه باید با محیط آمریکا تعامل داشته باشم، من و همسرم سعی کردیم با آمریکایی‌ها رفت و آمد کنیم. البته بنده حدود ۳۰ سال در این کشور زندگی کردم و فرهنگ این کشور را خوب می‌شناسم. جالب ایناست که اکثر ایرانیانی که در آمریکا زندگی می‌کنند، اسم غذاها و ادویه‌ها را به انگلیسی می‌دادند اما من و هسمرم هنوز نمی‌دانیم.

:

* چون رستوران کم می‌رفتید؟
– به رستوران مسلمان‌ها می‌رفتیم یا به رستوران‌هایی که ماهی یا سبزیجات سرو می‌کردند. به خانه آمریکایی‌ها رفت و آمد نداشتیم. به طور کلی حتی رفت و آمدمان در ایران نیز به هر دلیل محدود بوده است، شاید به خاطر اینکه چندان اجتماعی نیستیم.

:

* یعنی این تمایل، برخاسته از تضاد فرهنگ و نظام اجتماعی میان ایران و آمریکا در وجود شماست؟
– نه الزاماً، زیرا افرادی هستند که خیلی راحت با محیط آمریکا ارتباط برقرار می‌کنند. شاید به خاطر این است که من از کودکی تنها بوده‌ام و میل زیادی به شرکت در میهمانی و عروسی ندارم. حتی در مورد مجالس مذهبی نیز اگر در خانه به روضه گوش بدهم راحت‌تر هستم.

:

* رابطه شما با شعر، ادبیات و موسیقی و به طور کلی با عالم هنر و خیال چگونه است؟
– سالی که من در دبیرستان سه و نیم نمره تا بیست کم داشتم، ۲ نمره آن از هنر بود. در مورد خط و نقاشی ذوقی نداشتم. هیچ وقت خطم خوب نبوده. به همین خاطر در آمریکا همیشه متن‌هایم را با کامپیوتر تایپ می‌کردم.

:

* در مورد شعر و ادبیات چطور؟

– به شعر و ادبیات بسیار علاقه‌مند بودم. در مدرسه علوی به خاطر اینکه انشاء را خیلی خوب می‌نوشتم، سخنران شدم. از زمانی که مطالعه را شروع کردم، خیلی جدی کتاب خواندم. خدا پدرم را رحمت کند. طبع شعری داشت و برای ائمه شعر می‌گفت. به همین خاطر در خانواده ما علاقه به شعر و شاعری وجود داشت اما هنری مثل موسیقی در بین نبود، زیرا آن را حرام می‌دانستند. من تا ۱۵ – ۱۶ سالگی هیچ نوع موسیقی‌ای نشنیده بودم. حتی اگر در تاکسی موسیقی پخش می‌شد، می‌گفتیم لطفاً خاموش کنید. اما بعد از آن کمی تغییر کردیم و حتی قبل از انقلاب موسیقی گوش می‌کردیم. برخلاف فرزندانم، هیچ‌گاه خودم را متعلق به عالم هنر ندانستم. رشته دخترم طراحی داخلی است و پیانو می‌نوازد. پسرم نیز سنتور می‌زند.

:

* آیا شده که همسرتان با پدر و مادرتان گله کنند که این چه رشته‌ای بود که شما انتخاب کردید، مثلاً ای‌کاش کامپیوتر می‌خواندید و در شرکتی کار می‌کردید؟
– الحمدالله چون نیاز مالی ندارم، از این جهت ناراحت نیستم، اما به طور کلی وقت زیادی را با کامپیوتر می‌گذرانم. اولین بار بنده کامپیوتر را به وزارت خارجه آوردم و اولین مسئول کامپیوتر وزارت خارجه توسط من با کامپیوتر شخصی آشنا شد. رشته‌ای که انتخاب کردم، مسئولیت بسیار سنگینی را برایم به دنبال داشته است. بسیار اتفاق افتاده که با خود فکر می‌کنم خسارت اشتباهاتی را که من و امثال من در حوزه سیاست خارجی مرتکب شدیم، در واقع ۷۰ میلیون ایرانی متحمل شدند. حتی به این فکر می‌کنم که با این وضعیت، چقدر به جای اجر و ثواب، نگرانی اخروی دارم. البته ناشکری نمی‌کنم؛ زیرا زندگی بسیار راحتی داشتم و به خاطر اموالی که از پدر و مادرم به من رسیده است هیچ‌گاه مشکل مادی نداشتم. هیچ وقت نه نیاز داشتم و نه موقیعتش برایم فراهم شده که از عواید شغلم، چیزی به من برسد و جز حقوقم چیزی دریافت نکرده‌ام. ماشین یا خانه‌ای به خاطر کارم نگرفتم. خانه و هر چیز دیگری که دارم از ارث پدرم و بخشش مادرم است. از این ۲۵ سال کار، هیچ به دست نیاوردم، جز ناسزا؛ هم از طرف مخالفان که من را مانند دیگران می‌دیدند و هم از طرف دوستان خودمان.

:

* نمی‌دانم فیلم «حاجی واشنگتن» مرحوم علی حاتمی را دیده‌اید یا نه؟ داستان فیلم مربوط به سفر اولین نماینده سیاسی ایران در عهد قاجار به ینگه دنیا با همان ایالات متحده آمریکاست. آیا شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با شخصیت حاجی واشنگتن در خود می‌بینید؟ می‌توانید با آن شخصیت شباهت‌هایی داشته باشید یا برقرار کنید؟
– شاید شباهتش این باشد که با وجود اینکه با کم و زیادش سی سال در آمریکا زندگی کردم، آداب و رسوم ایرانی و اسلامی خود را حفظ کرده‌ام؛ گرچه امیدوارم نکات مثبتی هم از ظواهر فرهنگ غربی، مانند احترام به حقوق و وقت دیگران آموخته باشم. ولی در مجموع هنوز فرهنگ غرب برای بنده، یک فرهنگ بیگانه است.

:

* و تفاوت‌های شما با حاجی واشنگتن؟
– فکر می‌کنم بقیه ویژگی‌های او، جزو تفاوت‌هایمان باشد.

:

* در پایان تمایل دارم بدانم تعریف شما از خود دیپلماتتان چیست؟ آیا خود را به فرض یک دیپلمات ایرانی شیعه انقلابی مدرن جهانی شده یا چیزی شبیه به این تعبیر می‌دانید؟
– شما در انتخاب این عناوین صاحب اختیارید. البته چون بسیار سخاوتمندانه این عناوین را انتخاب کرده‌اید! گذشته از شوخی و بدون تعارف، من خودم را خدمتگزاری می‌دانم که تمام تلاشش را در حد توانش کرده، سعی کرده منافع کشور را فدای منافع خودش نکند و منافع دیگران را هم در نظر بگیرد. قضاوت در مورد نتایج تلاش‌هایم با مردم بلندنظر و پرگذشت است که امیدوارم کاستی‌های مرا ببخشند و البته قضاوت نهایی با خداوند علیم و کریم است که بیش از هر چیز به مغفرت واسعه دل بسته‌ام.

منبع : بینا نیوز

58 آخرین نظرات کاربران و بینندگان

 1. همیشه پیروز وسربلند باشی شیرمرد ایرانی.

  • گند زده به مملکت بعد چیزای غیر ذبح اسلامی نمیخوره که مثلا بره بهشت؟ ………..

   • گمشو مثلاتو خودت چکار کردی برا ایران ظریف عاشقتم

   • جالبه …
    گند زد به مملکت ؟؟؟
    اگر همین ظریف نبود و مزاکرات رو با موفقیت برجام نمیکرد احتمال داشت که جنگ بشه و شما الان با خیال آسوده نتونی نظر بدی
    یکم در مورد صحبتی که میخوای بکنی فکر کن.
    .:: تاریخ به احترام این شیرمرد و یارانش می ایستد ::.

  • دقیقا جه گندی زده
   نون دلال هارو آجر کرده گندزده

 2. اشکم در اومد. بابا سی میلیون حقوق و این همه سفر مفتی که کسی به خواب نمی بینه با گذرنامه سیاسی و تشریفات و حق ماموریت و فقط ده سال کار در نمایندگی سازمان ملل نیویورک و سفیری و پست وزارت هیچی نیست پس هیچی چی هست. الان پانزده ساله بعد این همه زحمت منتظریم از درب وزارت خارجه بتونیم بریم داخل که ….!!!!

 3. salam
  omidvaram hamishe sar boland bashi

 4. به نظر من کسی که بیشتر عمرش تو آمریکا بوده وخیلی هم اونجارو دوست داره …. شما بگید میتونه مثل شهیدان ما که جونشونو پای انقلاب گذاشتن به انقلاب بها بده.بهتر نبود تولید داخل رو بیشتر بها بدیم تا تولید خارج رو

 5. امیدوارم همیشه نفراتی متخصص که با تخصص و سواد جلو میرن روی کار باشن نه کسانی که از روی احساس عمل میکنند.
  در جمع باید به دولت آقای روحانب به خصوص به سردار دیپلمات ایران خسته نباشید صمیمانه گفت

 6. اجرت با صاحب الزمان دکتر

 7. ببخشید!!ایشون که انقدر تو فضای بسته بزرگ شده چطور یدفعه سر از امریکا در اورده…

 8. ایشون مر محترم و زحمتکشی هستن و من واقعا دوسشون دارم…. براتون دعا میکنم دکتر.

 9. بابا تو دیگه کی هستی . ….

 10. اقای ظریف واقعاانسانی شریف ومحترم هستند ازخداوندمتعال برای ایشان پیروزی روز افزون خواستارم

 11. کاری راکه چندین رئیس جمهور نتوانستند به انجام برسانند شماانجام دادیدواین هم بخاطرحضور۳۰ ساله شمادرآمریکاوآشنایی بافرهنگ مردم آن کشوروتسلط شما به زبان آنان بوده که توانستید بدون مترجم سخنان وخواسته های کشورمان رابیان کنید.امیدوارم خودوخانواده محترمتان همیشه موردالطاف الهی باشید .

 12. وقتی که ایشان را میبینم به عنوان یک ایرانی احساس غرور و افتخار میکنم ایشان نمونه بارز یک ایرانی باهوش و باسواد است و از همه مهمتر اینکه در عین مذهبی بودن خشک مغز هم نیست البته ما از این ژنهای باهوش زیاد داریم که متاسفانه اکثرا مهاجرت کرده اند انشاءا.. که با این نخبگان شاهد ایرانی قدرتمند و با عزت باشیم.

 13. با سلام و عرض ادب جناب دکتر ظریف وتیم مذاکره کننده کاری انجام دادند که در تاریخ این کشور ماندگار شدند و ارزش کار شما فقط با گذشت زمان مشخص میشود ومتاسفم برای افراد یاوه گو که چشم بسته حرفهای نادان تر از خودشان را قل قله میکنند

 14. خداوند امثال ایشان را در مملکت ما زیاد کند

  • خدا اینکار را انشاءالله نمیکنه چون خدا آدم ها را خوب میشناسه آدم هانی بائد زیاد بشنند که حامی دین خدا و راه خدا هستند نه ذلیل در برابر دشمن خدا !

 15. خسته نباشی جناب دکتر ظریف۰ کارت فوق العاده بوداگر بقیه مسئولین کشور هم مثل شما اهل متخصص در حوزه کاری خود بودند و به دور از هر گونه تعصب و جناحی اعتدال می داشتند وضعیت کشور سازمان می گرفت ۰ تبریک و سپاس۰

 16. استاد عزیز همه مدیون حضرتعالی هستیم.

 17. با سلام .

  پاینده باد رهبر معظم انقلاب ،ایران و خدمتگزاران صدیق نظام و

  خسته نباشید به گروه غیور و خستگی ناپذیر هسته ای ایران

  سرفراز اسلامی .

 18. دوست دار مصدف زمان

  سلام بر مصدق زمان وسلام بر رییس جمهور بعداز روحانی بزرگوار متاسفانه تازه متوجه شدم که والدم جناب اقای دکتر جدیدا به رحمت ایزدی پیوستند این شایعه اسفناک را به اقای دکتر وبازمانگان تسلیت میگویم و برای ابر مرد سیاست ارزوی صبر وسلامتی روز افزون وبرای ان عزیز از دست رفته علو درجات را از ایزد ممنان مسیلت مینمایم وامیدوارم خداوند روح ان مرحومه را با همسرش در فردوس برین مهشور فرماید
  دوستدار ظریف …….

 19. به خود می بالیم که همچین شخص برجسته ای را در امور مملکت داری داریم

 20. ماایرانیان به وجود مردانی همچون دکترظریف.دکترعراقچی.دکترروانچی ودکترصالحی که قهرمانان عصرحاضرندافتخارمی کنیم .دیگران هم ۸سال پرونده هسته ای دستشان بود … چه ارمغانی داشتند؟

 21. دکترظریف انسان خدوم ،پرتلاش ،باهوش وشجاعی است برای سلامتی و موفقیتش دعا میکنیم.

 22. خدایا این خدمتگزار بی ادعای کشورمان رادرپناه خودت حفظ بفرما .

 23. اقای.دکترظریف.شخص.باسوادودیپلمات.موفق.ایران.اسلامی.میباشند

 24. پایدار و ماندگار باشی ای نماد صلح در دنیا
  یا حق

 25. شیر مرد جهانی قهرمان

 26. شما که دارید شخصی مث دکتر محمد جواد ظریفو زیر سوال میبرید اول برید در مورد این قهرمان مطالعه کنید بعد ازش انتقاد کنید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 27. دکتر محمد جواد ظریف تو یک قهرمانی در تاریخ دنیا

 28. کاملا درسته اوبامه یزید زمان است پایبند بودن و ایمان راسخ کاری با سواد بودن و بی سواد ندارد

 29. مستر ظریف تو یک قهرمانی.

 30. ان شاالله به راه راست هدایت بشوی.

 31. دکتر ظریف.ما مردم ایران همه تو را دوست داریم.اگه هم یه چند نفری هست که بادنباله روهاشون ساز مخالف میزنن.برای اینکه خوب میدونن نمیتونن به سواد و شعور شما برسن.من تو اروپا هستم و هر وقت تصویر شما را می بینم به خودم می بالم که ایرانیم

  • دوست بی بصیرت سلام . واقعا که مغزت خیلی کوچیکه،! چرا خودت و چند نفر انگشت شمار را مردم ایران قلمداد میکنی مردم با بصیرت و مومن ایران خیلی هاشون از ضعیف نفرت دارند !!! چرا چون دلایل زیادی داره ! این ضعیف آمریکائی عزت و اقتدار این مملکت را به آمریکا ئیها فروخت و هیچ نتیجه ای از به قول خودش تعامل با دشمن بدست نیاورد ، آگه این ضعیف باسواده پس باسوادان ایران اسلامی را چه باید گفت! شهیدان همچون همت ، چمران ، باکری ، کریمی، تهرانی مقدم و ….
   مدرک از آمریکا گرفتن که سواد نمیاره مهم آینه که به قول امام عزیز علم با تزکیه و تقوا و خدا ترسی باشه نه ذلیلانه در برابر دشمن کرنش کردن !!! متاسفانه این آدم های ضعیف واژه ها را نیز سرنگون و نگون بخت کرده اند امروزه تو جامعه ما امید یعنی ناامیدی، کلید یعنی قفل ، دکتر یعنی بی سواد و بی منطق و گوش ندادن به دستور ولی امر ، عدالت یعنی … و حقوق نجومی گرفتن ، تدبیر یعنی بی تدبیری و بی منطقی ، اعتدال یعنی خودخواهی و…. بسیاری از واژه های دیگه !!!

 32. یک سلام و عرض خسته نباشیده فراواننننن خدمت تنها دیپلمات دلسوز و واقعی کشورمان
  واقعا یک دلسوزه باسواد برای این مردمه مظلومه ما هستی و تنها تو هستی که میتونی کشورمان را در دنیا به نام وسربلند کنی.
  تو بهترین الگو برای ما ایرانی ها وکسانی که می خواهند برای مملکتمان کاری بزرگ انجام دهند هستی
  خسته نباشی شیرمردایران و امیدواریم هیچ چیزی نتونه مانع تلاش هایت برای مملکتمان بشه وهمه مردمه ما پشتتن حسابی وامیدوارم بتونم یه روز شمارو ازنزدیک ببینم وباشما مساعدت داشته باشم ای متواضعه بافرهنگ
  ای منتقدان واقع بین باشیم و ببینیم که کدام مسئولی ماننده ایشان به ضعف هایشان اعتراف میکنند واقعا درتاریخه ایران بی نظیری و فقط آینده است که قدره تورا عمیقا میفهمد ومیداند و امیدواریم که ما مردمه ایران بتوانیم همچون تو قدمی برای پیشرفته این مملکت برداریم و درآخر جوابه تمامه بدخواهاتو که قدره زحماته شبانه روزیتو نمیدونن به خدا بسپار
  خسته نباشی ای ایرانیه دلیر

 33. برای جناب وزیر وهمکارانشان که باعث سربلندی این مرزوبوم هستن بهترین هارا آرزومندم

 34. ش . الف از تهران

  دکتر ظریف قهرمان خسته نباشید امیدوارم با تعاملی که با دنیا انجام دادی به نفع ملت ایران باشد .
  در ضمن مردم ایران زیر فشار اقتصادی به تنگ آمده بودند امیدوارم مردم شریف ایران بعد از لغو تحریم ها به آرامش فکری و روحی دست یابند و به کشورشان خدمت کنند . باز هم آقای دکتر واقعاً دست شما درد نکنه درود و سپاس ما مردم ایران را پذیرا باشید .
  سعدیا مرد نکو نام نمیرد هرگز مرده آن است که نامش به نکوئی نبرند

 35. دوست دارم مرد ذلیل شه هر کس که چشم دیدن شما رو نداره بعد از رهبر معظم انقلاب عاشق مرام ایرانیت هستم دادا

 36. عزیزان بیایید دعا کنیم خدا وند امثال دکتر ظریف را در ایران زیاد نماید! به نظر میرسه افراد متخصص خبره با سواد خدوم بی‌غرض باحوصله باشعور واخلاق نسلشان در کشور ما در حال انقزاضه متاسفانه سالها ست که مسئولین ما بدون داشتن سواد کافی مهارت و خبرویت لازم انتخاب شدند و نتیجه اش بدبختیهای زیادی است برای مردم به بار آمده و مشکلات لاینحلی که جز تحمل کاری در مورد آن نمی توان انجام داد

 37. چاکرتیم دکتر ظریف نماد تعامل و خستگی ناپذیری

 38. با سلام و احترام
  اینجانب محمدرضا بزاز برج ۵۰ طبقه گردون ۳۶۰ درجه با تمام امکانات رفاهی و مستقل محاسبه و طراحی نموده ام
  برای ساخت همچنین برجی بی نظیر و بی همتا در هرجا ودرهر شهری بدنبال سرمایه گذار هستم .

 39. آقای ظریف از همینجا دستتو میبوسیم، من نمیدونم بعضیها خیر ملت رو میخان یا شر ملت رو؟ این سایت تنها سایتی هست که ما ایرانیا با آرامش کامل میتونیم توش نظر بذاریم اونم در حد تقدیر و تشکر، و از معدود مطالبیه که با زبان دل نوشته شده، نشد که هرکی از راه برسه توجیه کنه، داداش دوست نداری برو تو سایت مورد علاقت. ظریف برای ملت ایران مایه سربلندی و بردباری و اقتدار است ما براش از دور و نزدیک دست تکون میدیم، بخاطر این جلب اعتمادی که تو وجودشون موج میزنه، بخاطر این همه درایت و شهامت بخاطر این همه سربلندی و پاکی و صداقت، ما نیازمند چنین شخصیتهایی در امور جامعه هستیم، خداوند ایشان را حفظ کند

  • سلام رفیق از اسمت معلومه که از نوادگان ابو سفیانی، آخر چرا عقلت کار نمیکنه ! البته تقصیر نداری چون دین نداری و تقوا نداری و بصیرت نداری ! همه چیزت دنیاییه که در اون زنده ای ! ضعیف برای ملت مسلمان و شهید پرور ایران مایه خفته ! نه سربلندی دلیلش زیاده که در حوصله اینجا نمیگنجه آگه خواستی بگو تا بصیر و هوشیارت کنم !

 40. سلااااااااااااااااااااااااااااااام
  یه خسته نباشید گنده به دکتر ظریف میگم
  خدا ایشاا… حفظش کنه

 41. عاشقتم اقای ظریف خیلی اقایی

 42. اغلب کسانی که از ظریف تعریف و تمجید کرده اند ، به نوعی منتظر یاری سبز ایشان در وزارت خارجه و اعزام مجدد به مأموریت خارج از کشور و سایر امتیازات دیگر هستند .

 43. آقاق ظریف آیا زمان آن نرسیده که دست از … بیشتر به این ملت مظلوم بردارید و به مردو روراست بگویید که … بزرگی را به ایران تحمیل نموده اید؟ حاصل برجام نافرجام چه بوده ؟ جز از دست دادن فن آوری هسته ای و غزت و اقتدار و شکوه ایران؟

 44. « از کودکی تنها بوده ام و میل زیادی به شرکت در مهمانی و عروسی ندارم. حتی در مورد مجالس مذهبی نیز اگر در خانه به نوار روضه گوش بدهم راحت تر هستم » … « هیچ همبازی نداشتم . خانواده ما به شدت محافظه کار بودند . در منزلمان تلویزیون و رادیو نداشتیم » … « روزنامه ای هم در خانه ما پیدا نمی شد . اجازه رفت و آمد با هیچکس را نمی دادند . در کودکی بسیار از جامعه دور بودم » … « تا ۱۵ – ۱۶ سالگی هیچ نوع موسیقی ای نشنیده بودم . حتی اگر زمانی در تاکسی موسیقی پخش می شد ، می گفتیم لطفا خاموش کنید » بعد یهو جور شد رفتم آمریکا. الانم دو تا از بچه هام آمریکا زندگی می کنند. من اعتقاد دارم که آمریکا از مردم ما می ترسه که به ما حمله نمیکنه وگرنه میتونه با یه بمبش تمام تسلیحات ما رو از بین ببره؟ این رو نگفتم که بگم من از آمریکا میترسما نه فقط ایران رو دوست دارم و هیچ علاقه به آمریکا ندارم. و مذاکره میکنم که هر دو طرف به حق های خودشون برسن. آخه بچه های من آمریکا هستن دیگه! منم خودم عمری اونجا بودم نمی تونم به فکر مردم آمریکا هم نباشم! من وسط رو میگریم. که همه به حق خودشون برسن.

 45. سلام محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران
  فکرم میگویید یک دستمال بدهم به نیت حل مشکلاتم.
  اخه بزرگترها فکر میکنند که اگه یارو دستمان را بگیرد همچین مشکلی حل میشد
  حال من میگوییم اگر یک دستمال به شما بدهم تا اشکهایتان را پاک کنید تا بدانند…. مشکل.

 46. کسی که تو روی باباش وایساده که بره امریکا اون هم زمان جنگ که شهدای ما برای دفاع از وطن میجنگیدند آقا ١٩ سالگی زنش و گرفته تو امریکا داره درس میخونه
  توقع دارید عاشق امریکا نباشه و به ایران تعهد داشته باشه باید تو اراک دستور بده سیمان بریزند

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*