خانه / آخرین اخبار / یدالله روز چنگ و پرونده سنگین فساد ارزی / سرشاخه اصلی اخلال ارزی را بشناسید

یدالله روز چنگ و پرونده سنگین فساد ارزی / سرشاخه اصلی اخلال ارزی را بشناسید

محسنی اژه‌ای در هشتاد و سومین نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه گفت: ۸ وکیل مشغول مطالعه پرونده نفتی شامل آقای بابک زنجانی و دو متهم دیگر هستند که در این میان ۴ نفر وکیل از طرف وزارت نفت و ۴ وکیل از طرف دیگر متهمان مشغول به کار هستند.

وی گفت: پرونده بسیار سنگین است شامل ۲۰۹ جلد با ملزومات آن که هر جلد ۲۰۰ صفحه دارد.

اژه‌ای تاکید کرد: برای این پرونده جلسه دادگاه در تاریخ ۱۱ مهر ماه تعیین شده است.

وی پرونده دیگری که سنگین است را پرونده مربوط به آقای یدالله روز چنگ در خصوص مسایل ارزی عنوان کرد که دستگیر شده است و دادگاه وی از ۱۲ مرداد ماه آغاز شده است و پس از ۴ جلسه دادگاه کیفرخواست خوانده شد که دادگاه این پرونده ادامه دارد.

نام مفسدان اقتصادی دلال ارزی ایستک اسامی مفسدان اقتصادی

با تشدید تحریم ها به یکی از بزرگترین دلالان ارزی تبدیل شده است. پیش از این مدتی شاگرد نانوا بود و سپس راننده تاکسی. از سال ۱۳۷۹ به تهران  آمد و وارد کار قاچاق پارچه از طریق کردستان عراق شد.درحال حاضر چند کارخانه، شبکه حمل‌ونقل و ده ها میلیارد تومان سرمایه دارد.

گفته می‌شود در دوره ای‌، معادل ۸۰۰ میلیارد تومان به وی ارز پرداخت شده است. بخشی از ارزها را در داخل فروخته و یا تبدیل به طلا کرده و به خارج انتقال داده است. برآوردها از توزیع بیش از ۶ میلیارد دلار ارز توسط وی در بازار حکایت دارد. او که قبلا مجوز صرافی نداشته، در فروردین ماه سال ۹۱ مجوز صرافی دریافت کرده است.

* ماجرای ی.ر.چ (یدالله روز چنگ) مالک شرکت خورشید زریوار و برند ایستک

نام مفسدان اقتصادی دلال ارزی ایستک اسامی مفسدان اقتصادی

یدالله روزچنگ ، سرشاخه اخلال در بازار ارز در زمستان سال ۹۰ با همراهی باندهای ثروت و قدرت، به عنوان معتمد برخی دستگاه‌ها، ارزهای سهمیه‌‌ای ارزان را می‌گرفت و به جای ساماندهی بازار و کنترل قیمت‌ها، کارهای دیگری با آنها انجام می‌داد. این اخلالگر هم‌اکنون در بازداشت نهادهای امنیتی و اطلاعاتی کشور قرار دارد.عکس‌ سال گذشته مهر از صرافی “ی.ر.چ” که در پایتخت مستقر بوده ، را در ادامه می بینید:.

نام مفسدان اقتصادی دلال ارزی ایستک اسامی مفسدان اقتصادی


به گزارش مهر(در ایام پس از بازداشت ی.ر.چ)، بازار ارز ایران پس از چندین سال ثبات نسبی قیمت‌ها برای نخستین بار زمستان سال ۹۰ بهم ریخت و هرچه بانک مرکزی عرضه ارز را افزایش می‌داد اما بازار سروسامان نمی‌یافت؛ تجربه‌ای که بانک مرکزی در پاییز امسال دیگر تن به آن نداد.
سرشاخه اخلال ارزی در زمستان سال گذشته فردی است؛ به نام”ی. ر.چ” که هم اکنون در بازداشت نهادهای امنیتی و اطلاعاتی کشور قرار دارد. او که اهل کردستان است و نامش از سال ۸۵ به بعد در سنندج بیشتر بر سر زبان‌ها افتاده است، به صورت خانوادگی کارهایش را جلو می‌برد.“ی. ر.چ”(یدالله روزچنگ) ابتدا شرکت تولیدی و صنعتی ”خ.ز” (خورشید زریوار) که با برند ماءالشعیر به نام”ا” (ایستک) معروف‌تر شد، با اقدامات”خیرخواهانه نما” و همچنین راه‌اندازی مجتمع‌های رفاهی و تفریحی با باندهای ثروت و قدرت ارتباط برقرار کرد و از آن پس بود که دیگر کردستانی‌ها، او را بیشتر شناختند.برهمین اساس، شرکت”ا”(ایستک) در خردادماه ۱۳۸۳ در ایران تاسیس و از خردادماه سال ۱۳۸۵ کار خود را آغاز و با راه‌اندازی خطوط تولید در شرکت”خ.ز” هم اکنون ماءالشعیر تولید می‌کند.
نام مفسدان اقتصادی دلال ارزی ایستک اسامی مفسدان اقتصادیوضعیت طوری پیش رفت که او روز به روز قدرت مالی و اقتصادی‌اش بیشتر و بیشتر شد و با حمایت‌های باندهای ثروت و قدرت، روی به دریافت تسهیلات بانکی آورد، این در حالی بود که او در روزهای اول فعالیت‌ش در عرصه اقتصادی، هرجا می‌رفت، می‌گفت،”نیازی به پول دولت ندارم و می‌خواهم اشتغالزایی کنم.”“ی. ر.چ” به واسطه برخی‌ها، حتی پایش در ورزش کشور و آنهم فوتبال باز شد و اتوبوس”VIP” مجلل در اختیار یکی از تیم‌های پرطرفدار پایتخت قرار داد و همان زمان بود که برخی رسانه‌های ورزشی نوشتند، معلوم نیست چرا این اتوبوس مجلل به صورت غیرطبیعی در اختیار این باشگاه قرار گرفته است!او در عین حال توانست علاوه بر دریافت لوح تقدیر وزارت صنعت به عنوان واحد صنعتی نمونه در سال ۸۷، و چندین لوح تقدیر دیگر، در همایشی که با عنوان جشنواره ملی کارآفرینان برتر با حضور رئیس جمهور برگزار شد، به عنوان کارآفرین برتر مورد تقدیر قرار گرفت.

بعدها ابهامات درباره نفوذهای اقتصادی “ی. ر.چ” فزاینده شد و در ادامه او با همراهمی باندهای ثروت و قدرت، یکی از بزرگترین صرافی‌های ایرانزریوار” را با دریافت مجوز رسمی  صرافی نوع اول از بانک مرکزی به شماره ثبت “۴۲۰۴۶۸” را تاسیس کرد.

براساس اطلاعات موجود، شرکت تضامنی “ی.ر.چ” و شریک  برای فعالیت صرفا خرید و فروش نقدی ارز غیرالکترونیک و خرید و فروش مسکوکات طلا و نقره در محل صرافی به آدرس استان تهران- شهر تهران- خیابان شهید بهشتی میدان تختی نبش خیابان صابونچی ساختمان شماره ۲ طبقه همکف با سرمایه اولیه ۲۰۰ میلیون تومان در زمستان سال گذشته با مدیریت خانوادگی روی کار آمد.

با تاسیس این صرافی بزرگ، این بار نام “ی.ر.چ” در پایتخت ایران و آنهم در بازار ارز بر سرزبان افتاد؛ یکی از معدود صرافی‌هایی که در دوبی هم دفتر راه انداخت و از آن پس، ماموریت او گویا توزیع سهمیه‌‌های ارزی ارزان برای ساماندهی بازار ارز و کنترل قیمتها بود؛ سهمیه‌هایی که خوشبختانه هم اکنون حذف شده است اما در گذشته – زمستان سال ۹۰- بوی رانت و سوء‌استفاده از ثروت ملی کشور را می‌داد.

در همین حال، روایت است که او بعد از جلسه در بانک مرکزی، در تاریخ ۱۵ مهرماه سال ۹۰ در شعبه ارزی پارسا بانک  ملی ایران افتتاح حساب کرد و در زمستان با همراهی باندهای ثروت و قدرت، ارز‌های سهمیه‌ای ارزان به این حساب و از آنجا به بانک ملی در دوبی منتقل می‌شد؛ ارزهایی که ظاهرا به بازار نمی‌رفت و در جاهای دیگر نگهداری می‌شد و همین موضوع به علاوه اقدامات مشابه اخلالگران دیگر، موجب شد تا در اواسط زمستان پارسال، قیمت دلار رکوردزنی کند.

گفته می شود صرافی‌های مستقر در دوبی کارشان فروش ارزهای سهمیه ای به واردکنندگان به قیمتی بالاتر بود به گونه ای که برخی شرکت‌های مستقر در دوبی دست از تجارت کشیدند و صرفا آن ارزها را می‌فروختند.

در نهایت پیگیری‌ها از سرنوشت ارزها آغاز شد و سرانجام منجر به دستگیری “ی.ر.چ” توسط نهادهای امنیتی و اطلاعاتی کشور شد، البته  فرد دیگری هم در این باره تحت پیگیری نهادهای امنیتی و اطلاعاتی قرار دارد.

حال این پرسش مطرح است که چه کسانی او و دیگران را به بانک مرکزی برای دریافت سهمیه‌های ارزی ارزان معرفی کردند؟ این موضوع فعلا تحت بررسی است و نهادهای امنیتی و اطلاعاتی در صورت لزوم، قطعا جعبه سیاه پرونده این اخلالگر و دیگر اخلاگران ارزی را رازگشایی خواهند کرد. در عین حال، باید توجه داشت گردش روزانه ارزی این صرافی بزرگ که در تهران و دوبی دفتر دارد، دهها میلیون دلار برآورد می‌شود.

عکس‌های اختصاصی مهر از صرافی “ی.ر.چ” که در پایتخت مستقر است اما چند وقتی است که ظاهرا تعطیل شده است، را در ادامه می‌بینید.

نام مفسدان اقتصادی دلال ارزی ایستک اسامی مفسدان اقتصادی

نام مفسدان اقتصادی دلال ارزی ایستک اسامی مفسدان اقتصادی

نام مفسدان اقتصادی دلال ارزی ایستک اسامی مفسدان اقتصادی

نام مفسدان اقتصادی دلال ارزی ایستک اسامی مفسدان اقتصادی

منبع : مهر و  عرش نیوز

۵ آخرین نظرات کاربران و بینندگان

  1. گنده تر از اورو بگیرید اونی که اورو آورده تقویت کرده بهش رانت داده و….ریشه فساد باید خشکونده بشه از زدن شاخ و برگ سودی بدست نمیاد

  2. هر کسی موجب اخلال اقتصادی است و به ضرر مردم اقدام مینماید باید طبق قانون و مقررات جاری مملکت مجازات کرد ولی سرشاخه ها نباید فراموش شن…

  3. جالبه ، آنوقت شورای نگهبان بهمنی را تایید و مردم … هم بهش رای می دهند تا نماینده مجلس شود.

  4. همشون کلا با هم میخورن.کدوم یکی رو باید گرفت-ختم کلام:این خانه از پای بست ویران است………

  5. اینها پادو پسرهای رفسنجانی بودن ، سالها قبل تو کردستان عتیقه و مومیایی واسه یاسر رفسنجانی قاچاق میکردن و بعد شدن تاجر همش زیر سر خانواده طماع رفسنجانی هستش ، بروید کردستان و بپرسید پسرهای احمد نجار چطور پولدار شدن و رابطه شون با … آثار عتیقه و پسرهای رفسنجانی چی.بوده

نظرتان را ثبت نمایید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد .بخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند * *

*