چرا پسران ایرانی ، زنان و دختران باربی را نمی پسندند؟

8

گرایش دختران جوان جامعه به مانکن بودن، ظریف و لاغر و بلند بودن برخلاف آنچه در دهه های سابق بود که زن مقبول؛ باید تنومند و قوی و کمی چاق باشد حاصل الگوسازی غرب در فعالیت رسانه ای مقابل جمهوری اسلامی است.

با روی کار آمدن دولت کارگزاران و تهاجم فرهنگی غربی، در چهارچوب های زندگی اجتماعی تغییراتی زیادی حاصل شد؛ ایجاد یک طبقه اجتماعی جدید و مرفه و تکرار سبک زندگی غربی در جامعه و از سوی دیگر قرار گرفتن این طبقه در جایگاه الگو برای عموم اجتماع لطمات زیادی را به جامع ایرانی اسلامی وارد کرد.شبکه های ماهواره ای در دوره اصلاحات فعالیت دو چندانی را در خصوص تغییر سبک زندگی ایرانی اسلامی انجام دادند که بیشترین تاثیرات را در ساختار زندگی زناشویی از بالا رفتن سن ازدواج، کم کردن تعداد فرزند، عادی سازی روابط نامشروع تا نوع پوشش اجتماعی و حتی فیزیک بدنی گذاشت.

ویژگی های باربی فرم لباس باربی عکس باربی زن باربی دختر باربی چهره باربی چگونه دختری باکلاس باشیم جذابیت دختر برای پسر باربی واقعی کیست اندام باربی Barbie

هر ساله ایام تابستان که می شود برخی دغدغه ها از سمت قشر مذهبی جامعه پر رنگ می شود و این دغدغه ها زودپا با پایان فصل تابستان به فراموشی سپرده می شود و آن وضعیت پوشش و حجاب در جامعه است؛ پوشش و حجابی که در یک پروسه بیست ساله بصورت چراغ خاموش عمل کرده و نوع پوشش را تغییر کرده است.

یکی از تغییرات فاحشی که در سبک رفتاری ایرانیان بویژه زنان ایجاد شده است فیزیک بدنی آنان است که در وجوه مختلف زندگی آنان تاثیر گذاشته است. همزمان با سیاست پایین آوردن تعداد فرزندان در خانواده های ایرانی آنچه در رسانه های جبهه مقابل ایران اسلامی مطرح می شد رابطه بین بالا رفتن تعداد فرزندان و از بین رفتن فیزیک بدنی زنان است. از طرفی تلاش برای معرفی الگوی مانکنی برای زنان و تشویق به عدم باروری زنان باعث اتفاقاتی شد که طی سالهای اخیر بحران پایین آمدن رشد جمعیتی در کشور حاصل شود.

شاید بتوان باربی را نماد انتقال سبک زندگی غربی به کشورهای شرقی به ویژه ایران معرفی کرد. باربی نماد یک زن ۱۹- ۲۰ ساله است که از شخصیت یک زن ولگرد خیابانی آلمانی به نام لی لی گرفته شده که پس از جنگ به عنوان زنی محبوب خودفروشی می کرده است.

ویژگی های باربی فرم لباس باربی عکس باربی زن باربی دختر باربی چهره باربی چگونه دختری باکلاس باشیم جذابیت دختر برای پسر باربی واقعی کیست اندام باربی Barbie

جک رایان به خاطر استعداد ویژه اش در شناخت فرم بدن زنان، لی لی را به چهره ای آنگلوساکسون تبدیل نمود و سرانجام باربی را خلق کرد. دختر ۲۰ ساله ای که پاهای بلند و فیزیک بدنی لاغری داشته و نمایشگر یک قد ۱۹۵ سانتی متری است. باید توجه داشت که این ویژگی نمایشگر دوران جوانی یک دختر است و از همین جا می توان به الگوسازی باربی برای آینده کودکان به خوبی پی برد. در حقیقت باربی نه یک اسباب بازی کودکانه بلکه مدل فیزیکی و پوششی زنان جامعه را معرفی می کند.

طراحی چهره باربی به گونه ای اغراق گونه صورت گرفته که جامع اکثر زیبایی های متصور باشد و البته این طراحی بسیار ماهرانه صورت پذیرفته است. «موی بور و طلایی، گردن باریک و کشیده، گونه های برآمده، دماغ و دهان کوچک، چشمانی درشت و آبی، لبانی پرگوشت، چهره شاداب، پوست روشن، پیشانی و سری متناسب و … مجموع اعضای چهره ی باربی را تشکیل می دهد که به ندرت- حتی با هنرمندی تیغ جراحی پزشکان حاذق- هم زمان در یک فرد جمع می شود.

ویژگی های باربی فرم لباس باربی عکس باربی زن باربی دختر باربی چهره باربی چگونه دختری باکلاس باشیم جذابیت دختر برای پسر باربی واقعی کیست اندام باربی Barbie

لباس های ظریف، خوش رنگ و خوش دوخت باربی محصول هنر و دستان بزرگترین طراحان لباس دنیاست که در کمپانی متل گرد هم آمده اند. هیچ عروسکی تا به حال به اندازه باربی لباس متنوع، زیبا و اشرافی به تن نکرده و این تنها اختصاص به دختری دارد که نماینده فرهنگ آمریکایی و نمایشگر یک زن تمام عیار آمریکایی است.

«عریان گرایی، اشرافی گرایی و مصرف گرایی سه مولفه اصلی لباس های باربی است؛ لباس هایی که زرق و برق خیره کننده اش، جلوه ی شهوانی اندام باربی را مضاعف می کند.»

باربی برای اینکه بتواند نقش تربیتی خود را ایفا کند باید پاسخگوی تمامی سلایق و علاقه ها باشد و در نقش های گوناگونی ظاهر شود.

باربی پرستار، باربی معلم، باربی خلبان، باربی ژیمناست، باربی خواننده و … برای تحکیم الگوسازی این عروسک متولد شده اند. همچنین برای پذیرش این عروسک از سوی ملیت های گوناگون باربی با حفظ استیل بدنی اش (اصالت آمریکایی) در رنگ ها و ملیت های گوناگون نیز ظاهر شد؛ باربی هندی، آفریقایی، چینی، لهستانی و …

البته آنچه درباره باربی گفته شد تنها قطره ای از فعالیتهای غرب در رابطه با تغییر سبک زندگی صورت گرفته است. گرایش دختران جوان جامعه به مانکن شدن و مانکن بودن ظریف و لاغر و بلند بودن برخلاف آنچه در دهه های سابق بود که زن مقبول؛ باید تنومند و قوی و کمی چاق بود حاصل همین فعالیت رسانه ای غرب است اما محققین جوان به تازگی در پژوهشی جامع دریافته اند:« هر چند دختران جوان ایرانی تمام تلاششان را برای مانکن بودن و جلب توجه می کنند اما مردان ایرانی برای ازدواج بیشتر زنان تنومند و کمی چاق را می پسندند»

بر اساس این گزارش زنان جوان برای مورد پسند قرار گرفتن در نظر مردان تمام تلاش شان را در جهت لاغری و مانکن بودن می کنند در صورتیکه مردان جوان اتفاقا این نوع فیزیک بدنی را نشانه ضعف می دانند و کمتر به سراغ ازدواج با این قشر می روند.

ویژگی های باربی فرم لباس باربی عکس باربی زن باربی دختر باربی چهره باربی چگونه دختری باکلاس باشیم جذابیت دختر برای پسر باربی واقعی کیست اندام باربی Barbie

در این پژوهش که از بین ۱۵۰۰ مرد جوان ایرانی صورت گرفته است؛ ۵۰ درصد افراد گرایششان به سمت زنان متوسط به سمت چاق، ۳۰ درصد به سمت زنان چاق و تنها ۲۰ درصد گزینه مورد نظرشان را از بین زنان مانکن و لاغر انتخاب می کنند.

نتایج محققین نشان می دهد علل انتخاب مردان ایرانی از بین زنان متوسط و تنومند بجای زنان لاغر دلایل مختلفی دارد که عمده ترین پاسخ ها معطوف به نگرش فرهنگی ایرانی اسلامی است که زنان متوسط هم شادابی ظاهری و درونی بیشتری نسبتا به دختران لاغر و نهیف دارند و هم چنین قدرت باروری و نگهداری از نوزادان توسط زنان لاغر کمتر از زنان به نسبت حجیم تر است. البته این نوع نگرش ریشه دینی نیز دارد چنانچه امیرالمونین علی (ع) در خصوص ویژگی های همسر مناسب یکی از شاخصه ها را تنومند بودن همسر می شمارند که می تواند فرزندان تنومندی نیز به ارمغان بیاورد.

از سوی دیگر در پژوهشی دیگر که مهر تایید بر پژوهش بالا بوده است این نتیجه حاصل شد که «سن ازدواج دختران جوان با فیزیکی مانکنی و لاغر بیشتر از سن ازدواج دختران جوان با فیزیک متوسط است به تعبیر دیگر دختران لاغر کمتر مورد خواستگاری قرار می گیرند»

منبع: خبرگزاری مهر
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 8 )
 1. ناشناس می گوید

  چون نیست خیلی هم دلشان بخواد،آدمها مجبورن عاشق آدمهایی که دور و برشونه بشن و این دست خودشون نیست و این روایات برخی صحیح نیست،… بقیه یا افراد نحیف آدم نیستن؟تکلیف اونها چی میشه؟بهتره در مورد چاقی و آمار اون بخصوص در ایران هم مطلبی بذارید بعد این از کجا گرفتین که قدرت باروری افراد چاق بیشتره؟والا تا جائیکه ما شنیدیم افراد چاق همواره مشکل دارن و از متخصصین بپرسید که باید وزن کم کنن و فرزندان نارسی هم بدنیا میارن،مطلب توهین آمیزه

  1. سیّد.م. می گوید

   بسیار خوب!

  2. Linda می گوید

   بابا ناموسا این حرفارو از کجا گیر میارید آخه اولن که اونایی که اضافه وزن دارن مشکلات بارداری دارن اول تحقیق کنید بعد حرف بزنید دومن اون واسه دوران قاجاریه بود که زن مقبول باید ۲۰۰تن میبود و ریشو پشم داشت کلی واسش خاستگار جور میشد بعدشم دلیل اینکه مردایه ایرانی زن بد هیکل که ورزشکار نیست دوست دارن اینه که دورو برشون اینجور زنا که بدهیکلن زیادن.مگه آدم لاغر و کشیده تو ایران زیاده ؟همون مانکنی که شما ازش کلی بد میگین فلان میلیارد درآمد داره الگویه تغذیه سالم برایه جووناست. بعدشم چرا انقدر میگید دخترا تموم تلاششونو میکنن مورد پسند مردایه ایرانی باشن؟دخترایه ایرانی ناخدایه کشتی خودشونن و میخوان خودشون از چیزی که هستن خوشحال باشن و باهاش حال کنن نظر مردایه ایرانی و اینکه چی مورد پسندشونه واسه ما دخترا مهم نیست.ماهم آویزون نیستیم کسی بیاد مارو بگیره زندگیه خودمونو داریم و درس میخونیم تا آیدمونو با تلاش خودمون بسازیم درمورد مانکن شدنم بعله بعضیا دوس دارن مانکن شن همون مانکن شدن به این راحتیم نیست که بگیم هرگی لاغره مانکنه کلی مرحله داره ….. دخترا یه جا آویزون یه گوشه نیوفتادن که میگید مردان ایرانی کمتر سراغ دختران لاغر میروند خب نمیان که نمیان چه بهتر اوناییی که ازدواج کردن الان دارن چیکار میکنن ….به تمام دخترایه جوان توصیه ای که میکنم اینه که اون چیزی باشید که خودتون میخواید غذایه سالم بخورید ،زندگی شاد داشته باشید ،درستونو بخونید و خودتون زندگیتونو بسازید به حرف اونایی که راجب سن ازدواجتون و هیکل مورد پسند مردا و اینجور چرتو پرتا حرف میزنن کم تریییینننن توجهو کنید سعی کنید ناخدایه کشتی خودتون باشید و خودتون زندگیتونو بسازید منتظر کسی نباشید مستقل باشید .))
   دختری که هیکلش مانکنی و ورزشکاری باشه اصلا به پسرا محل نمیده که براش مهم باشه پسرا چی دوست دارن والا یه جور حرف میزنید انگار دخترا نشستن تا براشون خاستگار پیدا بشه ما دخترا میخوایم کلی پیشرفت کنیم و موفق بشیم .
   ..ازدواج یک هدف نیست یه انتخابه..
   والا ماکه خر نیستیم پسرایه این دوره انقدر حسودن که دختر قدبلندتر از خودشون میبینن از حرس هرچی تیکه تو دهنشونه بار دختره میکنن..
   الان ۲۰۲۱ هست مردم عزیز از قاجاریه بکشید بیرون لطفا …
   همون هیکل لاغر و کشیده کلی حسود دورشه اونوقت شما میگید مورد پسنننند نیست
   خلاصه اینجوری دیگه

 2. تقوی می گوید

  … إِنَّ أَکْرَ‌مَکُمْ عِندَ اللَّـهِ أَتْقَاکُمْ ۚ… ﴿١٣﴾«حجرات» … در حقیقت ارجمندترین شما نزد خدا پرهیزگارترین شماست.

 3. ...... می گوید

  اولا که مطلبتون بسیار توهین آمیز بود …..
  منظورتون دقیقا چیه؟؟؟ یعنی اونایی که چاقن خوبن و ما لاغرا بیماریم و سالم نیستیم ؟؟ هیچکی از ما خوشش نمیاد و باید بریم چاق بشیم؟؟؟؟؟؟
  هرکسی هیکلش و اندامش یجوره ، یکی تو پره ، یکی لاغره ، یکی ………
  دلیل نمیشه بگیم یکی خوبه یکی بد
  هرسال نگرش مردم و طرز فکرشون تغییر میکنه و چه بخواین و چه نخواین دنیا در حال حرکته
  و اگه شما خیلی ناراحتین می تونین توی طرز تفکر قاجاری ده ها پیشت‌ون
  بمونین …… ولی ما تغییر نمی کنیم !!! من به چیزی که هستم افتخار می کنم و کسی رو مورد تمسخر قرار نمی دم

 4. اس می گوید

  والا زده بود چطور باکلاس باشیم
  ن اینکه سرگذشت باربی های زشت دراز و لاغر و گردن دراز و لب تپل
  یعنی لاغرا چاق شن چاقا چاق تر شن

 5. Artin می گوید

  این روایات و احادیث رو از کجاتون در میارید ناموسا.
  از هر منبع دو زاری که نباید روایت تعریف کرد.
  صد تا حدیث هست که میگه شاخصه ی ازدواج کمالات و ایمان طرف باشه نه ظاهر که خیلی واضح با اینی که شما میگی تناقض داره، از فکرتون استفاده کنید یکم!

 6. یه باربی می گوید

  من اینو برای ازدواج یا کلا دختر هایی که نظر آقایون در مورد اندامشون مهمه میگم اونی که نظر آقایون براش مهم نیست و برای دل خودش لاغره کاری ندارم .. خودم باربی و لاغر هستم ،چند تا از خواستگارام بخاطر لاغر بودنم نپسندیدند خخخخ اکثر آقایون ایرانی اندام متناسب دوست دارند نه لاغر نه چاق ،با یه مشاور ازدواج که صحبت میکردم خودشون هم آقا بودند میگفت آقایون متناسب دوست دارند ویا دختر توپر می پسندند چون سینه و باسن زن برای مرد تحریک کننده س دختری که لاغر باشه سینه های کوچیک داره و مورد پسند اکثر آقایون نیست میگفت ۱۰ درصد آقایون لاغر دوست دارند وگرنه مرد های ایرانی اکثرا متناسب یا توپر میخوان… بعد میگفت اگر قرار باشه مرد رو مجبور کنی فقط از بین دختر لاغر یا چاق یکی رو انتخاب کنه بیشتر چاق مورد پسندش هست از نظر اکثر آقایون میشه شکم چاق رو تحمل کرد ولی عوضش سینه های بزرگتری نسبت به اندام لاغر دارند در کل یه چیزی بین لاغر و چاق (اندام متناسب) مورد پسند اکثرآقایون ایرانی هست