روایت فریماه فرجامی از روزهای سخت بیماری +عکس جدید

0

فریماه فرجامی بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان مدتها پیش به علت بیماری از دنیای بازیگری فاصله گرفت و این روزها از تنهایی دلخور است و از اینکه از یادها رفته است بسیار دلگیر است.

فریماه فرجامی بازیگر محبوب و پرکاری در دهه ۶۰ بود و به علت بیماری آلزایمر سال ها خانه نشین شد. رفته رفته خاطره هایش از ذهن ها پاک می شد تا اینکه با مصاحبه جنجالی در برنامه سینمایی “هفت” دوباره بر سر زبان ها افتاد.

طی چند ماه گذشته با بهبود وضعیت جسمانی این بازیگر سینما، امیدها برای بازگشتش به سینما جدی تر شده و خودش نیز در چندین گفت وگو از علاقه اش به بازیگری دوباره صحبت کرده است.

همسر فریماه فرجامی مصاحبه بازیگران فریماه فرجامی قبل از انقلاب شغل بازیگری بیوگرافی فریماه فرجامی بیماری فریماه فرجامی بیماری بازیگران

به همین بهانه سراغ این بازیگر پیشکسوت رفته و در گفت وگویی تفصیلی در مورد سالهای کم کاری، تنهایی و دوری از سینما با فرجامی به گفت وگو نشسته است که در اداکمه خواهید خواند:

سیمرغی که لیلا حاتمی به فریماه فرجامی هدیه داد

خوشبختانه با خبر شدیم که این روزها از لحاظ جسمی و روحی اوضاع برای شما بسیار بهتر شده است. آیا فعالیتی هم در عرصه بازیگری داشته اید؟

در حال حاضر که مشغول بازی در پروژه خاصی نیستم و به کارهای شخصی ام می پردازم. البته پیشنهاداتی داده شده اما هنوز مشغول به کاری نشده ام و فقط پیشنهادات را بررسی می کنم.

طی این سالها کلاً در هیچ کاری حضور نداشتید یا نقش های که بازی کرده اید کمرنگ بودند؟

در سالهای گذشته کم کار بوده ام اما جسته گریخته چندین کار را بازی کردم. اتفاقاً دو سال پیش آخرین بازی خود را در فیلم “نیم” به کارگردانی “بهمن کامیار” انجام دادم و بعد از آن هم در تله فیلمی به نام “عروسکخانه” به کارگردانی افشین هاشمی به ایفای نقش پرداختم. البته نقش ها آنقدر بزرگ نبود اما بیکار هم نبوده ام.

از نحوه اکران یا پخش این دو اثر اطلاعی دارید؟ نسخه ای از این اثر را به دستتان رسانده اند؟

در مورد اکران و یا پخش این دو اثر خبری ندارم. کسی هنوز با من تماس خاصی بابت دعوت در اکران نگرفته و بعید می دانم که به همین زودی ها اکران یا پخش شود. نسخه ای از این دو فیلم را هم به من نداده اند تا بازی خودم را ببینم.

فریماه فرجامی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون

چرا اینقدر کم کار شدید؟ آیا مشکل جسمی تنها دلیل این دوری بود؟

نه. تنها دلیل این اتفاق مشکل جسمی نبود. اتفاقاً طی این سالها پیشنهادات زیادی به من شده اما هیچکدام از آنها مرا جذب نکرده اند. من هر بازیگری نیستم که بخواهم در هر فیلمی بازی کنم. فیلمنامه برای من بسیار مهم است و دوست دارم در کاری بازی کنم که در شان و شخصیت بازیگری با کارنامه من باشد.

پس این روزها مشغول چه کاری هستید؟

گاهی فیلم می بینم. به تئاتر می روم و در برخی مراسم دعوت می شوم اما بیشتر اوقات در خانه مشغول مطالعه و استراحت هستم و وقت خود را با کتاب خواندن می گذارنم.

با این وجود فعلاً برنامه ای برای بازگشت به بازیگری ندارید؟

اتفاقا برعکس برنامه های زیادی دارم. پیشنهادات جدی در ماه های اخیر داشته ام و قرار است به طور قطع در دو فیلم جدید از مسعود کیمیایی و بهمن کامیار به ایفای نقش بپردازم. پروژه مسعود کیمیایی بسیار جدی است و به زودی در فیلم وی بازی می کنم.

بسیار عالی، این اتفاق همه را خوشحال می کند. اما آیا از لحاظ جسمی هم آماده این اتفاق هستید؟ می توانید نقش های سخت را بازی کنید؟

از لحاظ جسمی نسبت به گذشته بسیار بهتر شده ام و آمادگی پذیرش هر نقش و شخصیتی با هر سختی که باشد را دارم. می خواهم دوباره با بازی های متفاوت به سینما برگردم.

بازگشت دوباره شما به سینما برای بسیاری خوشایند است. چه چیزی دلیل اصلی بازگشتتان به بازیگری است؟

من عاشق سینما و بازیگری هستم و تشنه ام تا نقشی خاص و متفاوت به من پیشنهاد شود تا دوباره با قدرت به سینما بازگردم. نقش های کوتاه زیادی در این سالها بازی کردم اما حالا منتظر یک نقش جدی و متفاوت هستم. پیشنهاد کیمایی می تواند همین اتفاق خاص برای من باشد.

چند وقت پیش مصاحبه ای از قول شما منتشر شده بود که در مورد بازیگری صحبت کرده بودید. جریان آن مصاحبه چیست؟

بله. شنیده ام که به تازگی مصاحبه ای از من منتشر شده و خبرهایی را از من نقل قول می کنند. من طی دو سال گذشته بسیار کم مصاحبه کرده ام و مخصوصاً مصاحبه اخیر را به طور کامل تکذیب می کنم. آخرین باری که امسال مصاحبه و یا گفت وگویی داشتم به نوروز و برنامه شبکه اول سیما بر می گردد و بعد از آن مصاحبه ای نداشتم.

پس این مصاحبه چطور از طرف شما منتشر شده است؟ آیا اصلاً صحبتی نکرده اید؟

نه. به طور قطع هر مصاحبه یا حرفی را از سمت خودم تکذیب می کنم. واقعیت اینکه نمی دانم این مصاحبه ها و نقل قول ها از کجا بیرون می آید.

در فضای مجازی صفحاتی به نام شما وجود دارد؟ آیا صفحه رسمی به نام خودتان دارید؟

من هیچگونه صفحه مجازی ندارم و اگر صفحه ای است توسط من یا همراهانم مدیریت نمی شود. من اصلاً دغدغه این اتفاقات و صفحات مجازی را ندارم. کلاً حوصله این جور کارها را ندارم.

مشغولیت شما در ماه های اخیر چه بوده است؟ آیا سینما را به طور جدی دنبال می کنید؟

این روزها خیلی کم به سینما می روم و اگر فیلم بسیار شاخصی باشد دنبال می کنم. آخرین بار فیلم فروشنده اصغر فرهادی را دیدم که به نظرم فیلم بسیار خوبی بود.

اوقاتی که در خانه می گذرانید چطور؟ رابطه تان با تلویزیون چگونه است؟

بیشتر اوقات در خانه هستم و گاهی تلویزیون تماشا می کنم. این روزها سریال گمشدگان را دنبال می کنم و به نظر سریال بسیار خوش ساختی است و مرا به تعقیب خود جذب کرده دوست دارم دوباره آن را ببینم.

نقش های متفاوت و گوناگونی در کارنامه شما وجود دارد. آیا نقشی هست که بیشتر از همه دوست داشته باشید؟

در میان آثاری که در آنها به ایفای نقش پرداختم مادر را خیلی دوست دارم. علی حاتمی مرد سالم و کاربلدی بود و بدون شک کار با حاتمی آرزوی هر بازیگری است. آرزویی که من به آن رسیدم.

همسر فریماه فرجامی مصاحبه بازیگران فریماه فرجامی قبل از انقلاب شغل بازیگری بیوگرافی فریماه فرجامی بیماری فریماه فرجامی بیماری بازیگران

به جز مادر چه نقش هایی را در خاطره نگه داشته اید؟

در واقع من اکثر کارهایم را دوست دارم چون همیشه سعی کرده ام که کار بد قبول نکنم اما در این میان مادر، سرب و نرگس بهترین تجربه های بازیگری من است.

برخورد مردم با شما چگونه است؟ با توجه به دوری از بازیگری هنوز شما را می شناسند؟

بله. نسل قدیم به خوبی با من آشناست. نسل دهه شصت و قدیمی همواره به من لطف دارند و پیگیر حضور من در سینما یا تلویزیون هستند اما نسل جدید آشنایی چندانی با من و کارهایی که کرده ام ندارد.

بازیگران قدیمی و همکارها از شما خبری می گیرند؟ رابطه تان با آنها چگونه است؟

از میان بازیگران نسل قدیم هم کسی دیگر به من سر نمی زند و توقعی از نسل جدید ندارم. سالهای سال در سینمای ایران کار کردم و کارنامه قابل دفاعی دارم اما بعد از اینکه کم کار شدم هیچکس به من سر نزد و از این قضیه بسیار ناراحت هستم.

یعنی هیچکس طی این سالها از شما سراغی نگرفت؟

معدود هنرمندانی بودند که همواره به من لطف داشتند اما در کل اکثر دوستان و هنرمندان فراموشم کرده اند. بالاخره بازیگری که زندگی اش را در این راه گذاشته انتظاراتی دارد. انتظاراتی که هیچ وقت برآورده نشده اند.

چند وقت پیش دختر علی حاتمی به دیدارتان آمد؟ از آن دیدار کمی بگویید.

بله. لیلا حاتمی عزیز مدتی پیش به دیدار من آمد. بسیار به من لطف داشت و هنوز هم دارد و گه گاه به من سر می زند. آخرین باری هم که به ملاقاتم آمد اتفاق بسیار شیرینی بود زیرا سیمرغ بلورینش برای بهترین بازیگر نقش اول زن در فیلم رگ خواب را به من هدیه داد. البته آن موقع هم زیاد دوست نداشت این اتفاق خبری شود و به همین دلیل در سکوت این اتفاق افتاد.

همسر فریماه فرجامی مصاحبه بازیگران فریماه فرجامی قبل از انقلاب شغل بازیگری بیوگرافی فریماه فرجامی بیماری فریماه فرجامی بیماری بازیگران

تا چه زمانی باید منتظر حضور قدرتمند شما در سینما باشیم؟

من همواره ترجیح می دهم با توجه به سابقه کاری ام با کارگردانان بزرگ کار کنم و به همین خاطر شاید کم کار هستم و تا پیشنهاد خوب عجله ای برای بازگشت ندارم.

یعنی این دوری شما را اذیت نمی کند؟

بدون شک اذیت می کند و بی نهایت دلتنگ سینما هستم و برای بازی لحظه شماری می کنم ولی این باعث نمی شود هرکاری را قبول کنم و اگر کار خوب باشد در آن بازی می کنم.

ملاک های شما برای بازیگری چیست؟ یک نقش چه چیزی داشته باشد تا آن را بپذیرید؟

برای قبول یک نقش بسیاری از ملاک ها را برای خودم در اولویت می گذارم. نقش خوب، دستمزد کافی دو عامل مهم هستند اما مهم ترین اتفاق این است که با چه کسی کار کنم.

شخصیت عمومی یک بازیگر در جامعه تا چه اندازه به نقش هایش مربوط است؟

از نظر من انتخاب نقش باید مهم ترین دغدغه یک بازیگر باشد. نقش باید به نحوی انتخاب شود که به شخصیت یک بازیگر لطمه ای وارد نکند. برای من به شخصه این اتفاق بسیار مهم است که با بازی در هر نقشی شخصیت خود را زیر سوال نبرم.

آیا آرزویی وجود دارد که هنوز در عرصه بازیگری به آن نرسیده باشید؟

من بازیگری را دوست دارم اما آرزوی بزرگی نیست که در سینما به آن نرسیده باشم. بیشتر از آرزو به اتفاقات ویژه فکر می کنم. به عنوان مثال به تازگی پیشنهاد ویژه ای داشته ام و قرار است در فیلمی با “لیلا حاتمی” همبازی شوم.

پس باید منتظر حضور قدرتمند شما در سینما و بازیگری باشیم؟

تمام تلاشم را می کنم تا با بهتر شدن شرایط جسمی ام دوباره با چند کار خوب و قوی به سینما و بازیگری برگردم. پیشنهادات خوبی شده و منتظر اتفاقات بزرگی هستم.

همسر فریماه فرجامی مصاحبه بازیگران فریماه فرجامی قبل از انقلاب شغل بازیگری بیوگرافی فریماه فرجامی بیماری فریماه فرجامی بیماری بازیگران

عکس فریماه فرجامی قبل از انقلاب

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ