بازتاب خارجی رد صلاحیت هاشمی و مشایی

0
با انتشار فهرست نهایی نامزدهای تأیید صلاحیت شده برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ایران، نقطه تمرکز تقریباً همه رسانه های مهم بین المللی به سمت این موضوع سوق پیدا کرده است. بر این اساس، اخبار، تحلیل ها و انتشار موضع گیری های مربوط به نامزدهای تأیید شده و تأیید نشده، حجم قابل توجهی از مطالب این رسانه را به خود اختصاص داده است.
به گزارش «تابناک»، مهمترین نکته ای که در این زمینه مورد توجه مطبوعات بین المللی قرار گرفته، رد صلاحیت چهره های شاخصی چون اکبر هاشمی رفسنجانی و در مرحله بعد، اسفندیار رحیم مشایی است.
سایت شبکه خبری «بلومبرگ»، از جمله سایت ها و مطبوعات پرشماری است که خبر رد صلاحیت هاشمی را در مرکز توجه خود قرار داده است. بلومبرگ می نویسد رفسنجانی، «یکی از بنیانگذاران جمهوری اسلامی و رئیس جمهور ایران در فاصله سال های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۷»، در گرفتن تأیید شورای نگهبان که کار نظارت بر نامزدهای انتخابات را بر عهده دارد، ناکام ماند. این سایت معتقد است که به جز موضوع رد صلاحیت هاشمی، ترکیب نامزدهایی که تأیید صلاحیت شده اند، کاملاً قابل پیش بینی بود. بلومبرگ همچنین به طور مختصر به معرفی نامزدهای تأیید صلاحیت شده در انتخابات پرداخته است.
روزنامه «ایندیپندنت» نیز به همین موضوع، اما از زاویه ای دیگر پرداخته و مدعی شده رد صلاحیت هاشمی، به معنای ممانعت از رقابت اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری ایران است. این روزنامه، هاشمی را یکی از «اصلاح طلب ترین» نامزدهای ریاست جمهوری ایران خوانده و نوشته با رد صلاحیت وی، رقابت انتخاباتی منحصر به «محافظه کاران» خواهد بود. این روزنامه مدعی است رد صلاحیت هاشمی، سبب ناامیدی کسانی شده که امیدوار بودند انتخابات به اصلاحات لیبرال در کشور منجر شود.
همان گونه که اشاره شد، این خط خبری تقریباً در همه مطبوعات مهم بین المللی به نحوه مشابهی قابل مشاهده است و محور اخبار انتخاباتی آن ها را رد صلاحیت هاشمی و مشایی تشکیل می دهد. در این میان، به نظر می رسد رد صلاحیت هاشمی بیشتر سبب شگفتی بین المللی شده و سبب شده در مطالب، تمرکز بیشتری روی وی صورت بگیرد.
اما برخی از دیگر رسانه ها، از جمله «رویترز»، واکنش محمود احمدی نژاد به رد صلاحیت مشایی را مورد توجه قرار داده اند. این خبرگزاری به نقل از رسانه های ایرانی گزارش می دهد که احمدی نژاد اعلام کرده موضوع رد صلاحیت «دستیار نزدیکش» را از طریق رهبر ایران، آیت الله خامنه ای پیگیری می کند. رویترز اشاره می کند که احمدی نژاد گفته این موضوع را «تا آخرین لحظه» پیگیری می نماید و امیدوار است که این مسئله حل شود.
واکنش دولت آمریکا به نتایج بررسی صلاحیت نامزدها و ادعاهای این کشور در این زمینه، موضوع دیگری است که امروز مورد توجه قرار دارد. سایت «رادیو اروپای آزاد» می نویسد پس از آنکه مقامات ایرانی، دو نامزد کلیدی را از شرکت در رقابت های انتخاباتی ماه آینده کنار گذاشتند، ایالات متحده اقدام به انتقاد از ایران کرده است. به نوشته این سایت، «پاتریک ونترل»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا خواستار آن شده که مقامات ایرانی به ایرانی ها «یک انتخابات آزاد» بدهند و در اظهاراتی مداخله جویانه، ادعا کرده افراد تأیید شده، مورد قبول مردم ایران نیستند.
سایت «المانیتور» نیز امروز تحلیلی را درباره نامزدهای رد شده و تأیید شده و بخت هریک برای جلب نظر اکثر اصولگرایان و نیز پیروزی در انتخابات منتشر کرده است. در این مطلب، رد صلاحیت مشایی به منزله پایان دوره فعالیت سیاسی وی و همچنین محمود احمدی نژاد در نظر گرفته شده است. همچنین بیان شده که این اتفاق برای هاشمی، به معنای پایان تمایلاتش برای بازگشت به این پست سیاسی ارشد (ریاست جمهوری) در ایران است.
اما بخش نهایی مطلب المانیتور از همه جالب تر است. جایی که می نویسد: «در حال حاضر، سیاست ایران همچون مسابقه سرعتی است که در آن، پراید کم سرعت سعید جلیلی، توانسته مرسدس بنز هاشمی رفسنجانی را پشت سر بگذارد. ایرباس قالیباف هم که شهردار تهران چندین سال با آن پرواز می کرده، باید مراقب باشد»!
در نهایت، در میان همه هیاهویی که بر سر رد صلاحیت هاشمی و مشایی به راه افتاده، باید به مطلبی اشاره کرد که خبرگزاری «ترند» از یکی از نامزدهای کمتر شناخته شده فهرست هشت نفره منتشر کرده است. این خبرگزاری درباره محمد غرضی می نویسد وی اعلام کرده پول، تیم و یا سخنگویی در اختیار ندارد؛ تنها دارای تجربه ای است که قصد دارد آن را در اختیار ملت بگذارد. وی همچنین گفته در صورتی که به عنوان رئیس جمهور انتخاب شود، یک دولت ضدتورم تشکیل خواهد داد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ