پورشه وارد کنید ۵۰۰میلیون تومان سود به جیب بزنید!

0
 واردات خودرو، علیرغم انکه در ایران پیچ و خم های خاص خود را دارد، قیمت های نجومی و چشم نوازی را نیز به هم زده است. واردات خودرو که اکثرا در دست افراد خاص و به صورت انحصاری انجام می شود، توانسته است سود سرشاری را نصیب جیب وارد کنندگان سازد. این موضوع درحالیست که بیش از یک سوم حجم واردات خودرو در سال گذشته از محل ارز مرجع انجام شده بود و علیرغم این موضوع، این خودروهای لوکس پا به پای سایر کالاها افزایش چند صد درصدی قیمت را به ثبت رساندند.
به گزارش افکارنیوز، اما خودروهای خارجی، در سه ماهه نخست سال جاری برای واردات از ارز مبادلاتی استفاده کردند. موضوعی که برای تمام ایرانیان عجیب و کمی غیرقابل قبول است، قیمت این خودروهایست. در حالی که اکثر این خودروها در خارج از کشور زیر ۲۰هزار دلار قیمت دارند، در ایران با قیمت های بالاتر از ۱۰۰میلیون تومان به فروش می رسند.
در میان خودروهای وارداتی همواره نام لوکس هایی چون بنز، بی ام و، پورشه و مازراتی به چشم می خورد. هر چند که واردات پورشه و مازراتی در سال جاری به طور چشمگیری کاهش یافته است. اما رانت یا سود واقعی که نصیب واردکنندگان لوکس های جهانی می شود، چه قدر است؟
برای محاسبه قیمت خودروهای وارداتی، متناسب با هر مرحله واردات از هزینه حمل نقل از کشور مبدا تا پلاک گذاری به صورت جدا محاسبه می شود. هزینه اولیه شامل خرید خودرو از کشورهای منطقه ، هزینه های صادرات مجدد مطابق با قوانین کشورها ، هزینه های حمل تا بنادر جهت بارگیری بر روی کشتی و سایر هزینه هایی که مربوط به خرید و سوار کردن خودرو برروی کشتی های مخصوص حمل خودرو است.
در مرحله بعدی باید مبالغی که در گمرک مقصد پرداخت شود تا به خودرو اجازه ترخیص داده شود. این هزینه شامل موارد ذیل است : حقوق گمرکی و سود بازرگانی مطابق با مقررات قانون واردات(۴۵درصد برای خودروهای پایین تر از ۲۵۰۰ سی سی و ۹۰درصد برای خودروهای بالاتر از۲۵۰۰ سی سی) ، هزینه های بازرسی و استاندارد ، مالیات ارزش افزوده و عوارض کالا و خدمات (۶%) ، انبارداری و سایر هزینه های خرد
سومین هزینه ای که باید پرداخت شود، هزینه پلاک گذاری خودروی وارداتی است. مبالغی که نیروی انتظامی دریافت می کند تا اولین شماره گذاری خودروهای وارداتی را انجام دهد به شر زیر است : مالیات ، عوارض شماره گذاری ، عوارض شهرداری ، عوارض درآمدی دولت (۱۰% ) و هزینه پلاک
چهارمین مرحله، مرحله هزینه مربوط به خارج سازی خودروی فرسوده است. طبق مصوبه جدید دولت از تاریخ ۸۷/۰۷/۰۱ به بعد به ازای واردات یک دستگاه خودروی خارجی وارداتی بین یک تا سه دستگاه خودروی فرسوده میبایست اسقاط و از رده خارج شود. طبق قانون برای خودروهای با مصرف بنزین زیر ۶ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر یک دستگاه و برای خودروهای با مصرف بنزین بین ۶ تا ۱۰ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر ، دو دستگاه و برای خودروهای با مصرف بیش از ۱۰ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر سه دستگاه خودروی فرسوده می بایست اسقاط و از رده خارج شود . ضمنا دولت به ازای گواهی اسقاط هر دستگاه خودروی فرسوده مبلغ ۱۵،۰۰۰،۰۰۰ ریال دریافت می کندد.
علاوه بر هزینه های فوق، هزینه های کوچک دیگری نظیر بیمه خودرو، حمل و نقل خودروها و … بر مبلغ خودرو می افزایند.
بی ام و
در خرداد ماه یک دستگاه بی ام و Z۴ از امارات با استفاده ارز مبادلاتی ۲۴۸۰تومانی به کشور وارد شده است. قیمت دلاری این بی ام و، حدود ۳۸هزار دلار و معادل ریالی آن نیز حدود ۹۵میلیون تومان ذکر شده است. از آنجایی که این خودرو یک خودروی ۲۰۰۰سی سی است بنابراین تعرفه وارداتش ۴۵درصد محاسبه می شود. با احتساب تعرفه ۴۵درصدی قیمت این خودرو به ۱۳۷میلیون تومان می رسد. حدود ۱۰ میلیون تومان (معادل ۱۰درصد از قیمت خودرو) هزینه شماره گذاری خودرو می شود. اگر سایر هزینه ها از قیبل ۲دستگاه خودروی فرسوده و بیمه را ۱۰میلیون تومان در نظر بگیریم قیمت کل این خودرو در داخل ایران به ۱۵۷میلیون تومان می رسد. این در حالیست که قیمت این خودرو در نمایشگاه های اتومبیل ۳۵۵میلیون تومان است. و این یعنی رانتی در حدود ۲۰۰ میلیون تومان!
همچنین در آخرین ماه بهاری، یک دستگاه بی ام و ۳۲۰i به قیمت ۳۵هزار دلار با استفاده از ارز مبادلاتی ۲۴۸۰تومانی وارد شده است. قیمت ریالی این خودرو در حدود ۸۹میلیون تومان ذکر شده است. این مدل بی ام و که یکی از پرتیراژهای وارداتی در خرداد ماه است در ایران، ۲۸۰میلیون تومان قیمت دارد. اگر طبق فرمول محاسبه کنیم، قیمت این خودروی ۲۰۰۰ سی سی، با احتساب تعرفه ۴۵درصدی، هزینه ۱۰درصدی شماره گذاری و ۱۰میلیون تومان سایر هزینه ها در نهایت به ۱۴۷میلیون تومان خواهد رسید که در کنار کارمزد شرکت در نهایت به ۱۵۰میلیون تومان می رسد. این خودرو نیز رانتی معادل ۱۳۰میلیون تومان نصیب واردکننده اش می کند.
معادل ریالی بی ام و ۵۲۰ نیز در آمار گمرک، ۹۲میلیون و ۵۰۰هزار تومان ذکر شده است. قیمت این خودرو نیز در حدود ۳۵هزار دلار عنوان می شود. قیمت این خودروی وارداتی نیز با احتساب تمام هزینه ها، به ۱۵۴میلیون تومان می رسد و این خودرو با سود ۱۷۶میلیون تومانی برای وارد کننده اش، در نهایت به قیمت ۳۳۰میلیون تومان در ایران فروخته می شود.
بی ام و X۶ نیز در حالی با ۱۸۶میلیون تومان به کشور وارد شده است که هم اکنون با قیمت ۷۷۰میلیون تومان در بازار معامله می شود. اما قیمت واقعی این خودرو با در نظر داشتن تمام هزینه های فوق در بیشترین حالت به ۳۹۰میلیون تومان می رسد و این یعنی رانت ۳۰۰میلیون تومانی برای وارد کننده این لوکس بی نظیر.
مدل M۶ این برند آلمانی نیز یکی از خودروهای وارداتی خرداد ماه بوده است. این خودرو در داخل ایران قیمتی معادل ۸۵۰میلیون تومان دارد و این در حالیست که این خودرو با هزینه ای در حدود ۳۷۵میلیون تومان وارد شده است. با در نظر گرفتن تمام محاسبات برای این خودروی بالاتر از ۳۰۰۰ سی سی، قیمت این خودرو به ۷۸۰میلیون تومان می رسد. در نهایت رانتی که نصیب واردکننده این خودروی رویایی می شود، ۷۰میلیون تومان است.
بی ام و ۶۵۰I کوپه یکی از گران قیمت ترین های بازار وارداتی است. این خودرو که با هزینه ۲۳۵میلیون تومان وارد کشور شده است، در بازار ۱میلیارد و ۳۰ میلیون تومان مبادله می شود. با محاسبه فرمول قیمت این خودرو به ۵۰۰میلیون تومان می رسد. در نهایت این خودرو نیز رانت بیش از ۵۰۰میلیون تومانی را برای واردکننده اش به ارمغان می آورد.
مرسدس بنز
مرسدس بنز رقیب بی ام و در آلمان و همتای خودروهای وارداتی در ایران است. گرچه تحریم ها مدتیست بازار واردکننده اصلی این خودروی لوکس را کساد کرده است اما کماکان واردات بنزها به ایران ادامه دارد.
یک دستگاه مرسدس بنز E۳۰۰ با قیمت ۵۷هزار دلار یا ۱۳۸میلیون و ۵۵۰هزار تومان در خرداد ماه به کشور وارد شده است. طبیعی است که این خودرو با احتساب هزینه های فوق که کارمزد شرکت واردکننده را نیز درنظر دارد، با قیمت ۲۹۰ تا ۳۰۰میلیون تومان به فروش برسد اما این خودرو در ایران با قیمت ۴۷۰میلیون تومان خرید و فروش می شود. یعنی رانتی معادل ۱۷۰میلیون تومان!
پورشه
در خرداد ماه یک دستگاه پورشه کاین به ارزش ۲۳۳میلیون تومان به کشور وارد شده است. این کاین در نهایت باید به قیمت ۵۰۰میلیون تومان به فروش رسد که در کمال تعجب قیمت پورشه های کاین در بازار ۸۸۰میلیون تومان است که نشان دهنده رانت ۳۸۰میلیون تومانی برای واردکننده یا واردکنندگانش است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ