۵ نکته جالب درباره دلار

0

شنیدن نام دلار این روزها ما را به یاد بالا رفتن نجومی و کهکشانی قیمت ها می اندازد و خستگی اقتصادی که بسیاری از ما به دوش می کشیم.

 شاید برایتان جالب باشد که بدانید دلار هم اکنون واحد پول رسمی بیش از ۳۰ کشور جهان است، اما دلار مرجع متعلق به آمریکاست و این واژه همگان را به یاد ایالات متحده می اندازد.

گرازش امروز ما البته درباره بالا و پایین  رفتن و به عبارتی نوسان قیمت دلار نیست، بلکه می خواهیم شما را با حقایقی جالب راجع به این واحد پولی آمریکایی و مشهور دنیا آشنا کنیم:

۱. دلار تنها ۱۸ ماه عمر می کند!

عمر هر اسکناس دلار ۱۸ ماه است چون وقتی به این سن رسید، توسط دولت از چرخه خارج می شود. در واقع هر دلار از روز چاپ تنها ۱۸ ماه در بازار باقی می ماند.

۲. بعضی جوامع در داخل آمریکا پول مخصوص به خود را دارند

برخی جوامع در داخل آمریکا هستند که از دلار به عنوان پول رایج استفاده نمی کنند. به عنوان نمونه پارک شهری والت دیزنی در این کشور پول مخصوص به خود را دارد.

برخی کالج ها هم از پول های خاص خود برای دانشجو ها استفاده می کنند.

۳. بنجامین فرانکلین تنها غیررئیس جمهوری که تصویرش روی دلار رفت

اسکناس ۱۰۰ دلاری تنها اسکناسی است که تصویر رئیس جمهوری از آمریکا را روی خود نمی بیند و به جای آنها، تصویر بنجامین فرانکلین در روی این اسکناس ها دیده می شود.

آقای فرانکلین از جمله پدران بنیانگذار آمریکا بوده است.

۴. بیشترین اسکناس جعل شده در آمریکا اسکناس ۲۰ دلاری بود

تا پیش از تاسیس US Mint که محل تولید اسکناس در آمریکاست این اسکناس های ۲۰ دلاری بودند که بیشترین جعل را در آمریکا داشتند و رتبه دوم هم به ۱۰۰ دلاری ها اختصاص داشت.

مجازات جعل اسکناس در آمریکا مرگ است.

۵. ۹۵% پولهای منتشر شده در آمریکا جایگزین دلارهایی می شود که از کشور خارج شده است

US Mint روزانه ۳۷ میلیون اسکناس معادل ۶۹۶ میلیون دلار چاپ می کند که ۹۵% آنها در واقع پول تازه نیستند و جایگزین پول های قبلی می شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ