پیشرفت تسلط فیسبوک بر دنیا + نقشه

0

شکی نیست که در حال حاضر فیس‌بوک محبوب‌ترین شبکه اجتماعی دنیاست. اما شاید بپرسید فیس‌بوک چگونه، با چه سرعتی و ابتدا بر کدام نقاط جهان تسلط یافت؟محبوب‌ترین شبکه اجتماعی

تصویر متحرک بالا نقشه‌ای از میزان تسلط شبکه‌های مختلف اجتماعی را از ماه ژوئن سال ۲۰۰۹ میلادی تا امسال را به تصویر می‌کشد. از آن‌جایی که سرویس Google Trends از سپتامبر ۲۰۱۰ تعطیل شده این تصاویر با استفاده از وبسایت Alexa به دست آمده است. در ابتدا شبکه‌های اجتماعی محبوب دیگری مانند Orkut و Friendster نیز طرفداران زیادی در میان کشورهای مختلف داشته‌اند؛ اما به مرور زمان فیس‌بوک سرویس‌هایی مانند Orkut، Hi5، Zing و Maktoob را مغلوب کرده تا جایی که حالا جز فیس‌بوک تنها شبکه‌های QZone در چین، V Kontakte در روسیه و Cloob در ایران به علت موقعیت زبانی و جغرافیایی توانسته‌اند در برابر فیس‌بوک مقاومت کنند.
البته همان‌طور که می‌دانید احتمالاً رنگ سبز در ایران به معنای کاربران بیشتر شبکه اجتماعی کلوب نسبت به فیس‌بوک نیست؛ چرا که به دلیل دشواری‌های دسترسی کاربران ایرانی به فیس‌بوک، اغلب کاربران به روش‌هایی مانند تغییر آی‌پی روی می‌آورند و به همین دلیل توسط الکسا به عنوان کاربر کشورهای دیگر شناخته می‌شوند. البته این محدودیت تا حدودی مانع دسترسی کاربران عادی به فیس‌بوک و روی آوردن به کلوب شده و اگر چنین محدودیت‌هایی وجود نداشت شاید رنگ کشور ما نیز مانند اکثر کشورها به رنگ آبی تیره بود.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ