شیوع سرطان بیضه در پسران جوان ایرانی

0

اعضای هیات مدیره انجمن اورولوژی ایران متفق القول بر این عقیده‌اند که موضوع سلامت مردان در جامعه مغفول مانده و مردان به خاطر مشغله و مسئولیت‌های سنگین زندگی، کمتر به سلامت خودشان توجه می‌کنند، افزود: استمدادطلبی خانم‌ها بیشتر از آقایان است.

در نشست خبری هفته سلامت مردان که امروز با حضور سه عضو هیئت مدیره انجمن اورولوژی ایران در محل این انجمن برپا شد، موضوعات مختلفی در ارتباط با وضعیت سلامت مردان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ابتدا دکتر سید جلیل حسینی رئیس انجمن اوروژلوژی آسیا با اعلام اینکه روز سلامت مردان از سال ۱۹۹۴ در کانادا و آمریکا و از سال ۲۰۰۱ در چین برگزار می‌شود، گفت: در ایران نیز، این روز از سال ۸۵ به همت انجمن اورولوژی ایران کلید خورد و تا سال ۹۰، اولین پنج شنبه اسفند به عنوان روز سلامت مردان نامگذاری شد. اما از سال ۹۱، وزارت بهداشت تصمیم گرفت که هفته سلامت مردان را برپا کند.

مجله سلامت متخصص اورولوژی علت سرطان بیضه سوابق سید جلیل حسینی درمان سنگ کلیه درمان سرطان مثانه درمان سرطان بیضه پیشگیری از سرطان بیماری سرطان اورولوژیست خوب در تهران

وی ادامه داد: متاسفانه اغلب مردان مواقعی به پزشک مراجعه می‌کنند که ممکن است برای درمان دیر شده باشد.

وی با تاکید بر انجام فعالیت‌های منظم ورزشی، عدم مصرف مواد دخانی و کنترل چربی، قندخون و فشارخون برای جلوگیری از بروز بیماری‌ها، تصریح کرد: وقتی پدر سالم باشد، مراقب خانواده خواهد بود. در واقع، جامعه سالم، نیازمند سلامت مردان است.

در ادامه دکتر عباس بصیری دبیر انجمن اورولوژی ایران نیز با عنوان این مطلب که استقبال آقایان از حوادث بیشتر است، گفت: مردان در معرض انواع آسیب‌های شغلی، اجتماعی و… قرار دارند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی هشید بهشتی افزود: به طور عموم، اکثر مردان در معرض بیماری‌های سخت‌تر و مرگ و میر بیشتری قرار دارند.

بصیری با اعلام اینکه در تمام دنیا امید به زندگی خانم‌ها بیشتر از آقایان است،گفت: بیماری‌های همچون سنگ کلیه در مردان ۲. ۵ برابر زنان است. سرطان مثانه در مردان ۲. ۵ تا ۳ برابر بیشتر از زنان است. همچنین، سرطان‌های پیشرفته که منجر به برداشتن مثانه می‌شود، در آقایان ۴. ۵ برابر زنان است.

وی تاکید کرد: در بیماری‌های مشترک، حس خود مراقبتی زنان بیشتر از مردان است.

بصیری در ادامه به بیماری خاص مردان اشاره کرد و افزود: غده پرستات یکی از اعضای حیاتی بدن است که اگر نبود، هرگز نسل بشر ادامه پیدا نمی‌کرد. اما، همین پروستات در سنین جوانی به علت ورود میکروب و باکتری، منجر به عفونت می‌شود. به طوریکه ۱۰ درصد جوانان مبتلا به عفونت و التهاب پروستات می‌شوند که بیماری کلافه کننده است.

این جراح کلیه با اعلام اینکه پروستات در ۵۰ سالگی به بالا به علت بزرگ شدن می‌تواند مشکل ایجاد کند، گفت: متاسفانه سرطان پروستات به دلیل اینکه در نواحی خارجی پروستات ایجاد می‌شود، ممکن است خودش را نشان ندهد.

خطر سرطان بیضه

دکتر محمدرضا نوروزی مسئول برگزار هفته سلامت مردان نیز در ادامه این نشست خبری به ارائه آماری از بیماری‌های که سلامت مردان را تهدید می‌کند، اشاره کرد و افزود: روزانه در حدود ۳۰۰ نفر بر اثر بیماری‌های قلب و عروق در کشور فوت می‌کنند که ۵۵ تا ۶۰ درصد آن‌ها را مردان تشکیل می‌دهند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلام اینکه سرطان مثانه در مردان ۴. ۵ برابر زنان است، گفت: سالانه ۳۵۰۰ مورد جدید سرطان پروستات در کشور شناسایی می‌شود. در حالی که در دنیا موارد پیشرفته این بیماری ۲ تا ۳ درصد است اما این آمار در ایران بین ۵ تا ۱۰ درصد، پیش بینی می‌شود.

نوروزی به سرطان بیضه در مردان اشاره کرد و افزود: سرطان بیضه یکی از شایع‌ترین سرطان‌های سنین ۱۵ تا ۳۵ سالگی است که به دلیل اینکه علامت ندارد و بدون درد است، بسیاری از پسران در موارد پیشرفته به پزشک مراجعه می‌کنند.

(مهر)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ