مهمترین بندهای توافق روسیه و آمریکا درباره سلاح شیمیایی سوریه

0

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا از توافق کشورش و روسیه درخصوص تحت کنترل قرار دادن تسلیحات شیمیایی سوریه استقبال کرده و گفت اگر دیپلماسی شکست بخورد، آمریکا همچنان آماده مداخله نظامی است.

به گزارش بی بی سی، در این بیانیه آمده است: “آمریکا برای تحقق آنچه امروز توافق شده به همکاری خود با روسیه، بریتانیا فرانسه، سازمان ملل و دیگران ادامه می دهد و در صورتیکه حکومت اسد به چارچوب این توافقنامه عمل نکند با پیامدهای آن رو به رو خواهد شد.”

اوباما در بیانیه خود نوشته تهدید نظامی آمریکا باعث شد که این فرصت فراهم شود که خواسته های مورد نظر خود را از راه دیپلماتیک پیگیری کنیم.

روز شنبه  جان کری، وزیر خارجه آمریکا و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در کلیک پایان سومین روز مذاکراتشان در ژنو، در یک کنفرانس خبری مشترک جزییاتی از توافق بین دو کشور در مورد تحت کنترل قرار دادن تسلیحات شیمیایی سوریه ارائه دادند.

روسیه و آمریکا همچنین اعلام کردند که سوریه باید به بازرسان اجازه دسترسی به تمامی تسلیحات شیمیایی این کشور را بدهد و در یک هفته فهرست کامل سلاح های شیمایی خود با جزییات کامل را ارائه کند.

توافق شش ماده ای روسیه و آمریکا عبارت است از:

میزان و نوع تسلیحات شیمیایی سوریه باید ارائه و “به سرعت” تحت کنترل جامعه بین المللی قرار بگیرد.

سوریه باید ظرف یک هفته فهرستی از دخایر تسلیحات شیمیایی خود ارائه دهد.

براساس کنوانسیون منع استفاده از سلاح های شیمیایی، تدابیر ویژه ای برای “تخریب سریع” سلاح ها اتخاذ خواهد شد.

سوریه باید به بازرسان اجازه فوری به تمامی محل های سلاح های شیمیایی خود را بدهد.
تمامی سلاح های شیمیایی سوریه باید نابود شوند که این، شامل احتمال خارج کردن این گونه سلاح ها از کشور سوریه نیز می شود.

سازمان ملل حمایت تدارکاتی در اختیار تیم بازرسان قرار می دهد.

جان مک کین و لیندزی گراهام، دو سناتور جمهوریخواه هوادار اقدام نظامی علیه بشار اسد، توافق به عمل آمده را بی معنی دانسته اند.

به گفته آنها این توافق به بشار اسد اجازه می دهد از فرصت به دست آمده برای فریبکاری استفاده کند.

آنها در بیانیه مشترک خود نوشتند: “بدون صدور قطعنامه شورای امنیت که بر اساس اصل هفتم منشور سازمان ملل متحد تهیه شده باشد که رژیم اسد را به کاربرد نیروی نظامی در صورت عدم تمکین تهدید می کند، این توافق بی معنی است. اسد از فرصت زیادی که در اختیارش گذاشته، همانند صدام برای تاخیر انداختن و فریب دادن استفاده خواهد کرد.”

با این حال، توافق آمریکا و روسیه با استقبال فرانسه، از حامیان ارتش آزاد سوریه، از گروه های اصلی مخالف حکومت بشار اسد و موافق حمله نظامی به سوریه رو به رو شده، هرچند این گروه روی خوشی به این توافق نامه نشان نداده است.

ژنرال سلیم ادریس، فرمانده ارتش آزاد سوریه این توافق را ابتکاری از سوی روسیه توصیف کرد که تنها و برای وقت کشی به نفع سوریه ارائه شده است.

به گفته او این توافق نامه در صورت اجرا نمی تواند پایانی بر بحران سوریه باشد و فقط بار مسئولیت کشته شدن صدها نفر در حمله شیمیایی را از دوش بشار اسد بر می دارد.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل هم از این توافقنامه استقبال کرده و ابراز امیدواری کرده که این توافقنامه مسیر صلح در سوریه را هموار کند.

کری افزود تیم بازرسان باید تا نوامبر (دو ماه دیگر) در سوریه باشند.

به گفته وزیر خارجه آمریکا هدف نهایی، نابودی کامل تسلیحات شیمیایی سوریه تا اواسط سال ۲۰۱۴ میلادی است.

کری ابراز امیدواری کرد که این توافق بتواند به آغاز فرایند صلح وسیع تری در سوریه کمک کند.
سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در سخنانی گفت که در این توافق اشاره ای به توسل به زور در صورت عدم پایبندی سوریه به مفاد این توافق نشده است. اما او در عین حال افزود که رسیدگی به هر گونه تخطی سوریه به عهده شورای امنیت سازمان ملل خواهد بود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ