هدفمندی ستیزی دولت، اینبار بیژن زنگنه ، وزیر نفت

0
این روزها مسئولین دولت یازدهم یکی پس از دیگری از اساس هدفمندی یارانه ها که منجر به صرفه جویی میلیاردی در کشور شده را به راحتی مورد تخطئه قرار می دهند. در تازه ترین مورد وزیر نفت به عنوان تکنوکرات ترین چهره کابینه یازدهم نسبت به هدفمندی یارانه ها مواضع نگران کننده ای اتخاذ کرده است.
نکات پرس/در حالی که حسن روحانی در جریان انتخابات ریاست جمهوری درباره مسئله ملی و مهم هرفمندی یارانه ها بر پایبندی به انجام قانون متعهد شده بود و به طور واحد تمام کاندیداها نیز بر لزوم اجرایی شدن قانون هرفمندی به عنوان یک الزام تاکید داشتند اما این روزها مسئولین دولت یازدهم یکی پس از دیگری از اساس هدفمندی یارانه ها که منجر به صرفه جویی میلیاردی در کشور شده را به راحتی مورد تخطئه قرار می دهند. در تازه ترین مورد وزیر نفت به عنوان تکنوکرات ترین چهره کابینه یازدهم نسبت به هدفمندی یارانه ها مواضع نگران کننده ای اتخاذ کرده است.
یادمان نرود که یکی از مهمترین مسیرهای رسیدن به اقتصاد بدون نفت که به گفته رهبر معظم انقلاب تکنوکراتها روزگاری به لزوم عملیاتی شدن آن لبخند انکار می زند هدفمندی یارانه است که باعث می شود سالانه میلیاردها دلار صرفه جویی در بخش انرژی کشور ایجاد شود و سود آن هم به جیب مردم می رود.
روزنامه ارگان دولت که امروز تیتر اول خود رابه مواضع ضد هدفمندی وزیر نفت، اختصاص داده آورده: در روزهایی که بحث تصمیم گیری درباره یارانه ها در دستور کار مجلس و دولت قرار گرفته، وزیر نفت روحانی اظهاراتی هشدارآمیز و در عین حال افشاگرانه از عملکرد دولت احمدی نژاد در خصوص یارانه ها بر زبان آورد.
بیژن زنگنه که در مراسم تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش سخن می گفت،تصریح کرد: یک عده آدم که فهم عمیقی از حوزه صنعت نفت ایران نداشتند، به خاطر اجرای اهدافی، دستگاه‌های بزرگ بخش انرژی کشور را در آستانه نابودی کامل قرار دادند. این دوستان به اسم دادن یارانه به مردم دستگاه‌های بزرگ انرژی همچون توانیر، شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و شرکت گاز را با تخلف از قانون، نابود کردند.
وی افزود: ارزشمند‌ترین چیزی که از شرکت پالایش و پخش مانده است نیروی انسانی آن است؛ زیرا هر چیز مادی که این شرکت داشت نابود کردند، آن‌ها مکرر در مکرر این کار را با زیر پا گذاشتن قانون انجام داده‌اند. وزیر نفت تأکید کرد: برای اجرای هدفمندی یارانه‌ها خیلی چیزها را از دست دادیم، برای چه؟ که چه بشود؟ خدا را شکر که خداوند جواب این دوستان را داد، چون بنیان این کار اشتباه و خراب بود و خداوند اجازه نمی‌دهد کار نادرست به ثمر برسد. ما نخستین کشوری نبودیم که این سیاست را در دنیا اجرا می‌کردیم بایستی با استفاده از فکر و تجربیات دیگران این کار را اجرا می‌کردیم.
زنگنه گفت: در سال‌های اخیر برای اجرای هدفمندی یارانه‌ها پول‌های زیادی بر خلاف قانون از شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گرفته شد و متأسفانه چون چاره‌ای ندارند امسال هم این پول را از این شرکت می‌گیرند، اما سعی می‌کنیم این مشکل خارجی که مثل یک بختک عظیم روی گلو و سینه این شرکت قرار گرفته را از بین ببریم؛ اگر این مشکل رفع شود وضعیت داخلی شرکت پالایش و پخش طوری است که می‌توان با همدلی و بدون تنش کارها را به جلو برد.
وزیر نفت با بیان این که من سر عهد خود هستم و تاکنون مدیران جدید صنعت نفت را از بدنه این صنعت انتخاب کرده ام، گفت: بنده در آینده نیز به این عهد وفادار خواهم بود.
وی با اشاره به این که ساختار بودجه‌ای شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی باید به سمت عقلانیت برود، گفت: وقتی عقل و تدبیر بر کارها حاکم نیست کار جلو نمی‌رود، در جریان هدفمندی یارانه‌ها پولی به زور از این شرکت گرفته شد و باعث شد بی‌اعتمادی و بی‌اعتنایی در این شرکت حکمفرما شود. نمی‌شود با سیستمی کار کرد که یک عده خود را برتر بدانند و آن عده به بقیه با زبان زور و توهین رفتار کنند، خدا را شکر این دوران تمام شد.
زنگنه تصریح کرد: ما باید در سال آینده که تنظیم بودجه خیلی اهمیت دارد تلاش کنیم تا بنیان‌های درستی در آن گذاشته شود و دیگر شاهد تکرار این موارد و اشتباهات نباشیم، البته این موضوع ممکن است چند سالی نیز طول بکشد.
وزیر نفت گفت: اجرای نادرست و بدون آینده نگری سیاست‌های اصل ۴۴ در صنعت پالایش و پخش کشور صدمات جبران ناپذیری را به کشور وارد کرده است، ما نخستین کشوری نبودیم که که این سیاست را در دنیا اجرا می‌کردیم بایستی با استفاده از فکر و تجربیات دیگران این کار را اجرا می‌کردیم. وی با بیان این که در شرکت پالایش و پخش دیگر قرار نیست دولت هزینه پالایشگاه‌های جدید و بهینه‌سازی را پرداخت کند، گفت: قرار است به مرور زمان آزاد‌سازی قیمت‌های حامل‌های انرژی در ایران اجرا شود و نه به صورت یکباره، در آن زمان باید همکاری خود با بخش‌های خصوصی را برای ساخت پالایشگاه‌های جدید تعریف کنیم.
زنگنه با بیان این که روز به روز باید نقش حاکمیتی شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی افزایش و نقش توسعه‌ای کاهش یابد، گفت: هم‌اکنون شرکت ملی صنایع پتروشیمی در زمینه واگذاری و توسعه نقش حاکمیتی از همه شرکت‌ها جلوتر است.
وی با تأکید بر این که در سال آینده با راه‌اندازی فازهای جدید در پارس جنوبی و شروع مقداری واردات سوخت، فشارها به پالایش و پخش برای تأمین سوخت بخش حمل و نقل کم خواهد شد، گفت: امسال استثنایی‌ترین سال تاریخ کاری شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ایران است زیرا اوج حمل و نقل و مصرف سوخت مایع در سال‌جاری را خواهیم داشت. وی ادامه داد: امسال نزدیک به ۳۰ میلیون تن گازوئیل و مازوت به نیروگاه‌های کشور تحویل داده خواهد شد، زیرا نزدیک به ۳۶ میلیارد متر مکعب کمبود گاز در شبکه خواهیم داشت.
وی افزود: امسال ۴۸ درصد از سوخت نیروگاه‌های کشور را سوخت مایع تشکیل خواهد داد، درحالی که این موضوع در ۲۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده است، به‌طوری که رکورد مصرف سوخت مایع با ۱۹ درصد در سال ۱۳۷۸ بوده است.
وزیر نفت گفت: صنعت نفت به صورت مستقیم تأثیری بر زندگی مردم ندارد به جز گاز و سوخت مایع که در این میان نماد شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی جایگاه‌های سوخت است.
تأکید بر راه‌اندازی جایگاه‌های کوچک سوخت
وی گفت: در سه چهار سالی که در مدیریت هستیم باید تلاش کنیم ظاهر جایگاه‌های سوخت در کشور را تغییر دهیم، ایران این ادعا را دارد که‌ام القرای جهان اسلام است اما جایگاه‌های ما به این ادعا نمی‌خورد. بخشی از این مشکل قیمت سوخت است که باید اصلاح شود و بخشی دیگر به خاطر مسائلی همچون گرانی زمین است.
زنگنه گفت: در حال حاضر جایگاه‌های سوخت در ایران حتی از داشتن سرویس بهداشتی مطابق حداقل استاندارد محروم هستند و جز در مجموعه‌هایی که برای جهانگردی احداث شده این مسائل حل نشده باقی مانده است.
وی با بیان این که ۱۶ سال است که در دنیا بر راه‌اندازی تک پمپ و پمپ سیار بنزین و گازوئیل در کنار خیابان‌ها تمرکز شده، گفت: این بار تمام تلاشمان را خواهم کرد تا این نوع جایگاه‌ها را راه‌اندازی کنیم زیرا با توجه به تولید گازوئیل با کیفیت و مجوزهای دولت برای شماره‌گذاری خودروهای سواری دیزلی این نوع جایگاه‌ها می‌تواند کمک خوبی به بخش حمل و نقل کند و حداقل در کوتاه مدت می‌تواند در چهار- پنج شهر بزرگ کشور اجرایی شود.
وی با تأکید بر توسعه جایگاه‌های سی ان جی در کشور گفت: این موضوع بایستی در شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی جدی گرفته شود، ما هم‌اکنون به اندازه یک پالایشگاه ۴۰۰ هزار بشکه‌ای نفت در روز مصرف سی ان جی داریم و ما اگر این صنعت را توسعه دهیم بسیار به صرفه‌تر است.
وی با بیان این که به دنبال آن هستیم که مراحل ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا دو ماه آینده فعال شود، گفت: از نظر من این پروژه موردی است که می‌شود به عنوان تجربه تلخ مدیریت پروژه صنعت نفت در دانشگاه‌ها از آن یاد کرد، چون در این پروژه همه چیز ساخته شده جز واحدهای فرآیندی؛ اگر همه شرایط هم فراهم باشد امکان ساخت فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت پالایش ۱۲۰ هزار بشکه در روز میعانات گازی در مدت ۱۲ تا ۱۴ ماه وجود ندارد.
زنگنه گفت: سیاست وزارت نفت برای توسعه ظرفیت پالایش نفت کشور ایجاد فضای مناسب برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و حتی خارجی با در نظر گرفتن یک حاشیه سود منطقی است، از این رو اگر شرایط لازم فراهم شود هیچ گونه نگرانی بابت تأمین منابع مالی ساخت پالایشگاه‌های جدید وجود ندارد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ