خانه / آخرین اخبار / ثبت نام پیاده روی کربلا اربعین ۹۵ +شرایط و هزینه

ثبت نام پیاده روی کربلا اربعین ۹۵ +شرایط و هزینه

سازمان حج و زیارت از متقاضیان سفر به عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی(ع) که نام‌نویسی خود را در سامانه سماح انجام داده‌اند خواست تا از امروز شنبه ۲۷ شهریورماه جاری ثبت‌نام خود را نهایی کنند.

در متن اطلاعیه منتشر شده سازمان حج و زیارت آمده است: به اطلاع علاقه‌مندان شرکت در مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی(ع) می‌رساند که با مراجعه به سامانه سماح به‌آدرس (https://samah.haj.ir) نسبت به ثبت‌نام خود و همراهان‌شان اقدام کنند.

هزینه پیاده روی اربعین سازمان حج و زیارت راهپیمایی اربعین حسینی ثبت نام کربلا اربعین پیاده روی اربعین اربعین حسینی اخبار حج و زیارت

ضمناً افرادی که از تاریخ ۱۶ مرداد ماه سال جاری در سامانه سماح ثبت‌نام کرده‌اند از شنبه مورخ  ۲۷ شهریور ماه به‌مدت ۷۲ ساعت مهلت دارند نسبت به پرداخت هزینه‌های مربوطه و نهایی کردن ثبت‌نام خود اقدام کنند.

شایان ذکر است متقاضیان زیارت اربعین که در سماح ثبت‌نام کرده‌اند، لازم است برای تکمیل و نهایی کردن روند ثبت‌نام خود، با ورود به سامانه، در صفحه اول با وارد کردن کد ملی و کد رهگیری به صفحه پرداخت هزینه‌ها رفته و نسبت به واریز وجوه از طریق یکی از درگاههای بانکی اقدام نمایند.

هزینه پیاده روی اربعین سازمان حج و زیارت راهپیمایی اربعین حسینی ثبت نام کربلا اربعین پیاده روی اربعین اربعین حسینی اخبار حج و زیارت

ضمناً هزینه‌های عزیمت به عتبات عالیات در ایام اربعین شامل موارد زیر است:
۱ ــ هزینه ارزی اخذ روادید بابت هر نفر ۴۰ دلار که معادل ریالی آن روزانه به‌نرخ آزاد بانک مرکزی با کارمزد مربوطه بر روی سامانه محاسبه می‌شود.

۲ ــ هزینه بیمه و خدمات درمانی بابت هر نفر ۲۵۹٫۰۰۰ ریال

۳ ــ حق الزحمه کارگزاری ۱۰۰٫۰۰۰ ریال.

این نکته حائز اهمیت است که قبل از پرداخت هزینه‌ها، امکان ویرایش اطلاعات، حذف، اضافه اعضای گروه و نیز ثبت درخواست ویزا وجود دارد.

سازمان حج و زیارت در بخشی دیگر از این اطلاعیه با برشمردن نکات دیگر برای متقاضیان سفر در ایام اربعین حسینی آورده است:

۱) با توجه به اینکه علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سامانه سماح، شخصاً نسبت به ثبت‌نام و تشکیل گروه اقدام کنند، چنانچه ثبت‌نام توسط دفاتر خدمات زیارتی تحت پوشش سازمان حج و زیارت انجام شود به‌ازای هر نفر مبلغ ۲۰٫۰۰۰ ریال به هزینه‌های فوق افزوده می‌شود.

۲) دریافت هرگونه وجهی به‌صورت دستی توسط دفاتر زیارتی ممنوع است.

۳) سرگروه محترم می‌بایست پس از واریز هزینه‌های مربوطه، مدارک خود و اعضای گروه شامل اصل گذرنامه معتبر و دو قطعه عکس ۳x2 یا ۴x3 را به دفتر زیارتی که به‌هنگام ثبت‌نام در سامانه سماح انتخاب کرده، تحویل نماید.

۴) در صورت انصراف هریک از اعضا از عزیمت به عتبات عالیات در ایام اربعین، لازم است سرگروه به دفتر زیارتی انتخابی مراجعه و انصراف آن فرد را اعلام کند.

بدیهی است در صورت انصراف، در هر مرحله با توجه به اقدامات صورت گرفته، خسارت مربوطه کسر و مبلغ باقی‌مانده به عضو منصرف عودت داده خواهد شد.

هزینه پیاده روی اربعین سازمان حج و زیارت راهپیمایی اربعین حسینی ثبت نام کربلا اربعین پیاده روی اربعین اربعین حسینی اخبار حج و زیارت

هماهنگی برای حل مشکل تأمین ارز زائران

رییس سازمان حج و زیارت درباره تأمین ارز زائران اربعین نیز توضیح داد:امسال برای رفع مشکلاتی که در سال گذشته برای تأمین ارز زائران با آن مواجه بودیم، با هماهنگی هایی که با بانک های عامل صورت گرفته، ارتباطی بین سامانه سماح و سامانه بانک ها ایجاد شده تا موضوع پرداخت هزینه بیمه و تأمین ارز زائران از این طریق انجام شود.

او همچنین درباره دیگر قابلیت اضافه شده به سامانه سماح گفت:برای زائرانی که می خواهند با خودروی شخصی به مرز اعزام شوند، برای پارکینگ خودروها در این سامانه برنامه ریز ی شده تا شاهد آشفتگی های سال گذشته در این زمینه نباشیم.

اوحدی اظهار کرد:اینکه عنوان می شود ثبت نام از متقاضیان زیارت اربعین تنها از طریق سامانه سماح انجام می شود به منزله ایجاد محدودیت برای زائران نیست، بلکه این اقدام به منظور ایجاد رفاه بیشتر و تسهیل سفر زائران و پیشگیری از سوءاستفاده های احتمالی بویژه در زمینه ویزا است که سال های گذشته با آن مواجه بودیم.

وی ادامه داد:اگر ظرف مدت زمان باقیمانده تا شروع ثبت نام در سماح، هزینه و چگونگی صدور ویزای زائران مشخص شد، این بخش از هزینه های سفر در سامانه قرار داده می شود، در غیر این صورت پس از هماهنگی وزارت امور خارجه کشورمان و کمیته کنسولی اربعین با طرف عراقی، در رابطه با بحث ویزا موارد در سامانه سماح اطلاع رسانی خواهد شد.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج و زیارت، رییس سازمان حج و زیارت همچنین بیان کرد:در سامانه سماح این امکان فراهم شده که داوطلبان خدمت به زائران در مرزها و داخل عراق در بخش مشخصی در سماح ثبت نام کرده و آمادگی خود را در این زمینه اعلام کنند. برای پذیرش افاغنه مقیم ایران که به صورت قانونی در کشور هستند، بخشی در سامانه سماح ایجاد شده است.

صدور ویزای اربعین

حمید محمدی با بیان اینکه روادید زائران ایرانی هم‌اکنون در ۴ کنسولگری عراق در تهران، اهواز، مشهد و کرمانشاه صادر می‌شود، افزود: از ۱۰ مهر و به تدریج ۱۲ مرکز به کمک کنسولگری‌های عراق برای صدور روادید خواهند آمد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت؛ حمید محمدی درباره آخرین آمار ثبت نام زائران ایرانی در سامانه سماح گفت: تاکنون بیش از ۱۷۰ هزار نفر در این سامانه برای حضور در راهپیمایی اربعین ثبت نام کرده‌اند.

وی با بیان اینکه روادید زائران ایرانی هم‌اکنون در ۴ کنسولگری عراق در تهران، اهواز، مشهد و کرمانشاه صادر می‌شود، افزود: از ۱۰ مهر و به تدریج ۱۲ مرکز به کمک کنسولگری‌های عراق برای صدور روادید آمده و آنها نیز روادید زائران ایرانی را صادر می‌کنند.

معاون سازمان حج و زیارت اظهار داشت: زائران ایرانی که در سامانه سماح ثبت‌نام کرده‌اند، هم‌اکنون از طریق این سایت اقدام به تکمیل مراحل ثبت نام و واریز هزینه‌های صدور روادید هستند.

آقای محمدی تصریح کرد: هماهنگی‌های لازم با مقامات عراقی انجام شده و هیچ مشکلی در این خصوص برای صدور روادید و همچنین حضور زائران ایرانی در عراق وجود ندارد.

آخرین مهلت ثبت نام برای پیاده روی اربعین

اوحدی درباره مهلت ثبت نام در سامانه سماح نیز اظهار کرد:این سامانه حداقل تا ۱۵ صفر از زائران اربعین ثبت نام خواهد کرد و محدودیتی مانند سال گذشته نخواهیم داشت. این سامانه دامنه گسترده ای خواهد داشت و امیدواریم سماح به عنوان یک سامانه ملی برای پذیرش زائران اربعین حسینی(ع) باشد.

رییس سازمان حج و زیارت در پایان با ابراز خرسندی از پیروزی های ارتش و نیروهای مردمی عراق در مقابله با گروه های تکفیری، گفت:امیدواریم امسال شاهد حضور دو میلیون زائر ایرانی در مراسم حماسی پیاده روی اربعین باشیم.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدبخش ‌های مورد نیاز علامت‌ گذاری شده ‌اند %s *

*