بازگشت عامل گرانی ۲۰۰ درصدی مسکن در دهه هفتاد

0
قیمت مسکن در دوره وزارت عباس آخوندی طی سال‌های ۱۳۷۲ تا ۱۳۷۶ بیش از ۳ برابر شده بود.
گروه اقتصادی مشرق- عباس آخوندی در حالی به عنوان گزینه پیشنهادی برای تصدی وزارت راه و شهرسازی معرفی شده، که کارنامه قابل دفاعی در دوره وزارت مسکن در دولت دوم هاشمی رفسنجانی نداشته است. از آنجا که مهمترین گلایه مردم در سال‌های اخیر از عملکرد دولت احمدی‌نژاد در بخش مسکن، افزایش مداوم قیمت‌ها بوده است، انتظار می‌رفت در دولت روحانی وزیری برای این بخش انتخاب شود که بتواند موج قیمتی بازار مسکن را متوقف کند.

کابینه روحانی عباس آخوندی سوابق کابینه روحانی سوابق عباس آخوندی

اما انتخاب عباس آخوندی که تجربه موفقی در کنترل قیمت بازار مسکن نداشته، پاسخ مناسبی به مطالبه مردم نیست.

آخوندی در دولت دوم رفسنجانی از مرداد ماه ۱۳۷۲ تا مرداد ماه ۱۳۷۶ وزیر مسکن و شهرسازی بود که در این ۴ سال، قیمت مسکن در تهران بیش از ۲۰۰ درصد رشد کرد و یا به عبارتی، ۳ برابر شد.

آمارها نشان می‌دهد در حالی که در سال ۱۳۷۲ که آخوندی به وزارت مسکن رسید، متوسط یک مترمربع واحد مسکونی در تهران ۵۱ هزار و ۶۰۰ تومان بود، این نرخ در سال پایان کار آخوندی یعنی سال ۱۳۷۶ به ۱۵۶ هزار تومان رسید که رشد ۳ برابری معادل ۲۰۲ درصد نشان می‌دهد.

کابینه روحانی عباس آخوندی سوابق کابینه روحانی سوابق عباس آخوندی

البته آخوندی فقط در سال پایان کار خود توانست قیمت مسکن را ۲.۷ درصد کاهش دهد که در برابر رشد ۲۰۰ درصدی سال‌های قبل، عملا بی‌خاصیت بود.

اکنون جای این پرسش باقی است که آخوندی با چه معیاری برای وزارت راه و شهرسازی دولت روحانی انتخاب شده در حالی که کارنامه  ناموفقی در عرصه سیاسی و اقتصادی داشته است؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ