هزینه ثبت ازدواج در دفترخانه ها

0

در حالی که در بسیاری از دستگاه‌ها سخن از ایجاد شرایط ازدواج آسان جوانان است، اما موضوع ازدواج آسان و کم‌کردن هزینه های ازدواج تنها در قالب یک طرح و برنامه باقی مانده است.

برنامه‌هایی برای ازدواج آسان و تحکیم خانواده از جمله برنامه‌هایی بود که در وزارت ورزش و جوانان مطرح شد تا با همکاری دفتر امور خانواده حوزه علمیه نهایی شود.

با وجود اینکه دولت دهم جای خود را به دولت یازدهم داد، اما این پیش‌نویس هیچگاه نهایی نشد و موضوع ازدواج آسان و کم‌کردن هزینه های ازدواج تنها در قاب یک طرح و برنامه باقی ماند.

این در حالی است که بعضا در جامعه رفتارهایی اجتماعی مشاهده می‌کنیم که ناشی از همین عدم مناسب شدن شرایط ازدواج و پایین آمدن آمار ازدواج در کشور است.

جای تامل است که براساس آمار اعلام شده سازمان ثبت احوال، تعداد ازدواج‌های سال ۹۱ نسبت به سال قبل از آن ۱۰ درصد کاهش داشته که از مهمترین دلایل آن قطعا بالارفتن میزان تورم و هزینه های زندگی است. به گونه‌ای که جوانی که قصد تشکیل خانواده و ازدواج داشته باشد، با هزینه‌های سرسام‌آوری روبرو خواهد شد که ترجیحا عطای آن را به لقایش خواهد بخشید و قید تشکیل خانواده و عمل به سنت پیامبر را قطعا خواهد زد.

اما نکته جدید بسی قابل تامل‌تر، افزایش میزان هزینه ثبت ازدواج به ۱۱۰ هزار تومان است که موجب شده هر روز هزینه ازدواج از روز گذشته بالاتر رود، این در حالی است که برای ثبت ازدواج در دفتر خانه‌ها علاوه بر هزینه‌های قانونی مسئولین دفترخانه معمولا هزینه‌هایی بابت قباله ازدواج و ثبت دریافت می‌کنند، حال بماند که هزینه دریافتی برای نشستن بر سر سفره عقد نیز جدا دریافت می‌شود.

حال که سازمان ثبت اسناد کشور هزینه ثبت ازدواج را مبلغ ۱۱۰ هزار تومان اعلام کرد.

باید امید داشت تا شاید برنامه‌های ازدواج آسان رهاشده در دولت دهم، در دولت یازدهم پیگیری شود و راهگشای مشکلات جوانان باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ