کشف یک گروه خونی نادر در کشور

0

رئیس آزمایشگاه مرجع و انجماد خون سازمان انتقال می‌گوید طی سه ،‌چهار سال اخیر ۱۰ نوع گروه خونی بسیار نادر در کشور کشف شده که آخرین آن گروه خونی با نام RzR2 است که در دو فرد ساکن تهران کشف شده است.

مصطفی مقدم در گفت‌وگو با فارس خاطرنشان کرد: طی یک ماه اخیر فردی با گروه خونی نادر در تهران شناسایی شد که آنتی‌ژن e را ندارد و دومین نفر در ایران است که چنین گروه خونی دارد. وی گفت: معمولاً از هر ۱۰ هزار نفر در جمعیت ۶ نفر دارای این نوع گروه خونی هستند که فقط از خود یا افرادی دارای گروه خونی R2R2 یا گروه خونی O می‌توانند خون دریافت کنند.

رئیس آزمایشگاه مرجع و انجماد خون سازمان انتقال خون در پاسخ به اینکه تاکنون چند نوع گروه خونی نادر در کشور کشف شده خاطرنشان کرد: طی سه چهار سال اخیر ۱۰ گروه خونی نادر در کشور شناسایی شده است.

وی ادامه داد: همچنین از بین ۱۵ هزار نفر که خون آنها در آزمایشگاه مرجع تحت بررسی قرار گرفته اطلاعات ۷۵۰ اهدا کننده نادر در بانک احیای خون ثبت شده است و نزدیک به ۱۴۰ واحد خونی نادر در دمای منفی ۸۰ درجه فریز و ذخیره شده است.

اگر گروه خونی مشابه افراد در جمعیت بین ۵ تا ۱۰ هزار نفر دیده نشود جزو گروه خونی نادر و اگر بین ۲ تا ۳ میلیون نفر دیده نشود گروه خونی بسیار نادر محسوب می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ