طرح‌های توسعه‌ای چادرملو در دست اجرا/ احداث نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی در مجتمع اردکان

0

مدیر مالی شرکت معدنی و صنعتی چادرملو از ۶ طرح توسعه‌ای و عملیاتی خبر داد و گفت: طرح نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی برق مجتمع اردکان با پرداخت ۹۸ میلیون یورو به مپنا، آغاز شده و ۳۳ درصد نیز پیشرفت داشته است.

به گزارش  فارس، اصحاب رسانه، مدیران شرکت‌های تأمین سرمایه، مشاور سرمایه‌گذاری‌ها و کارگزاری‌ها هفته جاری به دعوت کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در سفری یک روزه به استان یزد از کارخانه‌های شمش فولاد، گندله‌سازی‌ و نیروگاه در دست احداث فولاد ارفع و غدیر ایرانیان، بازدید کردند.

در این سفر یک روزه، ابتدا خبرنگاران راهی شرکت فولاد ارفع(در آستانه ورود به فرابورس) شده و در جریان میزان تولید، فعالیت‌ها، مشکلات مربوط به منابع برق و آب شرکت قرار گرفتند.

پس از پایان ساعت بازدید از مجتمع فولاد ارفع، دارای واحد احیاء گندله( در این بخش گندله با انجام فرایند خاصی احیا‌ شده و در واحد تولید شمش این شرکت استفاده می‌شود)، محمود مصری نژاد، سیدی مدیر مالی شرکت معدنی چادملو، اسد الله فرشاد و احمد کیوان آرا طی نشستی با خبرنگاران و سایر بازدید کنندگان عضو کانون نهاد‌های سرمایه‌گذاری ضمن تشریح شرایط و تولید واحد‌های این مجتمع به سوالات مختلفی پاسخ دادند.

* ۶ طرح توسعه‌ای چادرملو

سید محمود سیدی در نشست با خبرنگاران با بیان اینکه این مجتمع گندله سازی از پاییز سال ۸۳ کار خود را آغاز و در ۱۹ شهریور سال ۸۶ نخستین محصول گندله نیز در طول تست آزمایشی از این کارخانه به دست آمد، اظهار داشت: در ۲۱ مرداد سال ۸۷ با حضور وزیر صنعت وقت این کارخانه به بهره‌برداری رسید و از آن پس تولید خود را به صورت پیوسته انجام می‌دهد و در سال ۹۱ این کارخانه به ظرفیت اسمی مورد نظر خود رسید.

وی با بیان اینکه با شروع سال ۹۱ تولید کنستانتره به میزان لازم از معدن برای پوشش ظرفیت اسمی کارخانه تهیه و در شش ماه نخست سال ۹۱ بیش از ظرفیت اسمی نیز توانستیم گندله تولید کنیم، گفت: دو شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان و شرکت فولاد ارفع در جوار مجتمع گندله سازی اردکان وجود دارد ضمن آنکه شرکت معدنی چادرملو از سهامداران عمده این دو شرکت به شمار می‌رود و این دو شرکت آهن اسفنجی تولید کرده و فولاد ارفع این آهن اسفنجی را به شمش فولاد تبدیل می‌کند.

مدیر مالی شرکت معدنی چادرملو با بیان اینکه شرکت غدیر ایرانیان با ظرفیت ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی در سال ۸۹ و فولاد ارفع نیز در سال ۹۰ بهره برداری رسید، خاطر نشان کرد: با تامین گندله مورد نیاز این دو شرکت می‌توانیم امیدوار باشیم از ظرفیت اسمی پیش‌بینی شده نیز که ۸۰۰ هزار تن آهن اسفنجی است، فراتر رود. به گفته وی،این دو شرکت‌ هر کدام ۸۰۰ هزار تن ظرفیت تولید دارند که فولاد ارفع در سال نخست بهره برداری به این ظرفیت دست یافت و امیدواریم تا پایان سال جاری به بیش از ظرفیت پیش‌بینی شده برسیم.

سیدی در مورد طرح‌های شرکت معدنی چادرملو بیان کرد: کارخانه فولادسازی با ظرفیت یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن یکی از این طرح‌ها است که در حال حاضر ۷۵ درصد پیشرفت کرده و در سال ۹۳ علی رغم همه مشکلاتی که طی این چند سال وجود داشت به بهره برداری می‌رسد.

وی افزود: این شرکت حدود ۷۳۰ میلیارد تومان برای شرکت هزینه ارزی داشته که تسهیلات ارزی آن تهیه و همچنین ۵۰ درصد ماشین آلاتی که برای تولید نیاز بوده نصب شده است.

وی در مورد طرح بعدی شرکت چادرملو گفت: طرح فولاد آهن اسفنجی با ظرفیت ۱٫۶ میلیون تن برای خوراک ورودی شرکت‌های زیرمجموعه از دیگر طرح‌های شرکت است که هزینه آن برای سال ۹۰ و ۹۱ حدود ۵۵۰ میلیارد تومان بوده که تا امروز در بخش ریالی ۴۰ میلیارد ریال و در بخش ارزی از ۶۸ میلیون یورو نزدیک به ۳۰ میلیون یورو را تامین کرده‌ایم.

وی اظهار امیدواری کرد که در سال ۹۳ که پیک مصرف هزینه طرح است زودتر از موعود مقرر منابع ارزی و ریالی را تامین کند.

به گفته وی،این طرح تاکنون ۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تاپایان سال سرعت عملیات ساخت به جای می‌رسد که قابل قبول است و در نهایت در سال ۹۴ این طرح به بهره برداری خواهد رسید.

* احداث نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی در مجتمع اردکان

مدیر مالی شرکت معدنی چادرملو با اشاره به اینکه پیش‌نیاز همه این طرح‌ها، طرح نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی است که از چهار – پنج سال گذشته براساس سیاست‌های کلان اقتصادی وزارت صنعت اعلام کرد که باید واحدهای فولادی و انرژی‌بر برای تامین انرژی خود نیروگاه داشته باشد، خاطر شان کرد: چادرملو از آن پس کلیه تشریفات راه‌اندازی یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی را انجام داد ولی به دلیل تغییر مسئولان بالادستی دولتی تصمیم‌گیری در مورد آن به تاخیر افتاد که در نهایت این شرکت تصمیم گرفت خود دخالت کرده و این طرح را به ثمر برساند.

وی با بیان اینکه این تاخیر ۱۰۰درصد هزینه مالی طرح را به دلیل افزایش نرخ ارز در سال ۹۱ و ۹۲ افزایش داد، گفت: در آذر سال ۹۱ برای راه اندازی این نیروگاه با شرکت‌ مپنا تفاهم نامه‌ای امضا شد و این نیروگاه در کنار واحد گندله‌سازی اردکان با هزینه ۲۶۵ میلیون یورو کار راه اندازی آن شروع شد و در حال حاضر از این رقم شرکت چادرملو ۹۸ میلیون یورو را به شرکت مپنا پرداخت کرده است.

به گفته وی، میزان پیشرفت این پروژه ۳۳ درصد است که در این طرح سه واحد تولید برق که دو واحد آن گازی و یک واحد ان سیکل ترکیبی است، وجود دارد.

سیدی ادامه داد: اوایل سال ۹۳ یک واحد گازی این نیروگاه و واحد دوم آن نیز در انتهای سال ۹۳ افتتاح خواهد شد و امیدواریم سیکل ترکیبی در سال ۹۴ به بهره برداری برسد.

وی اضافه کرد: البته احداث این نیروگاه به منظور صرفه اقتصادی و دریافت سود بیشتر نیست بلکه وجود چنین نیروگاه‌هایی پیش نیاز واحدهای تولید فولاد است و سوددهی این سرمایه گذاری در تولید محصول نهایی دیده خواهد شد.

* ارتقا ظرفیت تولید گندله‌سازی چادرملو به ۴ میلیون تن در سال ۹۳

وی در مورد یکی دیگر از طرح‌های پیش‌بینی شده توسط شرکت چادرملو گفت: این طرح نمود عینی در فضا ندارد ولی در نظر داریم ظرفیت فعلی گندله سازی را از ۳٫۴ میلیون تن به ۴ میلیون تن ارتقا دهیم و امیدواریم در سال ۹۳ این طرح به بهره‌برداری برسد.

وی ادامه داد: در این مسیر با استفاده از مشاوران خارجی مطالعات اولیه آن انجام شده و امیدواریم در مورد مقرر به بهره برداری برسد.

وی گفت: همچنین علاوه بر این طرح‌ها و پس از به ثمر رسیدن این طرح‌ها دو طرح دیگر که یکی احداث کارخانه نورد است و برای صنایع پایین دستی فولاد لازم است را از سال ۹۴ به بعد اجرایی کنیم که شایدسرمایه  این کار در قالب افزایش سرمایه یا تسهیلات و یا ورود نقدینگی حاصل از تولید فولاد تامین شود.

مدیر مالی شرکت چادرملو با بیان اینکه دومین طرحی که در نظر داریم که کارهای مقدماتی آن نیز انجام شده این است که طرح کارخانه ۲٫۵ میلیون تنی گندله را افتتاح کنیم گفت: این طرح احتمالاً در همین فضای فعلی یعنی مجتمع گندله سازی اردکان انجام خواهد شد.

* ۵ مرحله اصلی تولید فولاد

محمود مصری نژاد در جریان این نشست، روند تولید فولاد را تشریح کرد و گفت: در نخستین گام سنگ آهنی که در معدن وجود دارد در همان محل معدن به کنسانتره که پودر است تبدیل می‌شود، در مرحله دوم کنستانتره به قطعات پایداری به نام گندله تبدیل می‌شود، در مرحله سوم گندله‌ها به آهن اسفنجی تبدیل می شود، در مرحله چهارم این آهن اسفنجی در کوره‌ها ذوب شده و تبدیل به شمش فولاد می‌شود و در مرحله پنجم که مرحله نهایی است شمش فولادی به میلگرد، ناودونی، ورق و یا سایر محصولات تبدیل می‌شود.

مدیر عامل مجتمع گندله سازی اردکان با بیان اینکه در حال حاضر فولاد ارفع ۱۹۰۰ مگاوات برق نیاز دارد و شرکت غدیر ایرانیان نیز ۱۵ مگاوات برق مصرف می‌کند، خاطرنشان کرد: با محاسبه میزان برق مورد نیاز برای واحد گندله سازی و همچنین معدن چادرملو احداث نیروگاهی در این مجتمع لازم بود.

وی ادامه داد: در این مکان با توجه به فشار هوا برای تولید هر کیلووات برق ۳٫۴ لیتر گازوئیل استفاده می‌شود بنابراین با محاسبه مجموع میزان برقی که کل واحدهای تولیدی این مجتمع نیاز دارند ۱۴٫۵ لیتر گازوئیل در ثانیه و ۲ میلیون لیتر در شبانه روز لازم است.

به گفته وی، البته اگر میزان برق تولیدی این نیروگاه بیش از نیاز مجتمع باشد نیز در بازار می‌فروشیم.

وی با بیان اینکه در تولید کنستانتره یکی از عوامل مورد نیاز آب است، گفت: در معدن چادرملو حرارتی که وجود دارد بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ درجه سانتی‌گراد است که البته گاز و شعله وجود ندارد بلکه این حرارت در اثر اصطحکاکی که برای سنگ آهن و کنستانتره انجام می‌شود به وجود می‌آید.

وی افزود: در گندله سازی میزان برق ۲۰ مگاوات است ولی هر تن گندله ۳۷٫۵ کیلووات ساعت برق نیاز دارد و ۱۰۲ لیتر آب نیز در هر تن گندله مصرف می‌شود. البته میزان گاز نیز ۲۵ متر مکعب برای هر تن گندله است.

* تفاهم برای تصفیه آب فاضلاب اردکان و استفاده در مجتمع فولادی

مصری‌نژاد در مورد درجه حرارت پخت گندله گفت: میزان حرارتی که در پخت گندله وجود دارد ۱۳۳۰ درجه است که طی این فرایند این گندله خام، پخته می‌شود و سپس تحویل واحدهای فولادی ارفع، ذوب آهن، فولاد مبارکه، فولاد خراسان و سایر شرکت‌های فولادی می‌شود.

وی افزود: در تولید فولاد با توجه به نیازی که به آب وجود دارد این منطقه از این نظر با کمی مشکل روبرو است و باید از ۴۰ کیلومتر آب شور به شیرین تبدیل شده و به این مجتمع منتقل شود.

مدیر مجتمع گندله سازی اردکان با بیان اینکه با شرکت آب و فاضلاب اردکان به این تفاهم رسیده‌ایم که ۲۶۵ کیلومتر لوله کشی فاضلاب انجام شود و پس از تصفیه آب و فاضلاب میزان آب تصفیه شده برای صنعت فولاد استفاده شود که علاوه بر مزیت زیست محیطی که دارد میزان آب مصرفی مجتمع نیز تامین می‌شود.

به گفته وی، البته انجام کار تصفیه فاضلاب اردکان با ۳ پیمانکار شروع شده و حدود ۳۵ کیلومتر نیز لوله گذاری آن به ثمر رسیده است و انشاالله تا ۲  سال آینده به هدف مورد نظر خواهد رسید.

وی در پایان در مورد درصد تولید گندله از کنستانتره خاطر نشان کرد: به ازای هر تن سنگ آهن خام یک الی ۱٫۵ تن کنستانتره تولید می‌شود که  از این رقم نیز یک تن آهن اسفنجی تهیه می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین از یک تن آهن اسفنجی حدود ۹۰۰ یا یک میلیون تن فولاد مذاب تهیه می‌شود و در پایان نیز محصول نهایی که همان شمش است به ازای هر یک تن آن حدود ۹۷ درصد آن به محصول نهایی یعنی میلگرد ، ورق  وسایر محصولات حاصل می‌شود.

* طرح سرمایه‌گذاری فولاد غدیر ایرانیان در ۴ بخش

اسدالله فرشاد به عنوان مدیرعامل شرکت آهن و فولاد غدیر ایرانیان با اشاره به فضای استثنایی و زیبایی که روند تولید فولاد دارد، گفت: در مجموعه سهامداران فولاد ارفع و غدیر ایرانیان پتانسیل خوبی وجود دارد که زمینه را برای توسعه بیشتر آن فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: برای مثال شرکت فولاد غدیر ایرانیان ۴ طرح را در دستور کار خود قرار داده که کسب مجوز از سهامداران برای احداث یک کارخانه کُک سازی ۴۰۰ هزار تنی در شاهرود است که البته در سه نقطه دیگر از جمله کرمان و البرز نیز قصد داریم این کارخانه را راه اندازی کنیم.

وی با بیان اینکه مناقصه برای احداث این کارخانه انجام شده و در مرحله نهایی انتخاب است، خاطر نشان کرد: در مجتمع فولاد اردکان ۳ میلیون تن محصول فولادی برنامه‌ریزی شده و البته فولاد غدیر ایرانیان در راستای توسعه فعالیت‌های خود معدن جیرفت را خریداری کرده و سه ماه از بهره‌برداری آن می‌گذرد.

*شمارش معکوس برای عرضه اولیه سهام فولاد ارفع در فرابورس

در جریان بازدید از کارخانه فولاد ارفع مدیر عامل این شرکت با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۵۰ میلیون تن شمش از خرداد ماه تا کنون تولید شده که روز گذشته مجوز فروش آن صادر شد، گفت: نرخ بازپرداخت تسهیلات دریافتی هنوز مشخص نشده و کتبا برای تعیین تکلیف آن نامه زده‌ایم.

احمد کیوان آرا در ادامه این نشست خبری که در جریان بازدید خبرنگاران و برخی شرکت‌های سرمایه‌گذاری برگزار شد، با اشاره به اینکه شرکت فولاد ارفع در ۸ سال گذشته نخستین فولادسازی است که در مرز یک میلیون تن شمش فولادی افتتاح شده اظهار داشت: سالانه بیش از ۱۰ میلیون تن شمش فولاد در کشور وارد می‌شود و اگر امروز در حال تولید شمش هستیم باید این میزان به حدی برسد که یکی از حلقه‌های مفقوده خط تولید فولاد که همان شمش فولادی است، جبران شود.

وی با بیان اینکه در مجتمع فولادی ارفع ۹۷۰ نفر به صورت مستقیم حقوق بگیر این مجموعه هستند، گفت: این مجتمع تا دو سال آینده به یکی از قطب‌های فولاد کشور تبدیل خواهد شد.

مدیر عامل شرکت فولاد ارفع که در حال حاضر در فرابورس ایران پذیرش شده است، در مورد روند بهره‌برداری و تولید فولاد در این کارخانه بیان کرد: ظرفیت اسمی این کارخانه تولید فولاد ۸۰۰ هزار تن است و امکان افزایش تا یک میلیون تن نیز در صورت تکمیل ظرفیت را دارد.

وی افزود: راه اندازی این واحد فولادی از اول فروردین سال ۸۸ شروع و ۴۸ ماه بعد در ۲۹ بهمن سال گذشته با حضور رئیس جمهور وقت، اولین جرقه کار این کارخانه را زد و مرحله آزمایش آن شروع شد.

* دست‌یابی به ظرفیت کامل تولید فولاد ارفع تا پایان سال

وی با بیان اینکه نخستین شمش فولادی در خرداد سال جاری تولید شد و در مرداد ماه تولید شمش به ۱۵ هزار تن و شهریور ماه به ۲۵ هزار تن رسید، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم در مهر و آبان به ترتیب تولید شمش به ۴۰ و ۴۵ هزار تن برسد.

وی افزود: در حال حاضر نیز از خرداد ماه که تولید شمش این واحد شروع شده تاکنون ۵۵ هزارتن شمش تولید در کارخانه وجود دارد که باتوجه به کسب پروانه بهره‌برداری(پس از انتشار اولین گزارش فارس از نحوه فعالیت شرکت) از این پس مجوز فروش این تولیدات در بازار صادر شده است.

کیوان آرا با بیان اینکه در سال آینده ظرفیت یک میلیون تن فولاد ارفع محقق خواهد شد، تصریح کرد: کیفیت شمش تولید این کارخانه توسط کارشناسان تأیید شده و در نوع خود از بهترین کیفیت برخوردار است و در فرآیند تولید کارخانه ارفع، آهن اسفجی تولید شده در کوره ذوب و پس از آن آلیاژ مورد نیاز به آن اضافه و سپس مرحله آنالیز آن انجام می شود.

وی تأکید کرد: در نهایت نیز مواد آنالیز شده وارد قالب‌هایی که اطراف آن را آب سرد احاطه کرده است ریخته شده که پس از شکل گیری مواد، از قالب خارج می شود تا سرد و در نهایت استفاده شود.

* هنوز نرخ بازپرداخت تسهیلات ارزی شرکت مشخص نیست

مدیر عامل شرکت فولاد ارفع با اشاره به سرمایه ۲۰۰ میلیون یورویی این شرکت، گفت: این میزان سرمایه از محل وام بانکی از بانک صنعت و معدن تهیه شده که بخش از آن ریالی و بخشی ارزی است.

وی ادامه داد: نخستین قسط این وام‌ها از مهر ماه سال جاری شروع می شود که البته زمانی که این تسهیلات را دریافت کردیم با ارز مرجع بود ولی هنوز بازپرداخت آن مشخص نیست که به چه شکلی باشد.

کیوان آرا با بیان اینکه ۴ سال روند تولید از ابتدا تا حصول نتیجه نهایی طول کشید، خاطر نشان کرد: آب مورد نیاز وارد تولید فولاد ارفع از دو منبع تهیه می‌شود که یکی از این خطوط آب زاینده رود است و برق مورد نیاز نیز از دو منطقه برق تهیه می‌شود که به نتیجه رسیدیم با یکی از واحد‌‌های نیروگاه چادرملو بخش زیادی از مشکل برق مورد نیاز حل می‌شود.

به گفته وی، دستگاه کوره ‌ای که در کارخانه وجود دارد ایتالیایی است که به دلیل برخی مسائل با رابطه چین وارد کشور شده است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: با تکمیل ظرفیت فولاد ارفع باید روزانه ۱۶ طرح شمش تولید شود که در حال حاضر ۱۰ طرح محقق شده و تا پایان سال به ظرفیت کامل دست پیدا می‌کنیم.

*تکمیل ظرفیت تولید فولاد ارفع تا پایان سال جاری/نرخ بازپرداخت تسهیلات ارزی مشخص نیست

در ادامه این برنامه، مدیر عامل شرکت فولاد ارفع با بیان اینکه در حال حاضر حدود ۵۰ میلیون تن شمش از خرداد ماه تاکنون تولید شده که مجوز فروش آن به تازگی صادر شده گفت: نرخ بازپرداخت تسهیلات دریافتی هنوز مشخص نشده و کتبا برای تعیین تکلیف آن نامه زده‌ایم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ