معجزه سیب و گوجه فرنگی در سلامت

0
نقش سیب و گوجه‌فرنگی در جلوگیری از تحلیل رفتن عضلات مصرف میوه و سبزی‌جات به دلیل غنی بودن از آنتی‌اکسیدان نقش مهمی در سلامت انسان دارد به نحوی که بارها گفته شده است که مصرف یک سیب در روز شما را از بیماری و نیاز به پزشک دور می‌کند. اما تحقیقات جدید چیزی فراتر از این را آشکار کرده است.

محققان دانشگاه آیووا در آمریکا در جریان یک مطالعه که در مجله Biological Chemistry موفق به کشف پروتئینی شده‌اند که موجب پیری عضلات می‌شود. اما در ادامه این تحقیق دریافتند ترکیبات موجود در گوجه فرنگی و پوست سیب می‌تواند اثرات این پروتئین را از بین ببرد.

زمانی که پیر می شویم ضعف و آتروفی عضلانی مشکلات زیادی ایجاد می‌کند که تأثیر زیادی بر کیفیت زندگی و سلامت انسان دارد. به همین دلیل است که همیشه توصیه شده افراد در سنین بالا تمرینات ورزشی خصوصاً تمرینات با وزنه انجام دهند تا از روند آتروفی عضلات جلوگیری شود.

محققان متوجه شدند که اثر اسید اورسولیک موجود در پوست سیب و توماتیدین (tomatidine) موجود در گوجه فرنگی سبز در پیشگیری از تحلیل عضلات ناشی از گرسنگی و بی تحرکی، مؤثر است. پیری، بزرگترین عامل ضعف و آتروفی عضلانی است و محققان امیدوارند که با استفاده از این مواد به تقویت عضلات در برابر آثار پیری کمک کنند.

نقش ترکیبات گوجه فرنگی و سیب در افزایش قدرت و توده عضلات
محققان در این مطالعه، موش‌های مسن را که دچار آتروفی و ضعف عضلانی بودند به دو گروه تقسیم کردند. یک گروه به مدت دو ماه رژیم غذایی حاوی ۰.۲۷ درصد اسید اورسولیک و یا ۰.۰۵ درصد توماتیدین دریافت کردند و گروه دوم رژیم غذایی فاقد این ترکیبات داشتند. این مطالعه نشان داد که هر دو این ماده موجب افزایش تقریبی ۱۰ درصدی توده عضلات و افزایش ۳۰ درصدی قدرت عضلات می‌شود. این میزان معادل بازگشت توانایی عضلانی یک فرد جوان است.

تحقیقات تکمیلی بر روی موش ها نشان داد که این ترکیبات موجب غیرفعال شدن ژن‌هایی می‌شود که از طریق فاکتور رونویسی ATF۴ کنترل می‌شود. برای آزمایش این نکته، محققان موش‌ها را به نحوی تغییر ژنتیکی دادند که فاقد فاکتور ATF۴ باشند. آن‌ها دریافتند که عضلات این موش‌ها در برابر آثار پیری مقاوم است. این آثار مشابه اثر اسید اورسولیک و توماتیدین بود. اکنون محققان در نظر دارند با بررسی روش‌هایی برای افزودن این دو ترکیب به مواد غذایی، مکمل‌ها و یا داروها، قدرت و توده عضلانی افراد را با بالا رفتن سن آن‌ها حفظ کنند.

منبع: همشهری
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ