خوراک مرغ‌ها روی آب مانده است

0

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار گفت: نهاده‌های مورد نیاز مرغداران در کشتی‌های پهلوگرفته آماده ترخیص است اما وارد‌کنندگان هنوز نمی‌دانند که ارز اختصاص یافته به نهاده‌های وارداتی چگونه برای آنها محاسبه می‌شود.

هدایت اصغری در گفت‌وگو (ایسنا) اظهار کرد: از هفته‌های گذشته که مسئولان اظهارات مختلفی درباره‌ نرخ ارز اختصاص یافته به نهاده‌های مورد نیاز صنعت دام و طیور مطرح کرده‌اند و برخی از خداحافظی با ارز مرجع و برخی دیگر از پابرجا بودن آن سخن به میان آورده‌اند، بازار نهاده برای تولید‌کنندگان پرنوسان شده است.

وی افزود: در حالی که کشتی‌های حامل نهاده‌های مورد نیاز مرغداران در حال پهلو‌گرفتن و آماده‌ی ترخیص هستند، وارد‌کنندگان هنوز نمی‌دانند که باید نهاده‌های خود را با ارز مرجع ترخیص کنند یا ارز اختصاص یافته به این محموله‌های وارداتی به گونه‌ دیگری محاسبه می‌شود.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مرغ تخم‌گذار گفت: تولید‌کنندگان تخم‌مرغ که تولید برای آنها دیگر مقرون به صرفه نیست و امیدی به تامین به موقع نهاده‌های مورد نیاز تولید ندارند، در حال حذف گله‌های مولد هستند.

اصغری هشدار داد: با حذف گله‌های مولد در آینده تولید تخم‌مرغ به شدت کاهش می‌یابد و نوسانات سال‌های ۸۹ و۹۰ مجددا تکرار خواهد شد چرا که حتی در صورت واردات تخم‌مرغ قیمت این فرآورده پروتئینی به شدت افزایش خواهد یافت.

براساس مصوبه‌ ماه گذشته ستاد تنظیم بازار باید ۳۳ میلیارد تومان برای ذخیره‌سازی تخم‌مرغ مازاد بر مصرف تامین می‌شد که مقرر شد به جای تامین نقدینگی مورد نیاز مرغداران هر دو ماه یکبار ۱۰۰ هزار تن نهاده مدت‌دار به آنها داده شود تا بتوانند با فروش آن، اعتبار مورد نیاز برای ذخیره‌سازی تخم‌مرغ مازاد بر مصرف را تامین کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ