چه کسی شان ورزش ایران را پایین آورد؟

0

غلامحسین شعبانی در گفت‌وگو با تسنیم درباره ویژگی‌های وزیر ورزش آینده اظهار داشت: ابتدا باید ببینیم مشکل ورزش ما چیست و براساس آن بگوییم وزیر ورزش چه ویژگی‌هایی دارد. به نظرم بلایی که در چند سال اخیر بر سر ورزش ما آمد این بود که از شأن آن کاسته شد. کسی که وزیر می‌شود باید کاری کند که این شأن را به ورزش ما چه در عرصه‌های داخلی و خارجی برگرداند.

وی افزود: وقتی مسئول ورزش ما پرچم به دست می‌گیرد و مانند ورزشکاران در افتتاحیه مراسم شرکت می‌کند شأن ورزش ما را پایین می‌آورد. وقتی از داخل کشور نامه‌نگاری‌هایی می‌شود آن هم برای اینکه تغییراتی که بعضی‌ها می‌خواهند از سوی مجامع خارجی در ورزش کشور شکل بگیرد، این موضوع بی‌اعتباری ما در مجامع خارجی را به دنبال دارد. در داخل هم ادبیات مدیرانمان را می‌بینید که چگونه صحبت می‌کنند. مدیرعامل پرطرفدارترین تیم کشور حریف خود را پشه خطاب می‌کند. امیدوارم کسی که به عنوان وزیر ورزش انتخاب می‌شود شخصیت لازم را در عرصه داخلی و خارجی داشته باشد.

مدیر مسئول هفته نامه دنیای ورزش در مورد نقشی که وزارت ورزش برای کسب کرسی‌های بین‌المللی می‌تواند داشته باشد عنوان کرد: در این زمینه ۲ نکته را باید در نظر گرفت یکی کسب این کرسی‌ها و دیگری حفظ آنها. همچنین باید ببینیم این کرسی‌ها را برای چه می‌خواهیم. بسیاری از کرسی‌هایی که بدست می‌آوریم برای فرد است و کسانی که این کرسی‌ها را به دست می‌آورند برای ورزش کاری انجام نمی‌دهند.

شعبانی ادامه داد: برخی از طریق همین ورزش بزرگ شده‌اند و به این جایگاه رسیدند ولی وقتی کرسی‌ را به دست می‌آورند در راه کمک به ورزش از آن استفاده نمی‌کنند. باید مجموعه‌ای شکل بگیرد تا کسانی که این کرسی‌ها را دارند سال‌به‌سال گزارش کار دهند تا مشخص شود چه کار می‌کنند. آیا فقط هزینه سفرهایشان را می گیرند یا اینکه برای ورزش کشور هم تلاش می‌کنند.

این پیشکسوت رسانه خاطرنشان کرد: ممکن است عده‌ای به جای اینکه از این کرسی‌ها برای ورزش استفاده کنند ورزش را به شکل دلخواهی می‌گردانند تا بتوانند به آن کرسی‌ها برسند. بنابراین می‌بینیم داشتن کرسی‌های بین‌المللی خوب است اما کافی نیست. کسانی باید مجامع ورزشی حضور پیدا کنند که دلشان برای ورزش می‌سوزد.

مدیر مسئول هفته نامه دنیای ورزش در مورد اینکه عده‌ای معتقدند وزیر باید ورزشی باشد و عده‌ای دیگر می‌گویند سیاسی، گفت: من ورزشی‌ بودن را کافی نمی‌دانم. باید ببینیم منظورمان از ورزشی چیست؟ آیا درست است از کسی استفاده کنیم که ورزشی است ولی اندیشه ورزشی ندارد؟ قبلا مشاهده کرده ایم در جاهایی ورزشی‌ها حضور پیدا کردند و خود آنها بودند که لطمه زدند و خیلی‌ها از مدیرانی که سابقه ورزشی داشتند ناراضی بودند اما در مقابل مدیرانی هم بودند که سابقه ورزشی نداشتند ولی کارشان رضایت‌بخش بود. ممکن است کسی ورزشکار خوبی باشد اما در زمینه مدیریت و برنامه‌ریزی نتواند به درستی عمل کند.

شعبانی گفت: کسی که بینش ورزشی داشته باشد؛ چه سابقه ورزشی داشته باشد یا نه برای وزارت فرد مناسبی است. طبیعتا ترجیح این است که وزیر ورزش ورزشی‌هم باشد اما ایرادی ندارد اگر ورزشی نباشد و برای بالا بردن سطح ورزش تلاش کند.

وی درباره بخش جوانان وزارت ورزش گفت: باید ببینیم می‌خواهیم در بخش جوانان چه کاری انجام دهیم و کدام مشکلات جوانان قرار است تحت وظایف وزارتخانه باشد. این مسئله باید مورد بررسی قرار گیرد. یکی از نقاط گنگ نداشتن چارچوب است که البته داریم و از آن استفاده نمی‌کنیم.

سردبیر مجله دنیای ورزش با بیان اینکه وزرای پیشنهادی نباید برنامه بدهند، گفت: شنیده‌ام از کسانی که مدنظر دولت آینده برای وزارت ورزش هستند خواسته شده برنامه‌هایشان را ارائه دهند. این اشتباه است و باید چارچوبی را مشخص کنیم و آن زمان است که باید از افراد مدنظر بخواهیم که بگویند برای پیاده شدن این برنامه‌ها چه راهکاری دارند. وزیر باید طبق برنامه پیش برود.

شعبانی تاکید کرد: ابتدا باید چارچوب را مشخص کنیم و ببنیم که آیا فرد مورد نظر این محوریت را قبول دارد یا نه پس از اینکه قبول کرد باید برنامه‌هایش را ارائه دهد. به عنوان چارچوب طرح جامع ورزش را داریم که روی آن هم کار شده هر چند شاید ایرادهایی داشته باشد ولی در طول زمان این ضعف‌ها برطرف خواهد شد.

وی گفت: کسی که طرح جامع را قبول ندارد نباید کار کند. اولین چیزی که باید مورد توافق قرار بگیرد این است که ببینیم این افراد اهداف را می‌پذیرند یا خیر و پس از آن باید به این نکته هم توجه کنیم که آیا توان اجرای برنامه‌هایشان را دارند؟ همه در ارائه برنامه بهترین کار را انجام می‌دهند ولی باید دید در اجرای آن هم می‌توانند خوب عمل کنند.

این کارشناس رسانه‌ اظهار داشت: در مورد مسئله جوانان نیز همینطور است. باید ببنیم کدام بخش مدنظر است. آیا دنبال ایجاد شغل و آیا خدمات اجتماعی هستیم؟ چون تعریف مشخصی وجود ندارد ممکن است در صورت تعریف کردن بخش جوانان متوجه شویم این ۲ بخش کاملا بی‌ربط به هم هستند.

سردبیر مجله دنیای ورزش با جمع‌بندی ویژگی‌های وزیر ورزش گفت: وزیر ورزش آینده باید طرح جامع ورزش را به عنوان محوریت کار خود قرار دهد. همچنین کسانی که به این طرح معتقدند باید راه‌حل‌هایی را در چارچوب آن ارائه کنند. ویژگی‌ دیگر وزیر ورزش هم باید این باشد که ورزش را به شأن و جایگاه خود برساند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ