معاون اول رئیس جمهور رئیسی کیست +عکس

0

معاون اول رئیس جمهور رئیسی کیست

معاون اول رئیس‌جمهور ایران دومین مقام عالی‌رتبه در هیئت دولت جمهوری اسلامی ایران پس از رئیس‌جمهور ایران است. او وظیفه اداره هیئت وزیران در غیاب رئیس‌جمهور و مسئولیت هماهنگی سایر معاونان رئیس‌جمهور را بر عهده دارد. رئیس‌جمهور می‌تواند برای انجام وظایف قانونی خود معاونانی داشته باشد. معاون اول رئیس‌جمهور با موافقت وی اداره هیئت وزیران و مسئولیت هماهنگی سایر معاونت‌ها را به‌عهده خواهد داشت‏.

معاون اول رئیس‌جمهور مانند دیگر معاونان وی از سوی رئیس‌جمهور انتخاب شده و احتیاج به رأی اعتماد از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ندارد. همچنین در صورت «فوت، عزل، استعفا، غیبت یا بیماری بیش از ۲ ماه رئیس‌جمهور ایران یا در موردی که مدت ریاست‌جمهوری پایان یافته و رئیس‌جمهور بر اثر موانعی هنوز انتخاب نشده یا امور دیگری از این قبیل» مسئولیت‌ها و اختیارات رئیس‌جمهور برعهده معاون اول وی قرار می‌گیرد و او به همراه رئیس مجلس شورای اسلامی و و رئیس قوه قضائیه باید در مدت کمتر از ۵۰ روز انتخابات ریاست‌جمهوری را در ایران برگزار کند.

معاونان ابراهیم رئیسی معاون اول رئیس جمهور بیوگرافی محمد مخبر دزفولی

محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور رئیسی

محمد مخبر دزفولی متولد ۴ تیر ۱۳۳۴ سیاستمدار و مدیر اجرایی ایرانی است که از سال ۱۴۰۰ در دولت سیزدهم به‌عنوان هفتمین معاون اول رئیس‌جمهور ایران مشغول به کار است. او همچنین از سال ۱۴۰۱، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌باشد.

او پیش از این ریاست ستاد اجرایی فرمان امام، معاونت بازرگانی و حمل و نقل بنیاد مستضعفان، ریاست هیئت مدیره بانک سینا و معاونت استانداری خوزستان را بر عهده داشته‌است. او همچنین پیش از فعالیت در بنیاد مستضعفان، در سِمت معاون اجرایی و مدیر عامل شرکت مخابرات خوزستان و مدیر عامل شرکت مخابرات دزفول مشغول بوده‌است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ