اژدهای زرد صنعت خودرو ایران را بلعید

0

به گزارش خانه ملت، مدتهااست رشد اقتصادی چین توجه همه کشورهای جهان  را به خود جلب کرده و چند سالی است که دنیا شاهد علائم ظهور ابرقدرتی است که  هرچند این علائم  نمی توانند به طور قطع خبر از آینده ای روشن برای این کشور کمونیستی بدهند اما باید توجه داشت که اقتصاد چین همچون اژدهای چینی آمیخته ای از افسانه و واقعیت است، باید دید که چطور می توان آن دو را از هم جدا کرد. چرا که اقتصاد چین در حال بلعیدن اقتصاد جهانی است.

فرآورده های چینی که تا چند دهه قبل نامی از آن ها در بازارهای جهانی نبود چگونه توانسته است کل تجارت جهانی را تحت تاثیر قرار داد و فضای حاکم بر اقتصاد دنیا را تغییر داد. به گونه ای که اکنون بسیاری از بازارها را اشغال  کرده است.به طوری که  کالا های چینی طی چند سال اخیر همانند دیوار چین به دور اقتصاد جهان پیچیده است.

گویا این روزها کالاهای چینی که به کابوسی وحشتناک در اقتصاد جهان تبدیل شدهاست  در این بین، ایران نیز از بلایای «اژدهای زرد» بی نصیب نمانده و کم و بیش، برخی بازارهای داخلی در محاصره آتش این اژدهای خطرناک قرار گرفته است هرچند ورود چینی ها به صنعت خودرو ایران داستان جدیدی نیست و همواره شائبه حضور چینی ها در صنعت خودرو ایران وجود داشت اما گویا این روزها با مذاکره قطعه سازان و البته خودروسازانی که تا دیروز ادعای شکوفایی وخودکفایی داشته‌اند، تنورش حسابی داغ داغ است.

موضوع ورود قطعات چینی به خط تولید خودروهای ایرانی است؛ خودروهای پرتیراژی که مدت‌ها افتخار داخلی‌سازی آن‌ها و افزایش میزان داخلی‌سازی آن‌ها خبر روز بود و اکنون پای وابستگی تولید آن‌ها به قطعات چینی در میان است.

دو سال پیش بود، در نمایشگاه قطعات و مجموعه‌های خودرو، قطعاتی به نمایش درآمد که ساخت داخل نبودند اما روی بسته‌بندی آن‌ها تولید ایران درج شده بود. در همان روزهای نمایشگاه خبرها حول چینی بودن این قطعات چرخید و پس از آن دیگر خبری از این قطعات چینی با نام ایرانی شنیده نشد.

پس از آن ‌گاهی خبرهایی از به کار رفتن قطعات چینی در خطوط تولید خودروسازی‌های کشور شنیده می‌شد. به صرفه بودن قطعات چینی و ارزان‌تر تمام شدن تولید، دلیلی بود که در آن روزها برای استفاده از قطعات چینی مطرح می‌شد اما هیچ گاه به طور رسمی تایید نشد. حدود دوسال از آن روزها گذشته است و اکنون تب و تاب گرانی خودروها، پای استفاده از قطعات چینی در خطوط تولید خودروسازان را به میان کشیده است؛چینی‌ها که همیشه کابوس صنعت خودروی کشور بوده‌اند ودر آینده نیز  خواهند بود امروز ورود چینی ها رنگ و بوی رسمی به خود گرفته است.

واردات قطعات خودرو از چین زمانی قوت گرفت که صنایع خودروسازی و به طور خاص خودروسازان بزرگ کشور آن را راهکاری برای برون رفت از شرایط تحریم عنوان کردند؛ روایتی که گرچه تکراریست اما چون و چرای بسیار دارد؛ یکی از چراهای آن به اعتقاد کارشناسان این است که چرا کشوری که زمانی صنعت خودروسازی اش عقب تر از ایران بود باید حال بازار هدف صادراتش ایران باشد؟ پاسخ این سوال نیز این است«چون صنعت خودروسازی ایران که با مردم سروکار دارد نه با دولت، اخیرا با تحریم های ناجوانمردانه مواجه شده؛ که البته این تحریم ها نتوانست این صنعت مهم کشور را به زانو درآورد»؛ اما چرای دیگر این است که چرا علی رغم قدمت حدود ۵۰ ساله ایران در صنعت خودروسازی همچنان نسبت به بومی سازی این صنعت اقدام نکرده ایم. در اینجا نمایندگان ملت بایدها و نبایدهای واردات قطعه از چین را تشریح کردند که به در پی می خوانید:

مجلس ورود خواهد کرد

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ضمن اینکه از مذاکره خودروسازان ایرانی با خودروسازان چینی خبر داد ،تاکید کرد: این توافقات باید دوطرفه و در راستای تولید خودروهای به روز و با کیفیت چینی در داخل باشند که اگر در غیر اینصورت باشد مجلس ورود می کند.

رضا رحمانی با بیان اینکه خودروسازان کشور با خودروسازان چینی وارد مذاکره شدند، تصریح کرد: استراتژی خودروسازان داخلی باید این باشد که در کشور خودروساز باشیم و این حق ما است؛ به دلیل اینکه هم موقعیت صادرات در کشور وجود دارد و هم توان فنی لازم را داریم.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: به تبع این همکاری ها نباید خودروسازان داخلی همانند قراردادهایی که در گذشته با خودرسازان خارجی مثل پژو داشتند خودروهای با سبک قدیمی مونتاژ کنند بلکه خودروهایی مونتاژ شوند که در حال حاضر در همان کشور مورد استفاده قرار می گیرند.

وی ادامه داد: اگر خودروسازان چینی می خواهند با ایران همکاری داشته باشند این همکاری باید برای واردات و تولید خودروهای به روز و کیفی باشد.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه در مذاکرات با چینی ها باید از گذشته درس بگیرم، اظهار داشت: همکاری با خودروسازان دنیا باید یک همکاری متقابل باشد.

رحمانی با اشاره به اینکه در صنعت، ما از بسیاری از کشور ها چیزی کمتر نداریم، تصریح کرد: اما متاسفانه خودمان را دست کم می گیریم.

وی در پاسخ به این سوال که شما همکاری خودروسازان ایرانی با چین را تایید می کنید؟ گفت: اصل همکاری را نمی توان نقض کرد اما در این همکاری منافع طرفین قرارداد باید در نظر گرفته شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه در خودرو باید تنوع محصول وجود داشته باشد، افزود: امیدواریم تفاهم خودروسازان ایرانی با چین دو طرفه باشد که اما اگر غیر از این باشد ما ورود می کنیم.

رحمانی تصریح کرد: در قرارداد با خودروسازان چینی باید تولید قطعات با اولویت ساخت در داخل باشد، بازارهای صادراتی منطقه در اختیار ایران باشد و خودروهای به روز و با کیفیت وارد کشور شوند.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس  در پایان با بیان اینکه نباید فقط به  بحث CKD(واردات قطعات) ورود کنیم، خاطرنشان کرد: کشور ایران پایگاه تولید است.

توان سخت افزاری و نرم افزاری تولید قطعه در داخل وجود دارد

رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس نیز با بیان اینکه توان سخت افزای و نرم افزاری تولید قطعه در داخل کشور وجود دارد گفت: نیازی به واردات قطعه از چین احساس نمی شود.

حمیدرضا فولادگر درباره واردات قطعه از چین تصریح کرد: متاسفانه موضوع واردات قطعه از چین در گذشته وجود داشته است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی افزود: هم به لحاظ نرم افزاری و هم به لحاظ سخت افزاری در قطعه سازی نیازی به واردات قطعه از چین نداریم.

وی ادامه داد: تکنولوژی، دانش ونیروی متخصص در امر تولید قطعه در داخل کشور وجود دارد اما به دلیل یک سری از مشکلات که بر سر راه تولید قرار دارد به منظور اینکه خودروسازان قطعه با قیمت ارزانتری تهیه کنند یا مشکلاتی که به لحاظ پرداختی با قطعه سازان داخلی دارند به سراغ شرکت های چینی می روند.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تاکید بر اینکه این موضوع را باید در داخل شرکت های خودروسازی حل کرد تا به سراغ واردات قطعه از چین نروند، افزود: از طرفی دولت و مجلس باید راهکارهای حمایت از تولید ملی را اتخاذ کنند تا تولید در داخل کشور مقرون به صرفه باشد.

فولادگر با اشاره به دلایل خودروسازان برای واردات قطعه از چین تصریح کرد: ساخت قطعات داخلی با قیمت ارزان تر و کیفیت بالا باید بتواند قابل رقابت با قطعه سازان خارجی باشد.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: بنابراین بخشی از این حمایت ها به مجلس و دولت به منظور حمایت از تولید ملی بر می گردد؛ اما بخش دیگر به شرکت های خودروسازی مربوط می شود که نباید به سراغ شرکت های چینی برای واردات بروند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان در پاسخ به این سوال که اگر سازمان حمایت قبل از واردات این قطعات استانداردهای لازم را بررسی کند، واردات قطعه در این شرایط نیز می تواند راه حلی برای خودروسازان باشد؟ خاطرنشان کرد: باید به گونه ای باشد که تولید ملی حمایت شود و ضمن ایجاد رقابت قطعه سازان داخلی متضرر نشوند.

صنعت خودرو دست به دامن شرقی‌ها شد

در همین رابطه نیز عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد از مذاکره خودروسازان ایرانی با خودروسازان چینی گفت: شرکت های چینی ها از شرایط صنعت خودرو کشور سوء استفاده می کنند و می دانند که چرا به سراغ آن ها می رویم ومتاسفانه بعد از سال مجدد می خواهیم در صنعت خودرو دست به دامن شرقی ها شویم.

الله وردی دهقانی در واکنش به مذاکره تعدادی از مدیران خودروسازان بزرگ با خودروسازان چینی برای مقابله با تحریم تصریح کرد: متاسفانه بعد از ده ها سال مجدد می خواهیم در صنعت خودروسازی دست به دامن شرقی ها شویم.

نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خودروهای چینی کیفیت ندارند و تولیدات داخلی که از لحاظ کیفیت با محصولات چینی در سطح بالایی قراردارد،افزود: قطعات داخلی مورد استفاده در صنعت خودروسازی کشور عمدتا از شرکت های مطرح جهان است و اگر هدف این باشد که خودروهای چینی مجدد در داخل مونتاژ شوند خطر جدی متوجه این صنعت می شود.

وی گفت: آن چه که صنعت خودرو باید برای مقابله با تحریم ها انجام دهد این است که قطعاتی که وارد می شود در داخل بومی سازی شوند نه اینکه تا کنون اگر برخی قطعات را از خارج وارد می کردیم اکنون در واردات دست به دامان چینی ها نمی شدیم که محصولات آن ها کیفیت لازم را ندارند.

دهقانی با بیان اینکه چینی ها از شرایط داخلی کشور سوء استفاده می کنند و می دانند که چرا به سراغ آن ها می رویم، گفت: سیاست واردات خودرو از چین سیاست درستی نیست و خودروسازان کشور باید به سراغ بومی سازی بروند.

این نماینده مردم در مجلس نهم تاکید کرد: تحریم ها موضوعی نیست که امروز حاصل شود بلکه  ده ها سال با تحریم ها مواجه هستیم و سوال اینجا است که چرا خودروسازان در این مدت به فکر بومی سازی نبودند.

وی با اشاره به اینکه چندین سال این فرصت مناسب در اختیار خودروسازان بود تا بتوانند در جهت بومی سازی اقدام کنند کما اینکه تا حدی در این راستا اقداماتی شده است، گفت: سیاست گذاری خودروسازان کشور در سال های گذشته غلط بوده و باید چنین روزی را پیش بینی می کردند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به این سوال که آیا در حال حاضر شرایط بومی سازی برای خودروسازان فراهم است؟ خاطرنشان کرد: قطعات بسیاری از خودروها نزدیک به صد درصد توسط قطعه سازان داخلی تولید می شود بنابراین اگر اراده باشد می توانیم نسبت به بومی سازی اقدام کنیم.

استاندارد، شرط واردات قطعات چینی

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز مثبت ارزیابی کردن واردات قطعه از چین گفت: واردات قطعات چینی راه میانبری خواهد بود تا تحریم ها را دور بزنیم البته مشروط بر اینکه این قطعات استانداردهای لازم را گذرانده باشند تا به جای پیشرفت، عقبگرد نداشته باشیم.

بهروز نعمتی تصریح کرد: اخیرا مدیران عامل خودروسازی سایپا و ایران خودرو در کمیسیون صنایع و معادن حضور داشتند که بحث واردات خودروهای چینی نیز مطرح شد.

نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی افزود: البته بحث این بود که تنها قطعاتی که در داخل کشور تولید نمی شوند از چین وارد شوند.

وی با اشاره به اینکه اگر قطعات درجه یک وارد شوند مشکلی متوجه صنعت خودروسازی کشور نیست، ادامه داد: اما اگر در غیر این صورت باشد و قطعات درجه دو و سه از چین وارد شوند با مشکل مواجه می شویم.

این نماینده مردم در مجلس نهم با اشاره به تحریم صنعت خودروسازی ایران گفت: خودروسازی هایی در چین وجود دارند که از استاندارد لازم بر خوردارند و به شرط رعایت واردات قطعاتی که از استاندارد لازم برخودارند، می توانیم نیازمندی های کشور را از این طریق تامین کنیم.

نعمتی با بیان اینکه واردات قطعات با کیفیت از چین می تواند نگرانی های خودروسازان را رفع کند، ادامه داد: از طرفی ما به خودروسازان اعلام می کنیم که باید خودرو با استاندارد یورو ۴ تولید کنند از سوی دیگر عملا این امکان وجود ندارد تا ملزومات تولید خودروی یورو ۴ را فراهم کنیم.

وی تصریح کرد: بنابراین  چین راه میانبری خواهد بود تا تحریم ها را دور بزنیم البته مشروط بر اینکه واقعا این قطعات استانداردهای لازم را داشته باشند تا به جای پیشرفت، عقبگرد نداشته باشیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان تاکید کرد: در موضوع واردات از چین فقط بحث واردات سی کی دی مطرح است و  واردات خودرو مورد بحث نیست.

قطعات چینی اعتبار خودروی ایرانی را زیر سوال می برد

غلام محمد زارعی یکی دیگر از اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد از مذاکره خودروسازان با چینی ها برای واردات قطعه چینی، ضمن اعلام اینکه چین همیشه در حال مکیدن شیره اقتصاد و بازار اقتصادی ایران است، گفت: با واردات قطعات چینی اعتبار خودروی ایرانی را در داخل و خارج زیر سوال می بریم و این آفتی است که حیات خودروسازی کشور را تهدید می کند.

غلام محمد زارعی با اشاره به مذاکره خودروسازان ایرانی با چینی ها برای واردات قطعه از چین تصریح کرد: به محض این که در فضای رسانه ها مونتاژ قطعات چینی در خودروها مطرح شود، تاثیر بسیار نامطلوبی در اعتبار و شان خودروی ایرانی خواهد گذاشت و این یکی از خساراتی است که به صنعت خودروی کشور وارد می شود.

نماینده مردم بویر‌احمد و دنا در مجلس شورای اسلامی‌ با بیان اینکه ما باید یک سیاست دیپلماتیک برای دور زدن تحریم ها در نظر بگیریم نه اینکه برای دور زدن تحریم ها قطعات چینی وارد کنیم، افزود:  متاسفانه چین از شرایط تحریم ایران یک حیات خلوتی پیداکرد تا اعتبار اقتصادی ایران را زیر سوال ببرد و بیش از این نباید در این شرایط خود را هزینه کنیم و فضا را برای اقتصاد چین فراهم کنیم.

وی گفت: چین همیشه در حال مکیدن شیره اقتصاد و بازار اقتصادی ایران است و شیوه دیگری را تجربه نکردیم؛ بنابراین به جای این که در این شرایط تحریم یک خرید انبوهی از چین داشته باشیم و مدت مدیدی خودروی ایرانی را به دلیل غیر استاندارد بودن قطعات چینی و فضای روانی که ایجاد می کند از اعتبار بیاندازیم بهتر است که یک راه حل دیپلماتیک پیدا کنیم تا شرایط تحریم را تغییر دهیم و این کار بنیادی تر و اصولی تری از آن است که به واردات قطعات چینی تن دهیم.

زارعی افزود: البته مدت ها بحث تحریم خودرویی ایران مطرح است و ادامه حیات صنعت خودرو را تهدید می کند اما به نظر می رسد این تحریم ها بدتر از خود تحریمی ها نیست که موجب آسیب دیدگی خودروسازان و مصرف کنندگان شده و تولید نیز دچار مشکل شده است.
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تاکید کرد : با واردات قطعات چینی اعتبار خودروی ایرانی را در داخل و خارج زیر سوال می بریم و این آفتی است که حیات خودروسازی کشور را تهدید می کند.

واردات قطعات چینی پل لرزانی که آینده آن مشخص نیست

همچنین عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه بحث استاندارد بودن قطعات چینی باید در مبدا که کشور چین است تایید و سپس وارد شود، درباره عملکرد خودروسازان بعد از تحریم ها گفت: خودروسازان در شرایط تحریم عقب نشینی نکردند و علی رغم تحریم های خارجی همچنان به تولید خود ادامه می دهند.

سید محمد بیاتیان با اشاره به عملکرد خودروسازان بعد از تحریم علیه صنعت خودروسازی کشور تصریح کرد: بزرگان نظام همیشه اعلام کرده اند که تحریم ها برای ما نعمت است اما به شرط این که بر اساس برنامه ریزی حرکت کنیم.

نماینده مردم بیجار در مجلس شورای اسلامی افزود: تحریم صنعت خودروسازی می تواند یک فرصت خوب برای این صنعت  باشد تا خودروسازان به این فکر بی افتند تا قطعاتی که در گذشته از خارج وارد می کردیم را بومی سازی کنیم و حتی به سمت تولید خودروی بومی برویم.

بیاتیان در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به مذاکره خودروسازان داخلی با چینی ها برای واردات قطعه از این کشور گفت: واردات قطعه از چین پل لرزانی است که آینده آن مشخص نیست به طوری که هر لحظه ممکن است تحریم ها تشدید شود و باز شاهد وضعیت نابسامان در بازار خودرو باشیم.

وی ادامه داد: به نظر می رسد ما باید سرمایه گذاری کنیم و قطعات را در داخل کشور بومی سازی کنیم که اگر خط تولید قطعه در کشور راه اندازی شود اطمینان بیشتری در پی خواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: بحث استاندارد بودن قطعات چینی باید در مبدا که کشور چین است تایید و سپس وارد شود نه اینکه این قطعات وارد شود سپس سازمان استاندارد اعلام کند که قطعات کیفیت ندارند.

بیاتیان با اشاره به اینکه واردات قطعه از چین در کوتاه مدت می تواند مفید باشد، تصریح کرد: اما موضوع اصلی این است که در جهت بومی سازی سرمایه گذاری شود؛ در این شرایط علاوه بر اینکه ارزش افزوده ایجاد می شود ارز از کشور خارج نمی شود، از ساخت قطعات در داخل اطمینان لازم وجود دارد و اشتغال نیز ایجاد خواهد شد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان درباره راهکار برون رفت از شرایط تحریم صنعت خودروسازی با بیان اینکه اگر وابستگی داخل به خارج را قطع کردیم بسیاری از مشکلات حل می شود، تاکید کرد: برای دور زدن تحریم ها باید روی پای خود بایستیم اما به دلیل اینکه به واردات وابسته هستیم یعنی هر لحظه ممکن است دچار ضرر و زیان شویم.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ