رمز گشایی از اشارات نامزدها در مناظره سوم

0

مناظره سیاسی دیروز، قرائت برخی ناگفته های حوزه سیاست خارجی و مسائل هسته ای بود. در مناظره ای هم که حداقل سه نفر از مناظره کنندگانش تجربه حضور در عرصه سیاست خارجی را داشتند نمی شد برخی ناگفته ذکر نشود. در بخشی از این مناظره علی اکبر ولایتی از توافق ضمنی لاریجانی و سولانا صحبت کرد که یک مقام اجرایی بلند پایه آن را بهم زده است

به گزارش مهر، روز گذشته در مناظرات تلویزیونی هشت نامزد انتخاباتی، محسن رضایی و علی اکبر ولایتی هر دو  از یک توافق با سولانا در دورانی که علی لاریجانی رایزن هسته ای کشور بود سخن گفتند. مساله ای که سعید جلیلی تکذیب کرد و گفت که چنین توافقی نبوده است، نکته آن بود که علی اکبر ولایتی  اشاره کرد که« یکی از مقامات بلند پایه اجرایی ما در نماز جمعه سخنرانی کرد و گفت ما مذاکره هسته‌ای نمی‌کنیم و بعد تلکسی که  از  داخل ایران مخابره شده بود در مذاکره بعدی به لاریجانی نشان داد و گفت: ببینید مقامات گفته‌اند که مذاکره نمی‌کنیم و یک کارشکنی در کار دکتر لاریجانی ایجاد شد و مشابه آن را در سیاست خارجی داشتم».

ایما و اشاره ولایتی به مقام بلند پایه اجرایی به غیر از احمدی نژاد کس دیگری نمی توانست باشد. نماز جمعه ای هم که او در این باره سخنرانی کرده بود، جمعه ۱۳ مهرماه سال ۸۶ بود که مصادف با روز قدس هم بود. محمود احمدی نژاد در آن مراسم با اشاره به این که «از نظر ما ماجرای جنجالی هسته ای ایران خاتمه پیدا کرده است» گفت که «ما دیگر حاضر نیستیم که به عرصه سیاسی برویم و درباره حقوق ملت ایران با برخی از قدرتها بنشینیم صحبت کنیم، به چه دلیل؟ ما یک عضو آژانس هستیم وحقوقی وتکالیفی داریم و تکالیفمان را کامل انجام دادیم. البته از حقوقمان کامل استفاده نکردیم.

او در ادامه به «بعضی ها» هم نصحیتی کرد و گفت که «بعضی‌ها در داخل هستند که متأسفانه دستشان به رسانه یا جایی بند است. اینها یا از روی ترس که برخی از این جنجالهای قدرتهای غربی را خیلی جدی حساب می کنند یا از روی موضوعات دیگری ناراحت اند. ناراحت هستند که مسئله هسته ای ایران این طور به فضل الهی به نفع ملت ایران حل شده است. ناراحت اند و می خواهند بی جهت در مسئله دخالت کنند. راه افتاده اند می گویند ما می خواهیم برای حل بن بست هسته ای راه حل بدهیم. کدام بن بست هسته ای؟ چه کسی در بن بست است؟ دنیا بداند ملت ایران این ملت الهی هیچ گاه بن بست نداشته است.

احمدی نژاد در ادامه سخنی گفت که بسیاری از رسانه ها با همان تیتر سراغ انعکاس آن سخنرانی رفتند: عده ای سرخود مذاکره می کنند! او گفت که « شما می‌خوهید آنها را از بن بست در بیارید؛ ملت ایران که در بن بست نیست، یا عده ای احساس مسئولیت کنند و سرخود بلند شوند بروند بخواهند با آنها مذاکره کنند، آنها هم استقبال کنند…»

دو هفته بعد از این سخنرانی غلامحسین الهام سخنگوی دولت در یکی از نشست های خبری خود از استعفای علی لاریجانی رایزن هسته ای کشورمان خبر داد و گفت که لاریجانی بارها استعفا کرده بود و سرانجام رییس جمهوری استعفای وی را پذیرفت.

استعفای لاریجانی در آن مقطع در حالی مطرح شد که چند روز قبل تر ولادیمیر پوتین به ایران آمده و لاریجانی اعلام کرده بود که پوتین پیشنهادی هسته ای به رهبر انقلاب ارائه داده است. این گفته هم با واکنش محمود احمدی نژاد همراه شد و گفت که «هیچ پیشنهاد هسته‌ای مطرح نبود بلکه پوتین پیام دوستی و همکاری همه جانبه را آورده بود که ما نیز پیام ادامه همکاری‌ها و تاکید بر اراده جدی بر عملی شدن توافقات را داشتیم.»

چند روز قبل علی لاریجانی بعد از شش سال دلیل استعفای خود را بیان کرده و گفته بود که «من حس می کردم یک نوع اختلاف جدی مدیریتی با آقای احمدی نژاد دارم. مسائل استراتژیک کشور با تانی و حساب شده پیش برود و احتیاج دارد همه بخش های مختلف همگرایی داشته باشد. کارهای لحظه ای نمی تواند صدق کند و برای کشور مشکلاتی ایجاد می کند.»

وی گفته بود:«تا یک مدتی تحمل بود و بحث می کردیم اما از یک زمانی به بعد من دیدم به هرحال ایشان رئیس جمهور است و حق دارد و لزومی ندارد که بنده مزاحم ایشان باشم  و نمی خواستم حضوری تحمیلی داشته باشم. در واقع سطح من این نبود»

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ