وام بانکی در ایران گران‌تر از ۱۰۱ کشور

0

تسنیم  :جدیدترین آمار منتشر شده از سوی بانک جهانی در مورد میزان سود بانکی در ۱۴۰ کشور جهان نشان می دهد دریافت وام بانکی در ۱۰۱ کشور از ایران به صرفه تر است.

بر اساس این آمار که مربوط به سال ۲۰۱۱ است نرخ واقعی بهره وام بانکی در ایران طی این سال ۷ درصد بوده است. در ۳۸ کشور نرخ واقعی بهره وام بانکی بیشتر از ایران و در ۱۰۱ کشور کمتر از ایران بوده است.

نرخ واقعی بهره وام بانکی هر کشور بر اساس میزان نرخ بهره دریافتی از سوی بانک های آن کشور برای پرداخت وام به متقاضیان و میزان نرخ تورم در آن کشور محاسبه می شود.

بانک جهانی متوسط نرخ بهره وام بانکی در ایران طی سال ۲۰۱۱ را ۱۱ درصد ئ نرخ تورم ایران در این سال را ۲۰.۶ درصد اعلام کرده است.

در میان کشورهای جهان،‌ لیبی بدترین کشور برای دریافت وام بانکی شناخته شده است. نرخ واقعی بهره وام بانکی در این کشور ۵۷.۸ درصد محاسبه شده است. پس از این کشور،‌ ماداگاسکار با ۴۲.۹ درصد در رتبه دوم و برزیل با ۳۴.۵ درصد در رتبه سوم از این نظر قرار گرفته اند.

بهترین کشور برای دریافت وام بانکی نیز بلاروس شناخته شده است. نرخ واقعی بهره وام بانکی در این کشور طی سال ۲۰۱۱ منفی ۳۳.۷ درصد اعلام شده است. پس از این کشور، اتیوپی با منفی ۱۷.۱ درصد و کویت با منفی ۱۶.۸درصد به ترتیب در رتبه های بعدی قرار گرفته اند.

نرخ واقعی بهره وام بانکی در برخی کشورهای دیگر به این شرح اعلام شده است: افغانستان ۴ درصد، الجزایر منفی ۸.۱ درصد، بحرین منفی ۵.۶ درصد، بلژیک ۸.۲ درصد،‌ کانادا منفی ۲.۵ درصد،‌چین منفی ۱.۲ درصد،‌ مصر منفی ۰.۶ درصد، هند ۱.۷ درصد،‌اندونزی ۴ درصد، عراق منفی ۷.۵ درصد، ایتالیا ۳.۲ درصد‌، ژاپن ۳.۴ درصد، اردن ۲.۲ درصد، لبنان ۲.۶ درصد، مالزی ۲.۵ درصد، هلند ۰.۷ درصد،‌نروژ ۱۰.۲ درصد، عمان منفی ۹.۷ درصد، قطر منفی ۷.۸ درصد، روسیه منفی ۶.۱ درصد، سوئیس ۲.۵ درصد، انگلیس منفی ۱.۸ درصد‌، و آمریکا ۱.۱ درصد.

بر اساس این گزارش نرخ واقعی بهره وام بانکی در کشورهای عربی حاشیه جنوبی خلیج فارس منفی بوده است و کشورهای صنعتی عمدتا نرخ بهره منفی یا پایین داشنه اند.

نرخ واقعی بهره وام بانکی در ایران حدودا ۲ برابر ژاپن و تقریبا ۶ برابر آمریکا گزارش شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ