خشن‌ترین خانواده‌های تهرانی در چه مناطقی هستند؟

0

نتایج اجرای طرح سنجش عدالت در شهر تهران از جمله موضوعاتی بود که جلسه امروز شورای شهر در مورد آن بحث شد.

به گزارش مهر، واعظ مهدوی از اعضای شورای راهبردی سلامت شهر تهران صبح سه‌شنبه در هفتمین جلسه شورای شهر چهارم در مورد اجرای طرح سنجش عدالت در شهر تهران گفت: این طرح پنج سال قبل و از روی یک مدل ژاپنی و بر اساس استانداردهای سازمان جهانی بهداشت در محورهای توسعه انسانی، حکمرانی، اقتصادی و زیربنایی اجرا شد که اجرای آن بر اساس مصوبه برنامه پنج ساله شهرداری تهران بوده است. در ادامه این گزارش واعظ مهدوی نمودارهایی از آنالیز آمارها را ارائه کرد که در این نمودارها که البته کتابچه آن در اختیار رسانه ها قرار نگرفت آمده است:

میزان دسترسی مستقل به آب لوله‌کشی: مناطق ۱۲، ۱۷ و ۱۹ محروم و مناطق شمالی وضعیت مناسبی دارند.

میزان بی‌سوادی شهروندان بالای ۱۵ سال: مناطق ۱۵، ۱۶، ۱۷، ۱۹ و ۲۰ بی‌سوادترین مناطق تهران و مناطق ۳، ۶، ۲ و ۵ مناطق باسواد تهران محسوب می شوند.

میزان خشونت شدید در خانواده ها:
مناطق ۷، ۱۲ و ۱۹ بیشترین خشونت در خانواده ها را دارند و مناطق ۱، ۱۸ و ۲۱ کمترین خشونت را دارند.

میزان مالکیت خودرو در مناطق تهران: مناطق ۱۰ و ۱۵ الی ۱۸ کمترین مالکیت خودرو و مناطق ۱، ۲، ۳، ۵، ۶ و ۲۲ بیشترین مالکیت خودرو را دارا هستند.

میزان دسترسی به رایانه شخصی:
شمال تهران بیشترین رایانه شخصی و هفت منطقه جنوب تهران کمترین دسترسی به رایانه شخصی را دارند.

در آمارهای ارائه شده اعلام شد که مناطق ۴، ۲۱ و ۸ بیشترین سیگاری را در بر دارند که در آمار کلی حدود ۷ درصد تهرانی ها در این آمایش سیگاری بوده اند که ۶ درصد آنها بی‌سواد، ۸ درصد دیپلمه و ۴ درصد دانشگاهی هستند.  جالب‌ترین آمار در این گزارش نشان می دهد که منطقه ۱۶ تهران یعنی محله نازی آباد و هزار‌دستگاه چاق ترین شهروندان را دارد و مناطق ۱، ۳، ۶ و ۷ لاغرترین شهروندان را در خود جای دارد.

در ادامه جلسه امروز شورا دوستی تذکر داد و گفت: اگر دستگاههای دولتی همکاری نداشته باشند این آمارها و اقدامات فایده ای ندارند، بنده اعلام می کنم که مدارس جنوب تهران وضعیت خوبی ندارد و کمک های شهرداری مطلوب نبوده است. همچنین نظارت بر بیمارستان های تهران کم است آیا مدیران دولتی اجازه می دهند بر اساس قانون نظارت داشته باشیم. بر اساس نمونه از روزی که طرح یارانه ها اجرا شد پخت نان در تهران دیگر متولی و صاحب ندارد و شورای آرد و نان هم منحل شده اند و این موجب شده تا فرمانداری نقش کمرنگی داشته و سلامت مردم به خطر بیافتد.

احمد مسجدجامعی هم در ادامه گفت: ما تاکنون شورای شهر شهرداری بودیم ولی حالا قرار است شورای شهر تهران باشیم. در ادامه این جلسه فاطمه دانشور توصیه کرد قبل از سنجش باید موضوع مهاجرت به تهران، حاشیه‌نشینی و کودکان کار و خیابان را هم می دیدید، پیشنهاد من این است که مرکز تحقیق و پژوهش زیر نظر شورای شهر ایجاد شود.

معصومه آباد در ادامه گفته های دانشور گفت: قرار نبود شهرداری تهران این طرح را اجرا کند زیرا این اطلاعات موجود است، هم ثبت احوال اطلاعات داشت و هم ادارات آب و مسکن حالا آمده اید و یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان هزینه کردید تا آمار استخراج کنید بهتر است بخشی از آمارها را به وزارت بهداشت بفروشید. الهه راستگو هم در مورد این گزارش گفت: در منطقه ۱۶ بودم که یکی از شهروندان اعتراض داشت و گفت: هر وقت پنجره اتاقم را باز می کنم دیوار سیمانی می بینم بهتر است دیوارها رنگ شوند که موجب بهداشت سلامت روان شود.

علیرضا دبیر پیشنهاد داد بهتر است این آمارها و طرح ها را به دولت ارائه کنیم و حتما رسانه ها به گوش آقای نوبخت برسانند زیرا این شاخصه ها در سطح ملی است در این جلسه حکیمی پور تذکر آیین نامه ای داد و گفت: بهتر است این بحث های کش دار را جای دیگری مطرح کنیم و در شورا به مصوبات بپردازیم. ما به عنوان شورای شهر نمی توانیم به همه کارها برسیم و وظیفه ما نظارت است.

دوستی هم در ادامه گفت: چرا باید ۱۰ نفر سخنرانی کنند دو نفر موافق بگویند و دو نفر مخالف و این موضوع امروز تنها یک گزارش بود. تندگویان هم به هیات رئیسه تذکر داد که نباید معضلات شهری را در جلسه علنی مطرح کنیم بهتر است تهرانی ها بدانند چه کارهای خوبی انجام شده است و این موضوعات در جلسه غیرعلنی مطرح شود. در ادامه محمدهادی ایازی معاون شهردار در پاسخ به اعتراضات گفت: اولا یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون هزینه نشد و این مبلغ حدود ۴۰۰ میلیون بوده است، دوم اینکه کل بودجه سلامت تهران در شهرداری سالی ۶ میلیارد تومان است. در ادامه نخستین دستور جلسه قرار شد این گزارش در کمیسیون بهداشت بررسی شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ